[JAVA] Dlaczego warto uczyć się Javy – dyskusja + live coding

Java webinar

Java – 10 argumentów ZA:

1. Popularność

Według Oracle na świecie jest już ponad 9 milionów programistów Java. Ta liczba zdecydowanie robi wrażenie, szczególnie kiedy uświadomimy sobie, że to więcej niż populacja całej Bułgarii. Popularność, jaką cieszy się ten język, możemy również zobaczyć na portalach z ogłoszeniami o pracę. Java jest zazwyczaj jednym z popularniejszych, a często nawet najczęściej poszukiwanym i pożądanym językiem backend’owym.

2. Stabilność

Java istnieje na rynku już od wielu lat (w 2020 r. świętowała swoje 25 lecie) i w tym czasie doczekała się wielu aktualizacji oraz usprawnień. Przez co jest rozwiązaniem dojrzałym i stabilnym. Te dwie cechy stanowią bardzo duże plusy dla developerów – na stabilnych rozwiązaniach zwyczajnie lepiej i spokojniej się pracuje.

Tak bogata historia daje również podstawy by sądzić, że z dużym prawdopodobieństwem za kolejne 10 lat – może w trochę zmienionej i odświeżonej formie – ale jednak, język dalej będzie istniał.

3. Szeroki dostęp do bibliotek i frameworków, liczne integracje

Popularność i długi czas na rynku bezpośrednio przekłada się na wręcz ogromną ilość gotowych bibliotek i frameworków. Bardzo ułatwia to codzienną pracę, ponieważ jeżeli napotykasz jakiś programistyczny problem, to prawdopodobnie istnieje już jakaś biblioteka, która go rozwiązuje.

Istnieje również szeroki dostęp do narzędzi wspierających developerów w codziennej pracy takich jak, chociażby IDE (np. Intellij, Eclipse), profilery, czy narzędzia do statycznej analizy kodu.

4. Wsparcie społeczności

Społeczność zgromadzona wokół Javy jest po prostu niebywała. 🙂 Podstawową pomoc można znaleźć chociażby na StackOverflow, czy licznych grupach na FB. Jeżeli jednak chcemy iść o krok dalej, to kolejne wersje Javy rozwijane są również w oparciu o społeczność i sami też możemy przyczynić się do rozwoju tego języka. – Tak, to prawda, przy odrobienie wiedzy, czasu i samozaparcia też możesz przyczynić się do naprawy jakiegoś błędu, czy przygotowaniu usprawnienia w samym języku.

5. Wsparcie dużych korporacji

Wiele firm inwestuje krocie w rozwój i utrzymanie tego języka. Ich projekty, a często i cały biznes oparty jest właśnie o to rozwiązanie. Dlatego nie tak łatwo będzie im w przyszłości z tego zrezygnować. Im więcej osób (szczególnie dużych firm) jest zainteresowanych rozwojem tego języka, tym lepiej dla nas wszystkich zarówno pod względem rozwoju jak i szans na zatrudnienie.

6. Uniwersalność

Kolejną ważną cechą tego języka jest jego ogromna uniwersalność i szerokie zastosowanie.

Java jest tak naprawdę wszędzie. Za jej pomocą można napisać właściwie każdą aplikację i stronę internetową.

Javę spotkamy przede wszystkim w branży finansowej, bankowej i ubezpieczeniowej, ale nie tylko. Język ten znajduje również zastosowanie w dopiero rozwijających się dziedzinach, takich jak sztuczna inteligencja/uczenie maszynowe, internet rzeczy i wiele innych.

7. Zadowolenie osób, które wybrały ten język

Programiści, którzy zdecydują się programować w Javie, są zazwyczaj bardzo zadowoleni ze swojego wyboru, co niekoniecznie zdarza się w przypadku innych języków. To bardzo ważne, ponieważ programowanie wymaga dużego zaangażowania i ciągłego doskonalenia swoich umiejętności, a bez odpowiedniej motywacji byłoby to trudne do osiągnięcia.

8. Możliwość korzystania z darmowej wersji

Mimo iż od momentu wydania wersji 11, wprowadzono płatne wersje Javy, język ten nadal jest dostępny również za darmo, jako projekt Open Source.

Brak opłat oraz otwarte oprogramowanie przyczynia się do większego zainteresowania Javą, wielu osób, szczególnie na samym starcie.

9. Ogromna liczba dostępnych projektów

Decydując się na Javę mamy do dyspozycji naprawdę ogromną bazę projektów. Wszystkie cechy Javy takie jak jej popularność, uniwersalność i stabilność przekładają się również na to, że firmy chętnie wybierają ten język – a to już bezpośrednio przekłada się na ilość projektów, które my jako developerzy mamy do dyspozycji.

10. Zarobki

Rozważając, wybór języka programowania nie można, pominąć aspektu pieniędzy. Według danych serwisu , developerzy Java są jednymi z lepiej opłacanych specjalistów.


20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania

e-book – „8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista”,
e-book – „Java Cheat Sheet”,
checklista – „Pytania rekrutacyjne”
i wiele, wiele wiecej!

Jak zostać programistą

2 komentarze
Share:

2 Comments

  1. Tomek says:

   Cześć Wiktoria. W trendzie – ale czego? Popularności? – ale gdzie? małe/duże firmy? open-source? projekty komercyjne?
   Możliwości jest bardzo dużo.
   Co jednak ważniejsze najpopularniejszy, niekoniecznie najlepszy – a już zdecydowanie niekoniecznie najlepszy w Twoim wypadku.
   Java, podobnie jak JavaScript „zazwyczaj” jest dobrym wyborem jako pierwszy język. Jeżeli jednak chcesz wybrać jeszcze lepiej, to zachęcam do lektury tego wpisu: https://stormit.pl/od-czego-zaczac-nauke-programowania/

   PS. Zobacz na te linki:
   http://pypl.github.io/PYPL.html i https://www.tiobe.com/tiobe-index/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *