Spis treści
Jak powstał język Java? 🤔
Java wywodzi się głównie z dwóch bardzo popularnych języków programowania C++ oraz Smalltalk, czerpiąc z nich to, co najlepsze. Koncepcja zarządzania pamięcią oraz pomysł maszyny wirtualnej zostały zaczerpnięte ze Smalltalka, a znaczna część składni oraz słów kluczowych z C++. Zrezygnowano natomiast z bardziej skomplikowanych i kłopotliwych elementów, takich jak wielokrotne dziedziczenie, przeciążenie operatorów i operacje na wskaźnikach.
Język ten został zaprojektowany i zaimplementowany w laboratoriach Sun Microsystems w Mountin View (Kalifornia) pod kierownictwem Jamesa Goslinga. James Gosling jest również autorem programu emacs pod UNIX oraz systemu okien NeWS.
James miał zadanie przygotowania nowego języka programowania, bardziej odpowiedniego do oprogramowania sprzętu użytkowego niż dotychczasowe rozwiązania, takie jak C czy C++. Programy napisane w C/C++ są kompilowane dla określonego procesora, przez co chcąc je dostosować do nowych procesorów, zazwyczaj wymagana jest ich ponowna kompilacja. Nowy język miał być wolny od tych wad.
Projekt Green
W grudniu 1990 rozpoczęto prace nad Projektem Green. Już rok później zaprezentowana pierwszą wersję nowego języka pod nazwą OAK – czyli Dąb. Głównym celem projektu było zaprezentowanie nowych możliwości języka z nowym interfejsem użytkownika do obsługi sprzętu domowego, np. magnetowidu, telewizora czy telefonu.
Podczas prac projektowych przygotowano mini komputer PDA Gwiazda Siedem (*7) z interfejsem użytkownika złożonym z animowanej prezentacji mieszkania. Aplikacja posiadała również obsługę poszczególnych urządzeń domowych przez ekran dotykowy.
Dodatkowo urządzenie było wyposażone w graficznego asystenta- animowaną figurkę o imieniu Duke która, do tej pory jest wykorzystywana jako maskotka Javy. Drugim przygotowanym produktem było Video-on-Demand (interakcyjne wideo na życzenie). Przedstawione produkty były jedynie prototypami i nigdy nie zostały wystawione do sprzedaży. Jednak ówczesny brak zainteresowania nowym językiem ze strony dużych przedsiębiorstw spowodował wstrzymanie przez SUN w 1994 dalszych prac nad jego rozwojem.
Do ponownego odrodzenia się języka przyczynił się bardzo dynamiczny rozwój Internetu. Strony www, które pierwotnie zawierały tylko tekst, były coraz częściej ubogacane grafiką, animacjami i dźwiękiem. Nowy język, który był niezależny sprzętowo, dzięki wykorzystaniu maszyny wirtualnej idealnie pasował do programowania aplikacji sieciowych.
OAK został publicznie zaprezentowany po raz pierwszy pod nową nazwą Java na konferencji SunWorld w 1995 roku w San Francisco. Na tej samej konferencji założyciel i kierownik departamentu rozwoju Netscape Communications Marc Andreessen oficjalnie ogłosił, że ich przeglądarka będzie udostępniała możliwość uruchomienia apletów Javy. Słowa dotrzymał, Netscape Navigator 2.0 z obsługą Javy został wydany pod koniec tego samego roku, przyczyniając się do jeszcze większego zainteresowania nowym językiem.
Sun Microsystems wypuścił pierwszą publiczną implementację Java 1.0 w 1995 roku.
WebRunner i HotJava – nowa przeglądarka
Zespół dostrzegający możliwości nowego języka pod kątem niezależności sprzętowej wykorzystał go do programowania aplikacji sieciowych. W ten sposób powstała pierwsza przeglądarka sieciowa w całości napisana w Javie – WebRunner. Ciekawostką jest, że nazwa: WebRunner była hołdem dla filmu The Blade Runner. Jednak przeglądarka później została przemianowana na nową nazwę HotJava w celu zachowania znaku firmowego. Była to pierwsza przeglądarka obsługująca applety Javy.
Skąd pochodzi nazwa Java 🧐
Język początkowo został nazwany Oak (Dąb). Nazwa została wymyślona przez Jamesa Goslinga na cześć wielkiego dębu, który James widział z okna swojego biura w Sun Microsystems.
Jednak po pewnym czasie zespół odkrył, że ta nazwa została już wykorzystana przez inną firmę Oak Technology, Inc. Konieczność wymyślenia nowej nazwy przysporzyła dla zespołu nie lada kłopotu. Ostatecznie, po wielu godzinach burzy mózgów, James Gosling wpadł w drodze do sklepu z kawą na nowy pomysł. Zamiłowanie do kawy przerodziło się w nadanie językowi nowej nazwy – Java, na cześć jednego z gatunków kawy.
20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania
e-book – „8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista”,
e-book – „Java Cheat Sheet”,
checklista – „Pytania rekrutacyjne”
i wiele, wiele wiecej!
5 Comments
Bardzo ciekawy blog – wysoka jakość merytoryczna wpisów. Gratuluję:) Chciałbym zapytać czy mógłbyś poradzić jaką ścieżkę obrać przy nauce JAVA tzn. czy kupić książki i się uczyć czy też kurs online? Czy znasz może ciekawe tutoriale, które pozwolą „wejść w programowanie JAVA” od zupełnych podstaw ?
Pozdrawiam!
Cześć Adam. Dziękuję za komentarz, bardzo miło mi to słyszeć.
To czy uczyć się z książek, czy z materiałów online, to pytanie tak stare, jak same książki i Internet 🙂
I właściwie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdemu może pasować inna forma nauki.
W książkach zazwyczaj jest szerzej opisany temat, co na początku też może być przytłaczające.
Niezależnie od tego, z czego będziesz się uczył, zachęcam do jak najszybszego testowania nowych umiejętności w praktyce. Czyli po prosto rozwiązywanie jak największej ilości przykładów. Jest to zdecydowanie lepsze niż nauka „na sucho” tylko teorii.
Jeżeli chodzi o materiały, to z książek warto przyjrzeć się klasykowi: „Thinking in Java”. Po angielsku masz też sporo kursów na udemy.com.
Bardzo dużo przykładów zadań znajdziesz na spoj.pl.
Ze swojej strony zachęcam oczywiście do śledzenia bloga. Zwłaszcza że od nowego roku startujemy z kursem Java od podstaw.
Pozdrawiam.
Cześć!
Dzięki za możliwość cofnięcia się w czasie i dowiedzenia się jak to naprawdę się zaczęło z tą naszą Javą. 🙂
Pozdrawiam!
Java jest fajna i przejrzysta w programowaniu. Fajnie, że opowiedziałeś jej historię !
Cześć Marcin. Dzięki! 🙂