Młodszy programista (Junior developer) – jak zostać?, CV, zarobki, praca

Młodszy programista (Junior developer)

Chcesz zostać programistą? Szukasz pracy jako młodszy programistaJunior Developer?
Jesteś w dobrym miejscu!
Przed sobą masz zbiór najlepszych darmowych materiałów pomocnych podczas nauki programowania oraz podjęcia pierwszej pracy jako programista.

Dzięki nim otrzymasz odpowiedź na poniższe pytania:

 1. Kim jest oraz co robi programista?
 2. Czy każdy może zostać programistą i czy warto to robić?
 3. Co trzeba umieć i zrobić, żeby zostać programistą?
 4. Jak przygotować CV nawet nie mając doświadczenia komercyjnego?
 5. Jak będzie wyglądała Twoja pierwsza praca?

Powodzenia w nauce i zapraszam do lektury!

Spis treści

Młodszy programista (Junior Developer)

Zanim zaczniesz

Zanim zaczniesz Junior Developer

„Zanim rzucisz się bez opamiętania w wir nauki programowania, warto na chwilę się zatrzymać i zastanowić, czy naprawdę chcesz inwestować w to swój czas i wysiłek. (…) Okrutna prawda jest jednak taka, że nie jest to zawód dla każdego. Jak każde inne zajęcie, to także ma swoje blaski i cienie.”

„W tym wpisie opowiemy sobie o ewolucji, jaką musieli przejść moi rozmówcy, żeby zostać programistami. Te historie są wyjątkowo ciekawe, ponieważ pokazują, jak nasze początkowe decyzje i pasja mogą wpłynąć na nasze późniejsze życie. Dla mnie największą nauką z tej rozmowy jest upewnienie się, że jeżeli czegoś bardzo chcesz i dążysz do tego, to nie zważając na przeciwności losu, możesz to osiągnąć.”

 • Nie masz czasu na naukę programowania? Tak Ci się tylko wydaje…\
 • Kto może zostać programistą?
 • Programista/informatyk główne mity
 • Programista pasjonat, czy wyrobnik?

Wymagania – co trzeba umieć, a co powinno się umieć?

Wymagania Junior Developer

 • Co trzeba umieć, żeby dostać pierwszą pracę jako programista?  

  „(…) zastanówmy się jakie umiejętności trzeba posiąść, by dostać swoją pierwszą, wymarzoną pracę. Nie ma co się oszukiwać, to nie jest matematyka i nie znajdziemy jednej prostej recepty, która jednoznacznie odpowie nam na to pytanie. Każda firma, technologia, czy nawet miasto, w którym szukasz pracy, jest to całkowicie inna sytuacja i wymagania oczywiście będą trochę inne. Jednak mimo to, można wyróżnić zbiór takich podstawowych umiejętności, które powinna posiąść osoba starająca się o pracę jako programista.”

 • Git tutorial

  „Tutorial Git wprowadzi Cię krok po kroku w tajniki systemów kontroli wersji. Kurs oparty jest o przykłady z objaśnieniami konkretnych zagadnień. Z powodzeniem można go potraktować jako monolit i przeczytać od deski do deski, ale sprawdzi się również jako ściąga z wybranych funkcjonalności Git.”

 • Algorytmy i Struktury Danych

„Praktycznie każdy program, czy nawet algorytm, operuje na różnego rodzaju danych. Wydajność oraz prostota tych systemów zależy w dużej mierze od postaci przetwarzanych informacji, a co za tym idzie – także wykorzystanych do tego celu struktur danych.”

„Code Review to świetne narzędzie, z którym zdecydowanie warto się zaprzyjaźnić – jedno z tych bardziej użytecznych oraz moich ulubionych. Dobrze zrealizowany proces może przyczynić się do poprawy jakości kodu, szerzeniu wiedzy, ale również większej przyjemności z naszej codziennej pracy  – dlatego właśnie warto go dodać do swoich programistycznych codziennych rutyn.”

„Czy wiesz, dlaczego zawodowi programiści z kilkuletnim doświadczeniem popełniają tak mało błędów i są w stanie wypuszczać nowe wersje swojej aplikacji, nawet kilka razy dziennie i jednocześnie niczego w niej nie popsuć? W dużej mierze jest to związane oczywiście z ich doświadczeniem i obyciem, jakie zdobyli przez te lata – jednak to nie wszystko. Bez wątpienia ważny jest również sam proces testowania, któremu poddawana jest aplikacja.”

 • Kursy online  

  „W Internecie jest bardzo dużo materiałów do nauki, mimo to znalezienie tych naprawdę wartościowych często stanowi nie lada wyzwanie. Zależało mi na stworzeniu miejsca, gdzie bez problemu będzie można znaleźć naprawdę dobre treści.”

Jak zostać junior developerem – młodszym programistą

Jak zostać Junior Developerem

 • Jak zostać programistą – historia prawdziwa  

  „(…) Powstają rozmaite kursy, a nawet szkoły, których jedynym zadaniem jest zrobienie z Ciebie programisty. Większość z nich opracowało jeden określony sposób, by tego dokonać. (…) Niektóre drogi są oczywiście bardziej kręte od innych, jednakże to, czy osiągniesz zamierzony efekt, zależy od Ciebie i Twojej wytrwałości.”

 • 30+ praktyków radzi jak rozpocząć karierę w IT  

  „(…) Tym razem zadanie polegało na zastanowieniu się nad swoją dotychczasową ścieżką kariery i jednocześnie wytknięciu sobie największych błędów. Warto zapoznać się z tą historią, by samemu uniknąć podobnych błędów. Jest to również swoisty zbiór rad od starszych kolegów z branży.”

Młodszy programista – od czego zacząć?

Od czego zacząć – Junior Developer

 • Od czego zacząć naukę programowania? Jakich języków się uczyć? 

  „Wybór pierwszego języka programowania do nauki jest sprawą kontrowersyjną i zawsze budzi wiele emocji. (…) sam możesz zadecydować o tym, od jakiego języka zaczniesz naukę, zapoznaj się z tym materiałem i podejmij tę decyzję bardziej świadomie.

 • Jak wygląda praca junior developera 
 • Jak dostać pracę jako programista bez doświadczenia i bez studiów 
 • Czy programista musi znać matematykę? 
 • Angielski – najważniejszy język każdego programisty 
 • Programista od wszystkiego, czy specjalizacja 
 • Jaki projekt wybrać na początek 

 Junior Backend Developer

Junior Backend Developer

 • Backend – czy nadajesz się na backend developera? 

  „W świecie IT panuje dość powszechne przekonanie, że backend jest bardzo trudny i nie do zrozumienia dla statystycznej osoby. (…) Spróbuję dziś obalić przynajmniej część tych mitów oraz przybliżyć Ci stanowisko backend developera. Chciałbym, byś po przeczytaniu tego artykułu mógł odpowiedzieć na pytanie, czy nadajesz się na backenddevelopera, oraz – co bardzo ważne – czy chciałbyś nim zostać.”

 • Debugowanie, jakiego jeszcze nie znałeś  

  „Debugowanie aplikacji to proces związany z naprawą błędów w kodzie, przez co jest zazwyczaj bardzo nielubiany przez programistów. Postaram się jednak przybliżyć ten temat tak, by stał się bardziej zrozumiały oraz pokazać kilka sztuczek, które powinny sprawić, że będzie on dużo szybszy i bardziej efektywny.”

 • Struktury danych – podstawy algorytmów

  „Praktycznie każdy program, czy nawet algorytm, operuje na różnego rodzaju danych. Wydajność oraz prostota tych systemów zależy w dużej mierze od postaci przetwarzanych informacji, a co za tym idzie – także wykorzystanych do tego celu struktur danych. Przyjrzymy się dzisiaj wspólnie podstawowym strukturom danych, które są jednym z podstawowych narzędzi programisty oraz napiszemy proste przykłady z wykorzystaniem gotowych implementacji w Javie.”

Junior Java Developer

Junior Java Developer

 • O tym, jak nauczyłem się Javy w jeden weekend 
 • Jak zostałem programistą / O tym jak nauczyłem się Javy 

Junior Android Developer – Mobile

Junior Android Developer

 • Kurs tworzenia i projektowania aplikacji mobilnych  

  „(…) chciałbym przedstawić Wam dylematy związane z tworzeniem aplikacji mobilnych. W kolejnych krokach zastanowimy się, na jakich technologiach oprzeć naszą aplikację.”

 • React Native pierwsza aplikacja 

  „(…) przyjrzymy się bliżej technologii React Native i przygotujemy prostą aplikację testową. (…) Dzięki React Native można budować mobilne aplikacje, korzystając tylko z JavaScriptu.”

 • Ionic pierwsza aplikacja 

  „(…) zamierzam przeprowadzić Cię krok po kroku przez przygotowanie niezbędnego środowiska oraz development przykładowej aplikacji, demonstrującej możliwości biblioteki.”

 • Mobilne aplikacje hybrydowe  

  „To już trzecia część cyklu StormSnapshot. W poprzednim wpisie kurs aplikacji mobilnych zebraliśmy podstawowe różnice między aplikacjami hybrydowymi a natywnymi oraz przedstawiliśmy argumenty przemawiające za każdym z tych rozwiązań.”Dzisiaj zajmiemy się porównaniem najbardziej znanych frameworków mobilnych aplikacji hybrydowych.

Junior Front end Developer

Junior Frontend Developer

 • Junior Web Developer 

Tester

Tester

 • Testowanie oprogramowania  

  „Czy wiesz, że istnieje jeden sprytny sposób na poprawienie jakości Twojego kodu, który pozwoli Ci dodatkowo szybciej uczyć się nowych bibliotek? (…) Sam stosuję tę metodę od wielu lat i dzięki niej z powodzeniem nauczyłem się dziesiątek nowych bibliotek i frameworków oraz wyłapałem większość błędów w moim kodzie – jeszcze zanim kod opuścił mój komputer i mógł narazić na szwank aplikacje moich klientów oraz moje dobre imię jako programisty.”

 • JUnit – Testy jednostkowe

„Czy wiesz, dlaczego zawodowi programiści z kilkuletnim doświadczeniem popełniają tak mało błędów i są w stanie wypuszczać nowe wersje swojej aplikacji, nawet kilka razy dziennie i jednocześnie niczego w niej nie popsuć? W dużej mierze jest to związane oczywiście z ich doświadczeniem i obyciem, jakie zdobyli przez te lata – jednak to nie wszystko. Bez wątpienia ważny jest również sam proces testowania, któremu poddawana jest aplikacja.”

Nauka programowania

Nauka programowania

 • Jak się uczyć programowania?  

  „Trudno o dziedzinę wiedzy, która zmienia się i rozwija szybciej niż informatyka. W efekcie tego programiści są niejako skazani na ciągłą naukę i pogłębianie swojej wiedzy. W tekście odpowiemy sobie na pytanie, jak się uczyć programowania, na przykładzie sprawdzonych sposobów bezpośrednio od praktyków.”

 • Bootcamp – czy zawsze taki zły / Czego nie nauczę Cię bootcamp i dlaczego? 
 • Jak się uczyć programowania (studia, bootcamp, kursy) 
 • Znam już podstawy języka – co teraz? 

Junior Developer CV

Junior Developer CV

„Czy mimo braku doświadczenia i stosunkowo małych umiejętności można być atrakcyjnym kandydatem dla pracodawcy? Można – trzeba tylko wiedzieć, jak wyróżnić się na tle Twoich konkurentów! Na wstępie wyjaśnijmy sobie, że to nie jest żadna magia, czy oszukiwanie pracodawcy. Trzeba zwyczajnie dobrze poznać jego oczekiwania i je spełnić.”

 • CV programisty – jak napisać bez doświadczenia? 

Junior Developer rozmowa rekrutacyjna/kwalifikacyjna

Junior Developer Rozmowa Kwalifikacyjna

 • Pytania rekrutacyjne dla developera  

  „Szykujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej na Java Developera i chcesz wcześniej poznać pytania rekrutacyjne? Ba! Kto by nie chciał ich znać zawczasu. 🙂 Na moje i Twoje szczęście większość pytań i zadań podczas rozmowy kwalifikacyjnej dla początkujących programistów zwyczajnie się powtarza.”

 • Pytania rekrutacyjne JavaScript 

  „Jest to kolejna część z serii pytań i odpowiedzi na rozmowę kwalifikacyjną Java Developera – zakres JavaScript. Ich pełne zrozumienie powinno dać obraz podstawowych wymagań wobec developera, dla którego JavaScript jest dodatkowym językiem programowania.”

 • Pytania rekrutacyjne SQL 

  „Jest to pierwsza część z serii pytań i odpowiedzi na rozmowę kwalifikacyjną Java Developera – zakres bazy danych SQL. Ich pełne zrozumienie powinno dać obraz podstawowych wymagań wobec developera, dla którego SQL jest dodatkowym językiem programowania.”

 • Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku  

  „Język angielski jest już nieodzownym elementem pracy każdego programisty. Dlatego jeśli szukasz pracy w tej branży, prawdopodobnie nie ominie Cię rozmowa kwalifikacyjna po angielsku. (…) Co jednak zrobić, jeżeli z angielskiego korzystamy tylko sporadycznie i to głównie czytając dokumentację Zapraszam do dyskusji. Poniżej zebrałem informacje, które pomogły mi odnaleźć się w takiej sytuacji.”

 • 12 błędów, przez które nie dostałem pierwszej pracy  

  „Mało kto lubi mówić o swoich porażkach – ja nie jestem w tej kwestii wyjątkiem. Jednak zdecydowałem się wrócić myślami do tego niezbyt miłego doświadczenia i podzielić się z Tobą moimi błędami, które popełniłem podczas szukania pierwszej pracy i w czasie pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej. (…) Przed sobą masz listę 12 głównych błędów, które wtedy popełniłem.”

Junior Developer Praca

Junior Developer Praca

 • Pierwsza praca – jak ją znaleźć? Jak wygląda proces rekrutacji?  

  „(…) prędzej czy później każdy z nas stanie przed koniecznością poszukania swojej pierwszej pracy. Ja całe szczęście mam to doświadczenie już za sobą i teraz wraz z kolegami i koleżankami chciałbym podzielić się z Tobą naszymi doświadczeniami. Mam nadzieję, że dzięki tej wiedzy uda Ci się łatwiej przejść przez ten trudny okres.”

 • Pierwszy dzień w pracy – Jakie było Twoje pierwsze zadanie w pracy?  

  „Przychodzi Twój pierwszy dzień w nowej pracy. Jest strach? Przerażenie? U mnie trochę tak było… To normalne, zawsze boimy się tego, co nowe, czego nie znamy. Zapoznaj się z pierwszymi zadaniami, jakie dostali inni, a zrozumiesz, że to nic strasznego.”

 • Młodszy programista (junior developer) zarobki (stawki) / Dlaczego programista zarabia więcej niż prezydent RP 
 • Programistyczna kasa, a uzależnienie 
 • Czy programista zawsze powinien pracować za pieniądze? 
 • Jak zdobywać doświadczenie programistyczne? 
 • Jak szukać pracy jako początkujący programista – Junior Developer? 
 • Czy jestem już gotowy do pracy – Junior Developer 

 

Chcesz przygotować fantastyczne CV i zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej? Sprawdź  najnowsze e-booki:

CV Programisty oraz Rozmowa kwalifikacyjna Programisty


20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania

e-book – „8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista”,
e-book – „Java Cheat Sheet”,
checklista – „Pytania rekrutacyjne”
i wiele, wiele wiecej!

Jak zostać programistą

No comments
Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *