Czy mimo braku doświadczenia i stosunkowo małych umiejętności można być atrakcyjnym kandydatem dla pracodawcy?
Można – trzeba tylko wiedzieć, jak wyróżnić się na tle Twoich konkurentów!
Na wstępie wyjaśnijmy sobie, że to nie jest żadna magia, czy oszukiwanie pracodawcy. Trzeba zwyczajnie dobrze poznać jego oczekiwania i je spełnić.
Spis treści
- 1 Jak przygotować CV Programisty, dzięki któremu dostaniesz zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, mimo braku doświadczenia?
- 2 CV Programisty – Po co właściwie piszemy CV? 🧐
- 3 Dobre CV i oczekiwania pracodawców
- 4 To, czego szuka ten pracodawca i jak się tego dowiedzieć❓
- 5 CV Programisty – Kandydat idealny 👌
- 6 Czego jeszcze szuka pracodawca?
- 7 Kto to jest doświadczony programista? 🖥
- 8 CV Programisty – Jak dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną?
- 9 Jak wygląda proces szukania pracownika – programisty?
- 10 Standardowy proces rekrutacji i dział HR 👈
- 11 Twojego CV nikt nie czyta! 👀❌
- 12 Jak przygotować profesjonalne CV bez doświadczenia? 🤔
- 13 Pierwsze wrażenie z CV 👁️
- 14 CV Programisty – Personalizacja
- 15 CV Programisty – Podsumowując…
- 16 20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania
Jak przygotować CV Programisty, dzięki któremu dostaniesz zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, mimo braku doświadczenia?
Podczas pisania pierwszego CV bardzo często pojawiają się wątpliwości w stylu:
- co napisać w CV?
- pracowałem za granicą przy roznoszeniu ulotek – warto to wpisać?
- zapisałem tylko 1/2 strony, co dalej?
- przecież ja nie mam żadnego doświadczenia i właściwie nic nie umiem, to co mam tu napisać?
To normalne – każdy z nas kiedyś był lub będzie w tym miejscu. Przejdziemy teraz wspólnie przez serię kilku pytań, dzięki którym lepiej zrozumiesz wszystkie niuanse rekrutacji i z dużo większym prawdopodobieństwem uda Ci zakończyć ten proces z sukcesem.
CV Programisty – Po co właściwie piszemy CV? 🧐
Można nawet powiedzieć, że dla kandydata dobre CV, to bardzo często być albo nie być w procesie rekrutacyjnym.
Nawet jeżeli masz super doświadczenie i umiejętności, a Twoje CV tego nie odzwierciedla, to masz bardzo małe szanse, że dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Bo niby skąd taki rekruter ma to wiedzieć jak nie właśnie z Twoje CV?
Tylko co to znaczy dobre CV?
Dobre CV i oczekiwania pracodawców
Jednak, żeby Twoja oferta miała szanse choćby wzbudzić zainteresowanie, musi spełniać oczekiwania pracodawców.
Pracodawcy zazwyczaj szukają kogoś z umiejętnościami, kogoś, kto rozwiąże ich problemy, kogoś, kto jak otrzyma zadanie, to się z niego zwyczajnie wywiąże.
To, że ktoś przepracował rok, czy dwa w zawodzie nie jest jednoznaczne z posiadaniem odpowiednich umiejętności.
Jeżeli natomiast pokażesz się z tej dobrej strony, pokażesz, że masz umiejętności, że można na Tobie polegać – to z dużym prawdopodobieństwem zostaniesz zaproszony na dalszą rozmowę. I o to właśnie nam chodzi!
Jeżeli dostaniesz zaproszenie, to Twoje szanse znacznie rosną – teraz musisz już tylko nie zawalić rozmowy.
To, czego szuka ten pracodawca i jak się tego dowiedzieć❓
Ty zapewne masz już określone swoje oczekiwania. Jednak, czy masz pewność, że dobrze wiesz, czego oczekuje pracodawca?
Twoje wymagania wobec takiej firmy to prawdopodobnie:
- firma z sektora IT;
- oferująca wynagrodzenie na poziomie przynajmniej XYZ;
- oraz pracująca w technologiach: X, Y, Z itp.
Ogłoszenie o pracę
Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką musisz sprawdzić, jest oczywiście ogłoszenie o pracę – myślę, że tutaj nie ma zaskoczenia.
W takim ogłoszeniu znajdziemy najczęściej opis „kandydata idealnego”. Coś w stylu listu do świętego Mikołaja od pracodawcy… Czyli musisz znać: Jave, PostgreSQL, MongoDB, Docker, Kubernetes itp.
Ale, ale – a, co jak nie znam PostgreSQL, a znam pozostałe technologie, albo znam PostgreSQL, a nie znam K8s (Kubernetes) – i nawet o nim nie słyszałem?
CV Programisty – Kandydat idealny 👌
Tu oczywiście trzeba podejść zdroworozsądkowo.
Jeżeli firma poszukuje super hiper wyjadacza seniora z 15 lat doświadczenia, a my dopiero uczymy się podstaw, to raczej niewiele wskóramy wysyłając swoje CV.
Jeżeli jednak brakuje Ci tylko trochę, to nie widzę większego powodu, by przynajmniej nie spróbować dogadać się z taką firmą. Może akurat okażesz się najlepszym kandydatem, bo innym będzie brakowało jeszcze więcej do tego wzorca? Albo zgodzisz się pracować za odrobinę mniejszą kwotę, zanim nie nadrobisz braków?
W obu wypadkach warto przynajmniej dać sobie szansę na wybór.
Czego jeszcze szuka pracodawca?
Wróćmy jeszcze na chwile, do tego, czego szukają pracodawcy. Mamy już pewne wymagania, które znaleźliśmy w ogłoszenia o pracę – ale czy to na pewno wszystko?
Zadaj sobie takie pytanie: „Czy ludzie szukają programistów, bo chcą jakiegoś zatrudnić? Bo programowanie jest takie modne, że każdy chce mieć swojego programistą?”
Czasem i tak bywa. Jednak zazwyczaj ludzie szukają pracownika, bo mają jakiś problem, który chcą rozwiązać.
Dla nas znaczy to mniej więcej tyle, że firmy nie szukają tylko programistów umiejących pisać kod w Java, czy JavaScript – firmy szukają ludzi, którzy potrafią rozwiązywać problemy przy wykorzystaniu danego języka programowania!
Dobra, mamy to – szukajmy dalej.
Kto to jest doświadczony programista? 🖥
Zastanów się teraz, z kim Tobie lepiej się pracuje – czy z osobami, które mają rok doświadczenia, czy może z osobami, które programują od przynajmniej 10 lat?
W większości przypadków odpowiemy, że z osobą, która programuje od 10 lat, bo ma większe „doświadczenie”. Jednak, czy zawsze tak będzie? Czy zawsze dobrze pracuje nam się z osobami o większym doświadczeniu? Na Twoje szczęście nie zawsze tak jest. Założę się, że znasz (lub dopiero poznasz) przynajmniej jedną osobę, która ma duże doświadczenie, a wcale nie lubisz z nią pracować.
Tu nie chodzi o samo doświadczenie rozumiane jako ilość przepracowanych lat. Osoba, która pracuje od 10 lat w firmie, może być dalej juniorem (mieć wiedzę juniora) – mówimy wtedy, że nie ma 10 lat doświadczenia, a 10 razy zdobyła pierwszy rok doświadczenia.
Tutaj poza wiedzą chodzi jeszcze o profesjonalizm!
CV Programisty – Jak dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną?
Ustaliliśmy już mniej więcej, czego naprawdę oczekują pracodawcy, szukając programistów. Teraz czas, żeby zastanowić się, jak spełnić te oczekiwania i jak im to zaoferować.
Najlepiej będzie, jeżeli te rozważania zaczniemy od pełnego zrozumienia, jak firmy szukają pracowników.
Jak wygląda proces szukania pracownika – programisty?
Wiemy już, że firmy szukają pracowników przez ogłoszenie o pracę – ale, czy to wszystko, czego możemy się dowiedzieć na ten temat?
- Kto pisze takie ogłoszenie?
- Kto ustala wymagania?
- Kto później weryfikuje te wymagania i na jakiej podstawie?
To wszystko ma kolosalne znaczenie dla Ciebie jako kandydata!
Musisz też wiedzieć, że w każdej firmie może to wyglądać nieco inaczej – dlatego im więcej informacji uda Ci się uzyskać na temat procesu rekrutacji w danej firmie – tym lepiej możesz wykorzystać to na swoją korzyść.
Standardowy proces rekrutacji i dział HR 👈
W wielu, szczególnie większych firmach mamy dedykowane działy HR odpowiedzialne za zatrudnienie i weryfikację kandydatów. Czasem są to też zewnętrzne firmy.
Zewnętrzna firma, wiele zaangażowanych osób, niejednoznaczne wymagania – to wszystko powoduje, że proces rekrutacyjny często jest dość długi, zawiera wiele niedomówień i drobnych błędów.
Zwyczajnie, im więcej osób uczestniczy w takim procesie, tym więcej miejsca dla różnych błędów i absurdów – z czym my, jako uczestnicy takiego procesu musimy się liczyć.
Moje doświadczenia z absurdami rekrutacji
Na własnej skórze miałem okazję doświadczyć niedorzeczności zbyt skomplikowanego procesu rekrutacji i niekompetencji pewnych osób.
Wysłałem CV do wybranej przeze mnie firmy. Wymagania się zgadzały, doświadczenie też miałem wystarczające – byłem dobrej myśli. Po dłuuuższej chwili oczekiwania dostałem negatywną odpowiedź bez słowa wyjaśnienia. Na prośbę o informację zwrotną nie dostałem już wcale odpowiedzi. Pomyślałem, że bywa – zapomniałem o temacie i szukałem pracy dalej.
Firma pośrednicząca i tajemniczy projekt
Tym razem wybór padł na jeden z tajemniczych projektów zachwalanych przez firmę pośredniczącą.
Firmy rekruterskie na pierwszych etapach rekrutacji zazwyczaj nie podają nawet nazwy firmy klienta, dla którego szukają kandydatów. Robią tak między innymi dlatego, że obawiają się, by ktoś nie dogadał się z ich pominięciem.
Jakież było moje zdziwienie, gdy po wstępnej rozmowie zaproponowano mi dalszą rekrutację dokładnie w tej samej firmie, która dopiero co odrzuciła moją kandydaturę. Zgodziłem się – ostatecznie poprzednio sam ją wybrałem. Moje zaskoczenie było jeszcze większe, gdy pomyślnie przeszedłem cały proces rekrutacji i otrzymałem stawkę większą, niż pierwotnie chciałem.
Na tym całym zamieszaniu stratny był przede wszystkim pracodawca. Z jednej strony, dostał nowego pracownika, który spełniał jego oczekiwania. Z drugiej jednak strony, zapłacił za niego zdecydowanie większą stawkę – moje powiększone wynagrodzenie + wcale nie mała prowizja pośrednika. Niestety zawiniło zamieszanie w dziale HR, który odrzucił CV, nawet go dobrze nie weryfikując i nie raczył nawet odpisać na pytania kandydata.
Jaka dla nas z tego płynie lekcja?
Twojego CV nikt nie czyta! 👀❌
W praktyce oznacza to, że masz tylko kilka sekund, żeby zaciekawić rekrutera swoim dokumentem.Jeżeli już na pierwszy rzut oka Twój dokument krzyczy, że nie masz doświadczenia i nie umiesz nawet przygotować profesjonalnego dokumentu, to rekruter musi być naprawdę zdesperowany, żeby przeczytać cały dokument uważnie.
Tylko jak to zmienić, jeżeli rzeczywiście nie masz doświadczenia?
Jak przygotować profesjonalne CV bez doświadczenia? 🤔
Zacznij od tego, by pokazać się z jak najlepszej strony – wyeksponuj swoje zalety, tak by odciągnąć uwagę od ewentualnych braków.
Odpowiadając od razu na ewentualny zarzut – nie, to nie jest oszukiwanie!
Żeby lepiej to zobrazować, przeniosę te wątpliwości na trochę inny grunt.
Udając się na pierwszą randkę z nowo poznaną dziewczyną/chłopakiem nie zaczynasz rozmowy od tego, że:
- chrapiesz;
- nie lubisz po sobie sprzątać;
- a do tego lubisz sobie wypić… – czy co tam jeszcze robisz, gdy nikt nie patrzy 😉
Wręcz przeciwnie – zaczynasz od czegoś miłego. Zaczynasz od swoich najlepszych stron!
Na rozmowę o szczegółach, o których Ty nie chcesz mówić, jeszcze przyjdzie pora – albo i wcale nie przyjdzie…. Może ta druga strona wcale nie będzie tym zainteresowana? A może dasz sobie trochę czasu i uda Ci się to nadrobić?
Nie ma co marnować szansy na udaną współpracę tylko dlatego, że samemu zaniża się wartość własnych umiejętności.
Podobno pod tym względem kobiety są dużo bardziej wymagające wobec siebie. Statystycznie większość pań nawet nie wyśle swojej kandydatury, jeżeli nie spełniają blisko 100% wymagań! Z drugiej strony są mężczyźni, których zazwyczaj zadowala 60% dopasowania.
Moim zdaniem to bardzo ciekawa statystyka, która może być jednym z powodów, dlaczego mamy zespoły składające się głównie z mężczyzn. To jednak zostawiam już Twoim rozważaniom. 🙂
Jeżeli Twój rozmówca będzie bardzo potrzebował odpowiedzi na pytania, to zawsze może Cię o to dopytać – nie ma w tym nic złego. Dajmy sobie szansę. 🙂
Pierwsze wrażenie z CV 👁️
Skoro zdecydowaliśmy się już, że chcemy aplikować do danej firmy, wróćmy do przygotowania naszego CV.
Ustaliliśmy, że mamy tylko kilka sekund, żeby przyciągnąć uwagę osoby przeglądającej nasz dokument. Dlatego warto sumiennie podejść do tematu. W przeciwnym wypadku możemy zmarnować naszą szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, a w konsekwencji i na zatrudnienie.
Zastanówmy się teraz, jakie elementy w CV są widoczne na pierwszy rzut oka i najbardziej zwracają uwagę – lub najbardziej powinny ją zwracać.
Szablon dokumentu
Szablon dokumentu jest niewątpliwie jednym z takich elementów. Przez szablon dokumentu rozumiem całą oprawę graficzną, to jak rozmieszczone są poszczególne sekcje, to jakiej użyjemy czcionki, jakich kolorów itp.
Niby wszyscy słyszeliśmy hasło, żeby nie oceniać książki po okładce – w tej kwestii jednak z naturą ludzką bardzo ciężko wygrać.
Tak jak potrafimy wyrobić sobie zdanie o człowieku tylko na podstawie jego wyglądu, tak oceniamy go również na podstawie wyglądu jego CV. Nawet jeżeli Ty tego nie robisz, to pamiętaj, że to nie Ty będziesz oceniać swój dokument…
Całe szczęście nie trzeba być profesjonalnym grafikiem, żeby przygotować ładny i schludny szablon dokumentu. Nawet lepiej, jak nie będzie przesadnie „ubarwiony” – ostatecznie mówimy o CV dla programisty, a nie graphic designera. Można przygotować coś prostego samodzielnie lub skorzystać z jednego z gotowych szablonów.
Zdjęcie
Zdjęcie w CV zawsze budzi wiele emocji – zarówno przez osobę, która zastanawia się nad jego umieszczeniem, jak i później przez osobę przeglądającą CV.
Rekruter patrząc na zdjęcie, będzie widział konkretną osobę – oczywiście może ją polubić lub nie. Jednak nie będzie to już tylko opis wyimaginowanego kandydata, a dokument opisujący żywą osobę. Zdecydowanie trudniej jest skreślić konkretną osobę, której twarz masz przed oczyma, niż bezimienną aplikację.
UWAGA: Nie wszystkie firmy akceptują zdjęcie w CV – dlatego warto to wcześniej zweryfikować.
Podsumowanie zawodowe i sekcja o mnie
Sekcja z podsumowaniem zawodowym jest bardzo niedocenionym elementem CV i zapomnianym przez wielu kandydatów.
Co jest oczywiście bardzo dużym błędem! To właśnie w tej sekcji można napisać kilka słów o sobie, o tym, co już udało nam się osiągnąć i o tym, co chcemy jeszcze zrobić.
Zrealizowane projekty
Ponieważ nie mamy jeszcze komercyjnego doświadczenia, to trzeba czymś uzupełnić tę lukę. Świetnie w tym celu sprawdzają się zrealizowane projekty.
Dopracuj je, umieść np. na GitHub i krótko opisz w swoim CV. Dzięki temu pokażesz na praktycznym przykładzie na jakim poziomie jest Twoja wiedza z programowania. Jeżeli zrealizowaliśmy wszystkie poprzednie punkty, to z dużym prawdopodobieństwem rekruter zaciekawił się naszym dokumentem i przynajmniej zaczął go czytać.
W takim razie zastanówmy się teraz, co możemy jeszcze zrobić, żeby po jego przeczytaniu rzeczywiście doszedł do wniosku, że to właśnie Ty jesteś tym kandydatem, którego szuka!
CV Programisty – Personalizacja
Kolejny bardzo potężny oręż w walce o zatrudnienie, to personalizacja.
Nikt nie lubi uniwersalnych komunikatów, które równie dobrze można by wysłać do Twojego sąsiada, mamy, czy kolegi z pracy. Ja czuje się wtedy trochę, jakbym rozmawiał z robotem, a w skrajnych przypadkach takie wiadomości niewiele różnią się już od zwykłego spamu.
Przetestuj to na sobie i zobacz, jak to działa. Poniżej jest fragment oferty pracy, którą dostałem jakiś czas temu. Oferta jest na stanowisko PHP Developera do pracy stacjonarnej w Gdyni. Niby nie ma w niej nic złego – ot zwykła oferta pracy. Jednak z mojego punktu widzenia jest ona całkowicie bezwartościowa. Nie jestem zainteresowany ani pracą w Gdyni, ani pracą w PHP.
Gdyby osoba wysyłająca taką wiadomość poświęciła chociaż chwilę na rozpoznanie tematu, wiedziałaby to. Wystarczyłoby otworzyć mój profil na LinkedIn, żeby zobaczyć, że od dziesięciu lat nie programuję już w PHP. Pomijam również fakt, że rozmawiałem osobiście z kilkoma pracownikami tej firmy na temat innych ofert i doskonale wiedzą, że nie jestem zainteresowany takimi propozycjami.
W tym jednak wypadku firma postanowiła iść na ilość, a nie na jakość i wysłała taką samą ofertę do całej swojej bazy kandydatów, czyli prawdopodobnie kilku tysięcy developerów.
Czy to jest skuteczne? 🤔
Możliwe, że nawet ktoś odpowie na taką wiadomość. Jednak większość osób będzie bardziej zirytowana takim podejściem i zamiast zainteresować się ofertą, będzie miała złe skojarzenia z firmą, która ją wysłała.
Czasem dostaję też oferty pracy jako Junior PHP Developer w Krakowie. Jakie jest prawdopodobieństwo, że zdecyduję się przeprowadzić na drugi koniec Polski, żeby pracować jako Junior?
Jeżeli Ty wysyłasz ogólne, niespersonalizowane aplikacje możesz spotkać się z bardzo podobnym podejściem.
Tak jak ja zignorowałem powyższą ofertę, tak i firmy mogą zignorować Twoją kandydaturę, jeżeli nie będzie ona spersonalizowana pod konkretnie ich wymagania.
Jak personalizować CV pod konkretną firmę i ofertę❓
Czego ja właściwie chcę? – czyli co jeszcze jest nie tak z tą ofertą?
My jako ludzie jesteśmy trochę próżni i zwyczajnie lubimy czuć się wyjątkowi. 🙂
Chcesz przykładów? Proszę bardzo.
Jeżeli z ogłoszenia wynika, że firma szuka Java Developera ze znajomością Spring Framework, to upewnij się, że wyraźnie zaznaczyłeś, że znasz te technologie. Możesz to zrobić na poziomie sekcji umiejętności, w opisie Twoich projektów, ale również w sekcji „O mnie”.
Wtedy nie będziesz już pozycjonowany jako „Java Developer”, ale jako „Java Spring Framework Developer” – dla firmy, która szuka właśnie takiej osoby, będzie miało to duże znaczenie.
CV Programisty – Podsumowując…
Podsumowując całość tematu szukania pracy bez doświadczenia komercyjnego:
- pamiętaj, czego szukają i potrzebują firmy i postaraj się im to dać;
- pokaż się jako profesjonalista na każdym kroku rekrutacji i przekonaj ich, że jesteś kandydatem, którego właśnie potrzebują;
- i na koniec najważniejsze – nie poddawaj się! Jest wiele firm, jest wiele możliwości. Działaj, wyciągaj wnioski i próbuj jeszcze raz – aż do skutku. 🙂
Mam nadzieję, że znalazłeś tutaj inspirację dla siebie i kilka pomysłów na usprawnienie Twojego CV, dzięki czemu łatwiej Ci będzie teraz odnaleźć się w procesie rekrutacji.
20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania
e-book – „8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista”,
e-book – „Java Cheat Sheet”,
checklista – „Pytania rekrutacyjne”
i wiele, wiele wiecej!
1 Comment
Kilka razy przez 15 lat już zmieniałem pracę.
Z mojego doświadczenia: najlepsze rekrutacje są gdy w całości odbywają się przez kogoś z przyszłego zespołu. Im większe zaangażowanie HR-u, tym większa szansa na nieporozumienia, tym więcej zbyt ogólnych pytań (typu jakie są pana największe wady), tym trudniej dowiedzieć się o przyszłej pracy. Podobny problem jest gdy firma zbyt mocno polega na „automatyzacji” typu Codility.
Przez te 15 lat tylko dwa razy raz zdarzyło się znaleźć pracę przez HR, nigdy przez automaty typu Codility. Pewnie są wyjątki, ale w większości przypadków HR / Codility to strata czasu, zarówno po stronie kandydata jak i po stronie firmy.