Ile zarabia programista? Zarobki programistów!
Cześć! Witam Cię w 18. odcinku podcastu Sprawny Programista.
Spis treści
- 1 Ile tak naprawdę zarabia programista?
- 2 Ile zarabia programista w Polsce, w 2022 roku?
- 3 Dlaczego aż tyle?
- 4 Od czego zależy wysokość przeciętnego wynagrodzenia programisty?
- 5 Pierwszy czynnik – Formy współpracy
- 6 Język i doświadczenie
- 7 Rodzaj firmy
- 8 Lokalizacja – praca w konkretnym mieście/ praca zdalna
- 9 Co jeszcze może wpłynąć na nasze wynagrodzenie?
- 10 Wynagrodzenie to nie wszystko – jeszcze benefity
- 11 Zarobki w IT rosną i szybko się to nie zmieni – brakuje specjalistów
- 12 20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania
Ile tak naprawdę zarabia programista?
Podobno gentlemani nie rozmawiają o pieniądzach. Osobiście nie do końca zgadzam się z takim podejściem – albo zwyczajnie nie jestem prawdziwym gentlemanem…🙃
Dlatego też dzisiejszy odcinek będzie poświęcony głównie pieniądzom – i wszystkim, co z tym związane.
Zarobki w IT to jeden z powodów, dla którego wiele osób myśli o zmianie branży i chce zostać programistami. Wiąże się z nimi też wiele szumu informacyjnego i mitów – dlatego zdecydowałem się uporządkować te tematy.
Dziś porozmawiamy o pieniądzach, czyli:
- Ile tak naprawdę zarabiają programiści oraz co na to się składa?
- Dlaczego te zarobki są wyższe w porównaniu np. z innymi specjalistami?
- Jak jeszcze możemy wykorzystać to na własną korzyść – czyli co można zrobić, by podnieść je jeszcze bardziej?!
Na start – przyjrzyjmy się kilku liczbom oraz zmiennym, które wpływają na zarobki w IT.
Ile zarabia programista w Polsce, w 2022 roku?
Z danych jakie zostały opublikowane w raporcie No Fluff Jobs na koniec 2022 roku wynika, że mediana wynagrodzeń programistów w Polsce wynosi 15 000 złotych brutto na umowie o pracę oraz 20 060 zł + VAT na B2B. Czyli odrobinę przewyższa to wynagrodzenie minimalne 😉
Są to wartości wyciągnięte na podstawie widełek oferowanych przez ostatnie pół roku w portalu.
Warto uściślić co to dokładnie znaczy. W IT coraz popularniejsze są (przynajmniej częściowo) publiczne stawki – rynek, czyli w tym wypadku sami programiści tego coraz częściej wymagają, a firmy zwyczajnie się do tego dostosowują.
W praktyce wygląda to najczęściej tak, że firma w ogłoszeniu podaje orientacyjny przedział wynagrodzenia, na jakie można liczyć na danym stanowisku. Zdarzają się oczywiście sytuacje, gdzie górna granica widełek jest wystawiana tylko jako taki wabik na potencjalnych kandydatów. Jednak po drugiej stronie mamy również kandydatów, którym udaje się wynegocjować wynagrodzenie nawet 2, czy 3 razy wyższe od mediany!
Także podsumowując te kwoty – jest nieźle. Szczególnie jeżeli porównamy to do innych branż.
Dlaczego aż tyle?
Dlaczego programista zarabia więcej niż inny specjalista, który zapewne poświęcił nie mniej swojego wysiłku i zaangażowania w zdobycie umiejętności? Co jest takiego specjalnego w IT?
Wypisałem sobie 3 główne takie czynniki:
- Praca na odległość – czyli prosta możliwość współpracy z klientami z całego świata
Dentyście raczej trudno będzie obsłużyć klienta z San Francisco, czy Dubaju – a programista? A programista może rano pracować dla jednego, w południe dla drugiego, a po obiedzie jeszcze dla innego – i to wcale nie musi siedzieć w Polsce, a praktycznie w dowolnym miejscu na świecie. O ile oczywiście ma dostęp do Internetu 😉
Dzięki temu można dotrzeć do większej ilości potencjalnych klientów i wybrać sobie tych z zasobniejszym portfelem. Albo takich, z którymi pracuje nam się lepiej. Możemy to robić, pracując jako freelancer, ale również siedząc na zwykłym etacie. Dodatkowo coraz więcej firm zakłada w Polsce swoje biura, żeby korzystać z Polskich deweloperów, a ich klienci są już rozsiani po całym świecie.
- Prawo podaży i popytu – cały czas jest nas za mało!
Branża IT ciągle się rozwija, powstaje coraz więcej firm, obecne firmy zmieniają swoją strukturę, wprowadzają tak zwaną informatyzację – to wszystko powoduje, że potrzeba ludzi, którzy napiszą i obsłużą systemy informatyczne.
Mimo ostatnich zawirowań, które chwilowo były odczuwalne również i w IT – związanych czy to z pandemią, czy wojną – obecnie branża ma się całkiem dobrze i długoterminowo nic nie wskazuje, żeby miało się to zmienić.
Wg danych Eurostatu z 2020 r. deficyt programistów w polskich firmach to około 50 tysięcy, w Europie około 300 tysięcy i dalej rośnie!
Owszem, pracodawcy najczęściej szukają kandydatów przynajmniej na stanowiska typu mid i senior, ale nie zmienia to faktu, że nawet jeżeli ktoś dopiero zaczyna pracę w tym sektorze, to ma szansę stać się atrakcyjnym kandydatem zdecydowanie szybciej niż w innych branżach.
- Programiści rozwiązują problemy biznesowe!
Wyobraź sobie klienta, który do tej pory obsługiwał jakiś proces ręcznie – powiedzmy, że w skrajnym przypadku analizował jakieś dane i ręcznie liczył je na kartce i z kalkulatorem.
Pierwsze usprawnienie to Excel.
Kolejny poziom usprawnień – to typowy system informatyczny, który nie tylko wyliczy dużo więcej rzeczy, to jeszcze zrobi to często dużo szybciej, z mniejszym ryzykiem błędu itp.
Albo jeszcze lepiej – dzięki takiej analizie wyłapujemy potencjalnych klientów dla naszego partnera i on może z nimi zrobić biznes.
Także programista może rozwiązywać realne problemy biznesowe, które generują bardzo dużą wartość – a co za tym idzie, wszyscy na tym zarabiają, więc jest czym się podzielić.
W tym modelu nie robimy już tego wszystkiego ręcznie, tylko automatyzujemy procesy, przez co one są zwyczajnie wydajniejsze. Czyli mówiąc już dosadnie – mój skrypt może zwyczajnie zastąpić jakiegoś pracownika, który wcześniej robił to ręcznie. Trochę brutalne.
Dlatego tak ważne jest, żeby programista nauczył się rozwiązywania problemów i ich dekompozycji. Znajomość składni języka programowania to zazwyczaj za mało by napisać aplikację…
Trzeba jeszcze wiedzieć, CO pisać – jak rozwiązać dany problem biznesowy. Zrozumienie problemu oraz rozbicie go na mniejsze zadania to kluczowa umiejętność. To wszystko w dużej mierze tłumaczy nam, dlaczego branża IT pod względem zarobków ma się dobrze.
Podsumowując:
- Praca na odległość i łatwość dostępu do wielu klientów jednocześnie.
- Prawo podaży i popytu – cały czas jest nas za mało!
- Programiści rozwiązują problemy biznesowe! – potencjalnie możemy generować dużą wartość.
Od czego zależy wysokość przeciętnego wynagrodzenia programisty?
Kolejna rzecz, na której się skupimy – to czynniki, od których zależy wysokość przeciętnego wynagrodzenia programisty.
Czyli wiemy już, że w IT jest dobrze i wiemy, dlaczego większość osób w IT zarabia dobre pieniądze – a teraz przyjrzyjmy się temu, co my jako programiści możemy jeszcze zrobić, by zwiększyć to wynagrodzenie.
Tych czynników jest oczywiście wiele – przyjrzyjmy się jednak tym najważniejszym.
Pierwszy czynnik – Formy współpracy
Na jakie formy współpracy można liczyć w IT?
W IT możemy spotkać większość popularnych form współpracy i często to od naszych preferencji zależy, którą wybierzemy. Bo pracodawcy starają się być tutaj zazwyczaj elastyczni.
UoP
UoP – czyli standardowa umowa o pracę. UoP szczególnie na czas nieokreślony to obiekt marzeń wielu osób. Czy słusznie? – na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. W IT często mamy taką możliwość.
Co przemawia na korzyść umowy o pracę?
Płatny urlop i zwolnienia lekarskie, odpowiedzialność za wiele rzeczy leżąca po stronie pracodawcy – taki trochę tryb automatyczny. Opłacone przez firmę składki ZUS i rozliczenia podatku, a także jasno określone reguły współpracy – tylko czy tego wszystkiego nie można mieć mniejszym kosztem?
Umowa o pracę nie jest pozbawiona wad, które właśnie w IT stają się dość często widoczne.
Okres wypowiedzenia, który teoretycznie ma chronić pracownika – w przypadku szybko zmieniających się warunków na rynku pracy często jest przeszkodą, a nie pomocą. Nie każda oferta pracy będzie mogła na nas poczekać aż 3 miesiące. Także ta stabilizacja wynikająca z tej formy współpracy jest bronią obosieczną.
Będąc na UoP płacimy też bardzo wysokie podatki i jesteśmy niejako zdani na łaskę i niełaskę rządzących, którzy później podejmą decyzję co zrobić z tymi pieniędzmi.
B2B
To wszystko sprawia, że wiele osób decyduje się na inne formy współpracy – przede wszystkim B2B, czyli własną działalność gospodarczą.
Tutaj warto zaznaczyć, że dla większości osób jest to zwykłe obejście systemu i optymalizacja podatkowa, a nie realne prowadzenie własnej firmy.
Często wygląda to tak, że dalej pracujemy dla jednego pracodawcy i dalej pod wieloma względami wygląda to jak zwykły etat. Dzięki takiej formie współpracy mamy dużo większą swobodę działań i płacimy mniejsze podatki – a to, na co już dokładnie dogadamy się z firmą, jest kwestią indywidualnych negocjacji.
Nic np. nie stoi na przeszkodzie, żeby na B2B dogadać się na płatne urlopy, czy dogodny dla nas okres wypowiedzenia – albo na pracę 10, czy 60 godzin tygodniowo.
Można powiedzieć, że to taki tryb manual – sami negocjujemy warunki, sami opłacamy podatki, czy ZUS. Więcej miejsc, gdzie coś może pójść nie tak – ale potencjalnie można też sporo zyskać. Warto jednak pamiętać, że jeżeli coś pójdzie nie tak – to nie jesteśmy tutaj już chronieni kodeksem pracy. Odkładamy też na emeryturę państwową zazwyczaj minimalne kwoty. Jak zawsze ma to swoje plusy i minusy.
Na taką formę najczęściej decydują się osoby z odrobinę większym doświadczeniem, które czują się pewnie na rynku pracy i np. nie boją się chwilowego zostania bez projektu.
Osobiście bardzo lubię tę formę współpracy, szczególnie że dzięki niej łatwiej jest mi łączyć moje inne aktywności, jak chociażby prowadzenie własnej firmy.
Umowa zlecenie/ dzieło
Mamy jeszcze umowę zlecenie i o dzieło. Te formy są już mniej popularne – jednak również spotykane. Szczególnie wśród młodszych osób do 26 roku życia i wynikające z tego ulgi podatkowe.
Język i doświadczenie
Zarobki programistów z podziałem na technologie
Co jeszcze ma znaczenie? Oczywiście technologie, w których pracujemy i nasze doświadczenie.
Jakie technologie są aktualnie najbardziej opłacalne?
Takie dane znajdujemy w raporcie Just Join IT za marzec 2022 roku. Są to uśrednione kwoty brutto niezależne od rodzaju umowy:
- HTML – 6528 zł (junior), 11 357 zł (mid), 16 800 zł (senior)
- PHP – 7048 zł (junior), 13 381 zł (mid), 18 450 zł (senior)
- C – 7059 zł (junior), 18 080 zł (mid), 21 371 zł (senior)
- JS – 7743 zł (junior), 15 615 zł (mid), 21 426 zł (senior)
- Net – 7941 zł (junior), 16 827 zł (mid), 21 235 zł (senior)
- Python – 7764 zł (junior), 16 107 zł (mid), 23 554 zł (senior)
- Ruby – 7457 zł (junior), 14 068 zł (mid), 22 198 zł (senior)
- Java – 8238 zł (junior), 17 349 zł (mid), 23 010 zł (senior)
- Go – 9000 zł (junior), 19 212 zł (mid), 24 844 zł (senior)
- Scala – 9938 zł (junior), 18 276 zł (mid), 24 603 zł (senior)
Rodzaj firmy
Polska vs zagraniczna
Pracownicy, którzy zdecydują się na zatrudnienie w zagranicznej firmie, statystycznie mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie.
Co jeszcze sprawia, że programiści tak chętnie wybierają pracę dla zagranicznych firm?
Braki w branży dotyczą nie tylko Polski, ale i wielu innych krajów. Dlatego też zagraniczne firmy coraz częściej poszukują pracowników między innymi na polskim rynku, a jak wiemy, polscy programiści są najlepsi!
I to jest sytuacja win-win dla obu stron, bo my możemy liczyć na wyższe wynagrodzenie, a firmy dostają bardzo dobrą kadrę. Wysokie zarobki oferowane przez zagraniczne firmy to nie wszystko. Ciekawe projekty, współpraca w wielokulturowym zespole, kultura korporacyjna na bardzo wysokim poziomie.
Po różnych projektach mam obecnie przyjaciół i znajomych z różnych stron świata, co niewątpliwie jest miłym dodatkiem.
Mały firmy vs korporacja
Tutaj sprawdza się powiedzenie, że duży może zwyczajnie więcej. I to pod wieloma względami.
Zazwyczaj korporacje:
- mogą zaoferować wyższe wynagrodzenie,
- mają dostęp do większej bazy klientów,
- większej bazy specjalistów, z którymi możemy współpracować,
- ale również projektów – czyli jak znudzi nam się jeden projekt, to potencjalnie istnieje szansa zmiany projektu bez zmiany firmy,
- rozbudowana struktura zazwyczaj daje też większe możliwości rozwoju i awansu.
Nie jest to jednak idealne środowisko i z pewnością nie będzie ono pasowało każdemu:
- często jesteśmy tylko małym trybikiem w ogromnym przedsięwzięciu – czyli brak poczucia sprawczości,
- sztywne korporacyjne procedury – pamiętam, jak czekałem blisko 3 tygodnie na dostanie dostępu, kilka osób musiało wyrazić zgody – w korpo to norma.
Lokalizacja – praca w konkretnym mieście/ praca zdalna
W skrócie – miejsce pracy też ma znaczenie. Widzimy trendy – jeżeli chodzi o poszczególne województwa i miasta. Tutaj również zazwyczaj się sprawdza, że im większe miasto, tym wyższe wynagrodzenia.
W Polsce – Warszawa, Kraków i Wrocław wciąż z największą liczbą ofert. Przekłada się to też na wyższe wynagrodzenie w tych miastach. Musimy jednak liczyć się również z wyższymi kosztami życia – także coś za coś.
Coraz więcej firm daje możliwość pracy zdalnej – co również coraz chętniej wykorzystywane jest przez pracowników. A decydując się na pracę zdalną, nie musimy się już ograniczać tylko do ofert z polskich firm – co znowu może korzystnie wpłynąć na nasze wynagrodzenie.
Co jeszcze może wpłynąć na nasze wynagrodzenie?
Wykształcenie – chociaż pamiętajmy o tym, że w większości firm umiejętności bronią się same. Rzeczywiście w niektórych firmach, szczególnie korporacjach – jeżeli nie będziemy mieli odpowiedniego wykształcenia, to nawet nie zaczną z nami rozmawiać, ale nie jest to reguła, a my zawsze możemy wtedy wybrać inny projekt i firmę, gdzie nie będzie miało to już tak dużego znaczenia.
Wynagrodzenie to nie wszystko – jeszcze benefity
Benefity
Praca w IT słynie z wysokich zarobków, dużych możliwości rozwoju, ale także szerokiego wachlarza świadczeń pozapłacowych, czyli benefitów.
Najczęściej pojawiającymi się benefitami w ofertach pracy w IT są:
- prywatna opieka medyczna,
- karta sportowa – multisport,
- system kafeteryjny – sami decydujemy czy chcemy np. wykupić kartę multisportu,
- dodatkowe urlopy np. na urodziny,
- budżet szkoleniowy, kursy językowe,
- zagraniczne wyjazdy firmowe,
- strefa relaksu, pokój z grami,
- owocowe czwartki, pizza w piątek i wiele innych.
Możliwości jest naprawdę sporo i firmy chętnie z nich korzystają, żeby przyciągnąć kandydatów.
Zarobki w IT rosną i szybko się to nie zmieni – brakuje specjalistów
Kończąc nasze rozważania, warto zaznaczyć, że ogólnie w całej branży dzieje się raczej dobrze. To jednak wcale nie znaczy, że my jako pojedyncza jednostka nie trafimy do jakiegoś słabego projektu.
I tutaj jest już nasza rola, żeby wiedzieć, jakie są standardy na rynku i na co my możemy sobie pozwolić przy negocjacjach.
Właśnie – negocjacje. To również bardzo ważny element, bo na takim samym stanowisku w jednej firmie wynagrodzenie może również znacząco się różnić. Także warto negocjować i to warto negocjować nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale również benefity.
Tyle z mojej strony. Dzięki za wspólnie spędzony czas i do usłyszenia.
20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania
e-book – „8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista”,
e-book – „Java Cheat Sheet”,
checklista – „Pytania rekrutacyjne”
i wiele, wiele wiecej!