Wzrok to jeden z pięciu zmysłów, dzięki któremu odbieramy bodźce z zewnątrz. Prawidłowo funkcjonujący narząd wzroku pozwala nie tylko podziwiać otaczający nas świat, ale przede wszystkim zbierać informacje na temat otoczenia i przekazywać je dalej do mózgu, gdzie są one przetwarzane i analizowane. Ta współpraca dwóch organów ma ogromne znaczenie dla naszego życia i zdrowia, dlatego ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać.
Wytęż wzrok i zapoznaj się z poniższym tekstem, by pomóc swoim oczom 👁👇
Spis treści
Trening oczu dla każdego
Nie jest żadną tajemnicą, że nasze oczy są obecnie bardzo przeciążone. Za ten stan odpowiada przede wszystkim długi czas spędzany przed monitorem – w tym i praca zdalna, surfowanie w sieci, scrollowanie social mediów, czy oglądanie telewizji (a nawet nauka programowania 😅). Dostarczanie im nieustannych bodźców płynących z ekranów skutkuje tym, że nie mają one czasu na regenerację, co w dalszej perspektywie prowadzi do pogorszenia widzenia. Dlatego, żeby zapobiegać takiemu stanowi rzeczy, każdy powinien choć raz zapoznać się z hasłem ćwiczenia akomodacji oka, by zgłębić tajniki tego zagadnienia z korzyścią nie tylko dla narządu wzroku, ale i całego ciała.
Poniżej znajdziesz kilka przydatnych ćwiczeń, które pomogą usprawnić pracę Twoich oczu i zapewnią im odpowiednią regenerację. Taka gimnastyka wykonywana przez zaledwie kilka minut dziennie potrafi przynieść zaskakujące efekty w stosunkowo krótkim czasie. I co więcej – nie trzeba wychodzić na siłownię!
Patrzenie w ciemność
To niewinne ćwiczenie mogące kojarzyć się z beztroskim dzieciństwem i zabawą w chowanego, jest świetne na rozgrzewkę. Wystarczy oprzeć łokcie na blacie lub stole i dłońmi zakryć oczy i od 30 do 60 sekund wpatrywać się w ciemność. Może przypomni się nam jakieś wspomnienie z dziecięcych zabaw? 😅
Masaż oczu i joga
Joga i masaż oczu brzmi nieprawdopodobnie? Nic bardziej mylnego! 😇 To przykład ćwiczeń, który pozwala pozbyć się napięcia mięśni gałki ocznej, szybko dając uczucie ukojenia. Aby poprawnie je wykonać, wystarczy wygodnie usiąść, rozluźnić się i patrzeć najdalej jak się da, bez poruszania głową. Następnie należy zatoczyć wzrokiem kilka kręgów odwrotnie do ruchu wskazówek zegara, zamknąć oczy i na koniec kilka razy pomrugać. Do tych prostych ćwiczeń można dorzucić masaż oka – każdy sam jest w stanie wyczuć, które miejsce w oku jest zmęczone i poświęcić mu więcej uwagi delikatnym uciskaniem, nie naciągając przy tym skóry. Pomocne może być przy tym użycie delikatnego kremu lub olejku.
Patrzenie w lewo i w prawo
Z tym ćwiczeniem poradzi sobie wzorowo każdy niezależnie od wieku, zapewniając sobie wdzięczną i wydajną pracę oczu na długie lata. Można je wykonać na stojąco lub siedząco. Wystarczy patrzeć raz w lewo, a raz w prawo, koncentrując wzrok na tym co się widzi. Taką serię na każdą stronę należy powtórzyć trzy razy, ale kto ma ochotę więcej, może zrobić więcej. Analogicznie takie ćwiczenie można wykonać, patrząc na zmianę w górę i w dół lub na ukos.
Ziewanie
Wbrew pozorom to nie tylko oznaka zmęczenia, ale przykładne ćwiczenie dla oczu. Co więcej, każdy to potrafi od najmłodszych lat, tylko teraz może to robić uważniej, z korzyścią dla własnego wzroku. Nie trzeba czekać do późnej nocy, by rozpocząć ziewanie – można je nieco przyspieszyć i spróbować wywołać samemu. Ważne, by podczas tej czynności szeroko otwierać usta i pocierać oboma palcami czubek nosa. Sprowokuje to naturalne przymrużenie oczu, dzięki czemu poprawimy ich nawilżenie.
Ruch okrężny
Tak jak okrężny ruch głową pozwala rozluźnić napięte mięśnie karku, tak okrężny ruch gałek ocznych pomaga zrelaksować i odprężyć się naszym oczom. Wystarczy prosto usiąść i pomyśleć o czymś przyjemnym. Następnie wprawić w ruch nasze gałki oczne – spojrzeć w lewo i bardzo powoli obracać nimi zgodnie z ruchem wskazówek zegara przez zaledwie 5 sekund, a potem w przeciwnym kierunku w takim samym czasie. Takie serie powtórzyć trzy razy.
Skupianie wzroku – bliżej i dalej
To ćwiczenie jest świetnym pomysłem na poprawę pola widzenia i kondycji naszych oczu. Wystarczy wziąć do ręki jakiś przedmiot – ołówek, breloczek czy spinkę (albo użyć dowolnego palca!) – i skupiać na nim swój wzrok w odległości 20-30 centymetrów od oczu. Następnie należy wybrać sobie jakiś inny obiekt oddalony od nas, wyostrzając wzrok. Po tym trzeba wrócić do pierwotnego przedmiotu i ponownie do tego bardziej oddalonego. Te ćwiczenia można powtórzyć nawet i kilka razy, tworząc dwie–trzy serie.
Postaw na regenerację!
Zdrowe odżywianie i aktywny styl życia zyskuje coraz więcej gorliwych wyznawców. Dbając o swoje zdrowie, ale i wysportowaną sylwetkę nie można zapominać o mięśniach oczu – one też potrzebują gimnastyki i treningów, aby dobrze funkcjonować przez długie lata. Dokucza Ci suchość lub swędzenie oczu? A może często towarzyszy Ci ból głowy? Mogą to być objawy przemęczenia i wołanie o uwagę. Ćwiczenia oczu to bardzo aktualny temat, z którym każdy powinien się zapoznać dla dobra nie tylko swojego wzroku, ale i funkcjonowania całego organizmu.
20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania
e-book – „8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista”,
e-book – „Java Cheat Sheet”,
checklista – „Pytania rekrutacyjne”
i wiele, wiele wiecej!
1 Comments
Dzięki za ten wpis! Bo już krople nie pomagają…