CV Programisty – moje doświadczenia i konsultacje

CV programisty

Od pewnego czasu pracuję nad nowym projektem. Dziś nadeszła pora, by odsłonić pierwsze karty. Nie jest tajemnicą, że interesuję się produktami informacyjnymi oraz że podczas wielu lat pracy w zawodzie programisty zdołałem poznać różnego rodzaju procesy rekrutacyjne. Jestem również zdania, że każdy z branży IT powinien od czasu do czasu umówić się na rozmowę kwalifikacyjną, nawet jeżeli w najbliższym czasie nie planuje zmieniać pracy. Ot tak, by zbytnio się nie rozleniwić i nie wypaść z obiegu.
Postanowiłem przekuć obie te pasje oraz doświadczenia w swój pierwszy produkt: CV Programisty. Poniżej znajdziesz informacje o tym, jak się do tego zabrałem, co już mam przygotowane oraz jakie są moje dalsze plany.

Zapotrzebowanie na wiedzę i konsultacje społeczne

Moje doświadczenia

Od blisko dziesięciu lat wykonuję zawód programisty, a w tym czasie pięciokrotnie zmieniałem swojego głównego pracodawcę. Jednak przynajmniej raz w roku starałem się aktualizować swoje CV i rozsyłać je do kilku, a czasem kilkunastu wybranych firm. Dzięki temu sprawdzałem, jak zmieniają się warunki na rynku i jakie są obecne wymagania pracodawców. Miałem też stałą motywację, by podnosić swoje kompetencje. Takie doświadczenia przekładają się na dziesiątki odbytych rozmów kwalifikacyjnych oraz wiele informacji zwrotnych na temat mojej osoby i tego, co mogę zaoferować potencjalnemu pracodawcy.

W ostatnich latach miałem też okazję uczestniczyć w rekrutacjach, będąc po drugiej stronie barykady, ponieważ w praktyce osoby z umiejętnościami typowo technicznymi coraz częściej pomagają pozyskiwać nowych członków zespołu. Niewątpliwie jest to bardzo cenne doświadczenie, które daje wiele do myślenia. Pozwoliło mi to lepiej zrozumieć, jak wygląda cały proces, od momentu otrzymania CV, aż po zatrudnienie nowego pracownika. Miałem też okazję zobaczyć, jakie osoby podejmują decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu zgłoszenia potencjalnego kandydata oraz – co dla mnie najważniejsze – jak samemu przygotować się do takiego spotkania, by wypaść na nim możliwie jak najlepiej.

Konsultacje do CV programisty

Wiedziałem już, że moja wiedza dotycząca procesu rekrutacji oraz odpowiedniego przygotowania CV jest skuteczna w stosunku do moich działań. Jednak, aby mieć pewność, że to nie przypadek, postanowiłem pójść na żywioł i wypróbować te założenia w praktyce, ale tym razem na innych osobach.

Pod koniec listopada zamieściłem na Facebooku wpis, w którym wyraziłem chęć udzielenia darmowej pomocy przy przygotowaniu CV. Jedyne, o co prosiłem w zamian, to wypełnienie (dość długiej) ankiety, która dostarczała mi wielu cennych informacji na temat zgłaszającej się osoby oraz jej problemów związanych z poszukiwaniem pracy. Zainteresowanie tą propozycją przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Zamieściłem ogłoszenie tylko w jednym serwisie społecznościowym i po pewnym czasie napisałem, że nie mogę już przyjąć więcej chętnych. Jednak mimo to zgłosiło się do mnie blisko sto osób!

CV programisty konsultacje

CV programisty konsultacje

Ostatecznie cały proces, od początku do końca, udało mi się przeprowadzić z pięćdziesięcioma czterema osobami. W wielu przypadkach wystarczyła prosta konsultacja online, jednak z częścią osób doszliśmy nawet do trzech wersji CV i rozmowy telefonicznej. Bardzo miło wspominam ten okres, bo miałem możliwość poznania wielu naprawdę cudownych ludzi, dzięki którym zdobyłem bardzo cenne doświadczenie. Muszę też przyznać, że zdecydowanie nie doceniłem problemów, z jakimi borykają się nowe osoby w branży, starające się zdobyć pierwsze doświadczenie i wymarzoną pracę. Jedynym minusem tej sytuacji był fakt, że – poświęcając się temu projektowi – zaniedbałem wszystkie inne aktywności już do końca roku!

Ankieta

Przeprowadzona ankieta składała się z przeszło trzydziestu pytań, podzielonych na sekcje tematyczne. Pytałem w nich między innymi o:

  • informacje o samych zainteresowanych – takie jak ich wiek, wykształcenie oraz aktualne umiejętności;
  • problemy napotkane podczas poszukiwania pierwszej pracy;
  • aktualnie wykorzystywane metody zdobywania wiedzy;
  • plany, a nawet marzenia w kontekście rozwoju programistycznego.
CV programisty ankieta

CV programisty ankieta

Opinie

Dzięki konsultacjom nie tylko udało mi się zdobyć cenną wiedzę, ale również upewniłem się w przekonaniu, że to, co robię, działa i może okazać się pomocne. Poniżej możesz przeczytać kilka wybranych opinii, resztę – w razie potrzeby – znajdziesz na FB.

CV programisty opinie

CV programisty opinie

 

Zakres materiału na CV programisty

Dzięki ankiecie i konsultacjom udało mi się ustalić, jakie są największe problemy ludzi podejmujących pierwszą pracę w branży IT. Rynek cały czas się zmienia, a od mojej pierwszej aplikacji minęło już trochę czasu, dlatego warto było odświeżyć tę wiedzę.

W opisie poniższych modułów znajduje się zarys tego, co chciałbym przekazać. Szczegóły ostatecznej struktury mogą – oczywiście – ulec jeszcze drobnym zmianom, jednak na ten moment wyklarowały się już główne założenia.

1. Generalne zasady pisania CV

W pierwszej części zawarte zostaną ogólne zasady i dobre praktyki pisania CV – elementy, na jakie należy zwrócić większą uwagę, oraz te, z jakich można zrezygnować. Będzie to lista tak zwanych evergreenów, czyli wartości, które sprawdzają się od wielu lat i z pewnością jeszcze długo będą aktualne.

2. Pierwsze doświadczenie

W tym rozdziale zaprezentuję sposoby na zdobycie pierwszego doświadczenia oraz nakreślę podstawowe techniki autoprezentacji, czyli informacje na temat tego, jak dobrze się zaprezentować, nawet jeżeli jeszcze nigdy się nie pracowało.

3. Co trzeba umieć, by zdobyć pierwszą pracę

W tym module wyszczególnione zostaną najważniejsze umiejętności niezbędne do tego, aby podjąć pierwszą pracę w zawodzie programisty. Niezależnie od technologii, w jakiej pracujesz, istnieje lista uniwersalnych kompetencji każdego programisty. Kiedy materiał jest tak bardzo obszerny, jak w przypadku branży IT, na początku warto postawić na pewniki, żeby nie marnować czasu na mniej ważne kwestie. Po znalezieniu pierwszego zatrudnienia, już na spokojnie, będzie czas na to, żeby douczyć się pozostałych rzeczy.

4. Struktura CV

To pewnego rodzaju encyklopedia ze szczegółowym opisem określonych elementów CV, takich jak doświadczenie, umiejętności, dane kontaktowe czy klauzula o ochronie danych osobowych. Do zebranych tu informacji będę odwoływał się w pozostałych modułach, w których pokażę, jak można wykorzystać je w praktyce.

5. Techniczne aspekty CV

Profesjonalnie przygotowane CV to nie tylko sam tekst. W tej części omówione zostaną wszystkie pozostałe aspekty niezbędne do przygotowania naprawdę wyróżniającego się dokumentu, np. kwestie dotyczące wyboru i dostosowania odpowiedniego szablonu oraz wysłania gotowego CV, by nie zginęło w gąszczu innych dokumentów.

6. Przykładowe CV

Każda osoba jest inna i – niewątpliwie – każda wymaga indywidualnego podejścia. Mimo to można wyróżnić podstawowe wzorce, które będą pomocne w stosunku do konkretnych grup osób.

W tym module szczegółowo omówione zostaną przykładowe CV dla trzech typów potencjalnych pracowników

  • osób zmieniających branżę;
  • osób poszukujących pierwszej pracy;
  • osób bezrobotnych.

7. Najczęściej popełniane błędy

Na koniec przedstawiona zostanie lista najczęściej pojawiających się błędów w dokumentach, które miałem okazję sprawdzać.

Dalsze prace i Twoja opinia

Prace nad projektem idą pełną parą. Na chwilę obecną posiadam już zebrane i opracowane wszystkie materiały, które chciałbym w nim zawrzeć, mam również napisane około trzy czwarte treści (przed pierwszą korektą).

Następnie czeka mnie przygotowanie samych szablonów dla dokumentu oraz przykładowych CV dla trzech typów kandydatów na pracowników. Po zakończeniu prac chcę jeszcze poddać projekt ostatecznej weryfikacji, wysyłając go do oceny kilku osobom.

Mam do Ciebie ogromną prośbę.
Napisz mi, co myślisz o tym pomyśle. Kontaktując się ze mną na tym etapie prac, możesz mieć realny wpływ na ostateczny wygląd projektu. Szczególnie zależy mi na negatywnych opiniach! To dzięki nim będę mógł naprawdę coś zmienić.
Natomiast jeśli uważasz, że jest to pomysł wart Twojej uwagi, koniecznie zapisz się na poniższą listę. To właśnie do tych osób wyślę pierwszy przykładowy rozdział.

👉 Dołącz do społeczności KierunekJava.pl i zgarnij bonusowe materiały!

👉 Zapisz się na kurs: KierunekProgramista.pl

Pozdrawiam i do usłyszenia już wkrótce!

 

Chcesz przygotować fantastyczne CV i zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej? Sprawdź  najnowsze e-booki:

CV Programisty oraz Rozmowa kwalifikacyjna Programisty


20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania

e-book – „8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista”,
e-book – „Java Cheat Sheet”,
checklista – „Pytania rekrutacyjne”
i wiele, wiele wiecej!

Jak zostać programistą

5 komentarzy
Share:

5 Comments

  1. To prawda że rekrutacje bywają bardzo pouczające, sam jestem zwykle po rozmowach pod wrażeniem swoich braków w tematach w których wydawało mi się, że jestem ekspertem 😉

    Świetna inicjatywa z pomaganiem ludziom w CV. Mówisz o modułach, ale nie napisałeś dokładnie czym jest projekt: warsztatem, książką, kursem video? 😉
    Co do feedbacku – gdyby produkt miał być robiony ściśle pode mnie (osobę z kilkuletnim doświadczeniem, a nie piszącą pierwsze CV), to nadal zainteresowałyby mnie rozdziały 1, 4, może 5, 7 i najchętniej sięgnąłbym po formę audiobooka, ewentualnie ebooka na Kindle 🙂 Trzymam kciuki za powodzenie projektu!

  2. Tomek says:

    Cześć Paweł. Dzięki za komentarz. Produkt w pierwszej wersji zostanie wydany w formie e-booka, także na Kindlu spokojnie będzie można poczytać. Jeżeli chodzi o wersję audio, to sam również lubię konsumować treści w tej formie. Jednak najpierw chcę zobaczyć, jakie będzie zapotrzebowanie na tego typu treści. Jeżeli produkt się przyjmie, wrócę do tego pomysłu.

    Z materiałem celowałem głównie w osoby z niewielkim doświadczeniem, które przygotowują swoje pierwsze CV. Z doświadczenia widzę, że osoby, które znalazły pracę, zazwyczaj nie przykładają się już do swojego CV. Co swoją drogą uważam, za wielki błąd, bo przy stosunkowo niewielkim wysiłku można naprawdę sporo zyskać. Dlatego też 'wyjadacze IT’ znajdą tu sporo ciekawych informacji dla siebie.

    1. Fajnie że będzie na Kindle 🙂 Programiście z doświadczeniem pewnie łatwiej się wybronić w rekrutacji nawet bez pięknego CV, ale nadal jestem ciekawy doświadczeń zdobytych przez Ciebie po stronie rekrutującej 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *