4 godzinny tydzień pracy [recenzja]

4-godzinny tydzień pracy - Timothy Ferriss.

Książka4 godzinny tydzień pracyopowiada historię życia autora oraz jego dążenie do osiągnięcia niezależności finansowej i poszukiwania szczęścia w życiu. Intrygujący jest w niej nawet sam tytuł. Po jego przeczytaniu człowiek zastanawia się, jakim cudem można pracować tylko 4 godziny tygodniowo!? W świecie, gdzie większość ludzi pracuje 40 godzin, a nierzadko i więcej, taka informacja musi przykuć uwagę. Jest w tym oczywiście trochę gry słownej i przesady, ale o tym nieco później.

O autorze: Timothy Ferriss

Timothy Ferriss (ur. 20 lipca 1977) – to amerykański przedsiębiorca, inwestor oraz autor popularnych poradników. Swoją popularność zawdzięcza bestsellerowemu poradnikowi 4-godzinny tydzień pracy. Magazyn Fast Company określił go mianem jednego z najbardziej innowacyjnych biznesmenów w roku 2007. Swoją firmę prowadzi zdalnie, jednocześnie podróżując po świecie. Od roku 2003 jest wykładowcą na Uniwersytecie Princeton i promuje przedsiębiorczość jako narzędzie projektowania idealnego stylu życia i zmieniania świata.

Żyć jak milioner tu i teraz

Większość z nas jako dzieci marzyła, żeby zostać milionerem, żeby żyć w dostatku, być kimś znanym i szanowanym, BOGATYM! Karmieni takimi i podobnymi marzeniami, już w dorosłym życiu z całych sił chcemy osiągnąć ten cel. Dlatego przez całe lata pracujemy, oszczędzamy, odkładamy pieniądze na wymarzoną emeryturę. Żyjemy głównie marzeniami, że za 30, 40, a może więcej lat będziemy mogli wreszcie skorzystać z tego, co odkładaliśmy przez całe życie.
Tylko czy rzeczywiście uda się coś odłożyć? Czy w wieku 60-70 lat będzie nam się jeszcze zwyczajnie chciało realizować niegdysiejsze marzenia? Prawdopodobnie nie…

Tim Ferris w swojej książce neguje takie podejście i podkreśla, że tak naprawdę to my sami nie chcemy być milionerami. Żeby żyć jak osławiony milioner wcale nie trzeba ogromnej ilości pieniędzy. Chcąc zasmakować bogatego życia trzeba jednak zmienić sposób postrzegania niektórych rzeczy.

Tim określa siebie jako New Rich – czyli bogaty w nowy sposób. Mianem NR nazywa się ludzi, którzy rezygnują z odraczania przyjemności do emerytury, zmieniają swój obecny styl życia, żeby już teraz czerpać z niego więcej przyjemności. Robią to głównie dzięki wykorzystaniu swojej zwiększonej mobilności. Maksymalizują również swoje zyski przy jednoczesnej minimalizacji nakładu czasu.

Przykładowe tematy poruszone w książce

Przykładowe tematy poruszone w książce

Przykładowe tematy poruszone w książce

Produktywność to nie jest to samo co efektywność

Ludzie lubią się oszukiwać. Dlatego bardzo często wmawiają sobie, że to, co robią, jest bardzo ważne. Nie zastanawiają się, czy cały ten trud, który wkładają w wykonywanie swojej pracy, prowadzi w dobrym kierunku. Podstawowy wniosek jest taki: nie budować wrażenia, że jest się zapracowanym, ale pracować mądrze.

Zasada Pareto, czyli 80 na 20

Zamiast urabiać się po łokcie dla samego poczucia, że jest się zapracowanym, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, które z naszych działań prowadzą do wymarzonego celu. Zgodnie z zasadą Pareto 20% naszych działań generuje aż 80% efektów! Może w związku z tym warto zrezygnować z pozostałych 80% mało produktywnych czynności, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na te bardziej wartościowe? Lub po prosto spędzić ten czas na realizacji własnych marzeń i z rodziną?

Delegowanie

Delegowanie zadań innym na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo proste. Każdy przecież chciałby żyć jak dyrektor i tylko rozdzielać zadania oraz patrzeć jak inni za niego pracują. Rzeczywistość jednak pokazuje, że wygląda to zupełnie inaczej. Bardzo częstą przypadłością jest myślenie, że przecież nikt nie zrobi tego tak dobrze, jak ja. No i za darmo… ale czy aby na pewno za darmo? I czy na pewno najlepiej? Szczególnie cierpią na tę przypadłość osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem.

Smutna prawda jest taka, że doba ma ograniczoną ilość godzin i po odliczeniu czasu na sen oraz inne niezbędne czynności, w najlepszym razie zostaje nam kilkanaście godzin, które można przeznaczyć na pracę i rozwój naszego biznesu. Natomiast dzięki delegowaniu można niejako pracować nawet 100, 1000 i więcej godzin na dobę. Tylko dzięki takiemu podejściu można odpowiednio skalować swój biznes i go rozwijać.

Nasz czas to najcenniejszy kapitał, jaki posiadamy. Dlatego często dużo lepszym wyjściem jest wynajęcie specjalisty, który rozwiąże za nas dany problem i zrobi to niejednokrotnie lepiej i szybciej, niż my sami. Dzięki temu MY możemy oszczędzić cały weekend ciężkiej pracy…

Lista TODO, czyli priorytety

Codzienna lista zadań to jeden z podstawowych sposobów zarządzania swoim czasem. Niezmiernie ważne jest to, żeby odpowiednio dobrać najważniejsze zadania każdego dnia. Zazwyczaj przeceniamy swoje możliwości, dlatego nie może być ich zbyt dużo. Dobieramy je w ten sposób, żeby po realizacji najważniejszych punktów czuć się spełnionym i pewnym, że danego dnia zrobiło się dobrą robotę.

Dzień powinno się zacząć od realizacji priorytetowych zadań i pod żadnym pozorem nie wolno zajmować niczym innym, dopóki nie zostaną zrealizowane. Nawet jeżeli ma to przełożyć się na niezrealizowanie innych, mniej ważnych, zadań danego dnia.

Miej coś ciekawego do przekazania

Ludzie są już znudzeni nachalną i zewsząd otaczającą ich reklamą, zresztą takie działania bardzo często są mało skuteczne. Dużo lepszym wyjściem jest zaciekawienie ludzi swoją historią tak, żeby utożsamiali się z Tobą i chcieli o tym opowiadać innym. Ferris jest świetnym przykładem takich działań. Jego historia życiowa jest na tyle ciekawa i intrygująca, że ludzie bez żadnej dodatkowej zachęty opowiadają ją znajomym. Dzięki tego typu działaniom autor nie potrzebuje już dodatkowych nakładów na promocję swojej książki i innych produktów. Sam jest ich najlepszą, żywą reklamą.

Dbaj o budowanie relacji offline

Dzisiaj bardzo często zapomina się, że na Internecie świat się nie kończy. Warto wychodzić poza standardowe kanały komunikacji z klientem, np. spotykając się z nim w cztery oczy lub na prelekcjach. Dzięki temu nie trzeba tak bardzo walczyć o jego uwagę z inną konkurencją, która jest online.

Jak powstał tytuł książki: „4 godzinny tydzień pracy” oraz co to dokładnie znaczy

Cztery godziny jest to tylko przykładowa wartość i wcale nie chodzi o to, aby pracować dokładnie tyle. Idee przedstawione w książce pozwalają jednak zminimalizować czas poświęcany na pracę zarobkową, dzięki czemu pozostały czas można przeznaczyć na coś innego.

Sam tytuł został poniekąd wybrany przez przyszłych czytelników, a właściwie przez ich reakcje. Autor wybrał kilka potencjalnych tytułów i opierając się na wynikach z Google AdWords, wybrał ten, który cieszył się największą popularnością.

Jak to wszystko się ma do polskich realiów?

Nie ulega wątpliwości, że ten model pracy łatwiej jest zrealizować w USA. Przede wszystkim ze względu na duże różnice walutowe między Stanami a biedniejszymi krajami z Azji, skąd Tim zatrudniał konsultantów.

Jednak, żyjąc w Polsce, nie jesteśmy na z góry przegranej pozycji. U nas również rynek pracy zdalnej rozwija się coraz bardziej dynamicznie, widać to szczególnie w IT. Dodatkowo, chcąc poszerzyć swoje możliwości, można również szukać pracodawcy lub klientów biznesowych poza granicami kraju. W efekcie można np. zarabiać w dolarach, a wydawać w złotówkach.

Książki Tima Ferrissa

 1. 4-godzinny tydzień pracy. Nie bądź płatnym niewolnikiem od 8.00 do 17.00. (The 4-Hour Workweek: Escape 9-5, Live Anywhere, and Join the New Rich.)
 2. 4-godzinne ciało. Niezwykły poradnik jak szybko zrzucić wagę, stać się niedoścignionym kochankiem i superczłowiekiem. (The 4-Hour Body: An Uncommon Guide to Rapid Fat-Loss, Incredible Sex, and Becoming Superhuman.)
 3. 4-godzinny mistrz kuchni. Podręcznik po świecie szybkiego uczenia się, dzięki któremu każdy może sam nakreślić schemat własnej przygody. (The 4-Hour Chef: The Simple Path to Cooking Like a Pro, Learning Anything, and Living the Good Life.)
 4. Tools of Titans, 2016

4 godzinny tydzień pracy – Spis treści

 • Przedmowa do wydania poszerzonego i zaktualizowanego
 • Pierwsze i najważniejsze
  • Najczęściej zadawane pytania – każdy niedowiarek powinien to przeczytać
  • Moja historia i dlaczego powinieneś przeczytać tę książkę
  • Historia choroby
 • Krok I – D jak Definicja
  • Ostrzeżenia i porównania. Jak przepuścić milion dolarów w jeden wieczór
  • Reguły, które zmieniają reguły. Wszystko, co popularne, jest złe
  • Sztuka uników. Jak opanować lęk i nie dać się obezwładnić
  • Zerowanie systemu. Brak rozsądku i niedwuznaczność
 • Krok II – E jak Eliminacja
  • Koniec zarządzania czasem. Złudzenia i Włosi
  • Dieta niskoinformacyjna. Kultywowanie wybiórczej ignorancji
  • Przerwanie przerywania i sztuka odmowy
  • Czterogodzinny tydzień pracy
 • Krok III – A jak Automatyzacja
  • Obsługa życia. Odciążenie i wypróbowanie geoarbitrażu
  • Dochód na autopilocie I. Znajdowanie muzy
  • Dochód na autopilocie II. Testowanie muzy
  • Dochód na autopilocie III. MBA – Zarządzanie przez Nieobecność
 • Krok IV – L jak Liberalizacja
  • Akt zniknięcia. Jak uciec z biura
  • Nienaprawialne. Jak skończyć z pracą
  • Miniemerytury. Przyjęcie mobilnego stylu życia
  • Wypełnianie pustki
  • Trzynaście najczęstszych błędów popełnianych przez Bogatych w Zupełnie Nowy Sposób
  • Ostatni rozdział. E-mail, który musisz przeczytać
 • Jeszcze nie koniec
  • Najlepsze wpisy z bloga
  • Życie z czterogodzinnym tygodniem pracy. Analizy przypadków, wskazówki i triki
  • Lektura obowiązkowa. Kilka znaczących pozycji
  • Dodatkowe rozdziały
  • Podziękowania
  • O autorze

Podsumowanie

Ta książka to z pewnością skarbnica wiedzy dla wszystkich osób chcących uwolnić się od pracy na etacie. Jednak nie tylko osoby prowadzące swój biznes znajdą w niej coś ciekawego. Autor porusza w niej dość trudne kwestie społeczne, związane z emeryturą oraz odwlekaniem jej w czasie. Decydując się na realizację tylko niektórych założeń, potencjalnie można poprawić komfort swojego życia. Uważam, że przeczytanie tej książki to dobra i zarazem przyjemna inwestycja.

 


Jak zostać programistą

8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista.

Jak zostać programistą
No comments
Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *