Operatory relacyjne – Codziennie zdarza nam się coś porównywać. Może chcemy wiedzieć, czy to jabłko 🍎 jest bardziej czerwone od tego jabłka obok, a może zastanawiamy się, czy szafa jest tak samo szeroka jak kanapa 🛋️. W Javie również często dokonuję się porównań – dzięki operatorom relacyjnym.
W tym materiale chcę Ci opowiedzieć o operatorach relacyjnych. Pokażę Ci, także jak w Javie porównuje się ciągi znaków.
Spis treści
- 1 Java – Operatory relacyjne – wprowadzenie
- 2
- 3 Java – Operatory relacyjne
- 4 Operator równości
- 5 Operator nierówności
- 6 Operator większy bądź równy
- 7 Operator mniejszy bądź równy
- 8 Operator większy niż
- 9 Operator mniejszy niż
- 10 Java – Operatory relacyjne – podsumowanie
- 11 Kierunek Java
- 12 20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania
Java – Operatory relacyjne – wprowadzenie
Z tego materiału dowiesz się:
- Czym są operatory relacyjne?
- Jakie są rodzaje operatorów relacyjnych?
- Jak porównuje się obiekty np. String’i?
Java – Operatory relacyjne
Operatory relacyjne służą do porównania ze sobą dwóch zmiennych lub literałów.
Java posiada operatory relacyjne takie jak:
- operator równości,
- operator nierówności,
- operator większy, bądź równy,
- operator mniejszy, bądź równy,
- operator większy niż,
- operator mniejszy niż.
⚠️Przy porównaniach należy jednak pamiętać o typie porównywanych danych. Powinien on być taki sam dla obu argumentów lub ich typy powinny być ze sobą zgodne, przykładowo można porównać liczbę 2.5 typu float z liczbą 2 typu int, ale nie da się już porównać ich ze zmienną typu boolean. Dostalibyśmy wtedy wyjątek kompilacji.⚠️
Operator równości
Operatora równości „==” używamy, aby porównać wartości po obu stronach. Jeśli są one równe, operacja zwraca wartość true.
boolean v1 = 1==2; // v1 = false boolean v2 = 2==2; // v2 = true
⚠️ Należy pamiętać, że operator równości powinno się stosować do porównywania typów prostych lub enumów. Porównując obiekty operator „==” porównuje referencję obiektów (miejsce w pamięci w komputera), a nie same obiekty. Chcąc porównać obiekty, należy nadpisać metodę equals() z klasy Object. ⚠️
User user = new User("Tomek","Wolinski"); User user1 = new User("Tomek","Wolinski"); boolean isEqualUser = user == user1 // false
Porównywanie ciągów znaków
W przypadku klasy String odpowiedzialnej, za przechowywanie ciągu znaków, również należy zastosować metodę equals. Klasa String jest klasą obiektową i posiada nadpisaną już metodę equals, więc możemy ją od razu użyć, aby porównać string’i.
boolean v1 = "Hello World".equals("Ala ma kota"); // v1 = false String text = "Hello World!"; boolean v2 = text.equals("Ala ma kota"); // v2 = false
➡ ZOBACZ 👉: String – najważniejszy typ danych
Operator nierówności
Operator nierówności to „!=” i wykonuje operację odwrotną do operatora równości. Jeśli wartości po obu stronach nie są równe, operacja zwraca wartość true.
boolean v3 = 1!=2; //true
Operator większy bądź równy
Operator większy lub równy „>=” porównuje wartości po obu stronach i zwraca true, jeśli lewa wartość jest większa lub równa prawej stronie.
boolean v5 = 1>=2; //false
Operator mniejszy bądź równy
Operator większy lub równy „<=” porównuje wartości po obu stronach i zwraca true, jeśli lewa wartość jest mniejsza lub równa prawej stronie.
boolean v4 = 1<=2; //true
Operator większy niż
Porównując dwie wartości za pomocą operatora „większy niż” „>”, otrzymujemy true, jeśli wartość po lewej stronie jest większa od wartości po prawej stronie.
boolean v6 = 1>2; //false
Operator mniejszy niż
Porównując natomiast dwie wartości za pomocą operatora „mniejszy niż” „<”, otrzymujemy true, jeśli wartość po lewej stronie jest mniejsza od wartości po prawej stronie.
boolean v6 = 1<2; //true
Java – Operatory relacyjne – podsumowanie
W ramach tego materiału dowiedzieliśmy się, czym są operatory relacyjne. Bliżej zapoznaliśmy się z rodzajami operatorów relacyjnych i poznaliśmy sposób na porównanie typów obiektowych. Jeżeli chcesz kontynuować swoją przygodę z Javą i poznać inne struktury, które oferuję ten język programowania – to zapraszam do kolejnego tematu z serii o Javie. Temat będzie rozszerzeniem zagadnienia operatorów matematycznych, ponieważ pomówimy bardziej szczegółowo o inkrementacji.
➡ ZOBACZ 👉: Inkrementacja
Kierunek Java
W serii o Javie zapoznajesz się z podstawowymi tematami o Javie. Jeżeli chcesz bardziej kompleksowo zagłębić się w temat Javy, poczytać, posłuchać o Javie, to zachęcam Cię do zapoznania się z moim kursem „Kierunek Java”:
➡ ZOBACZ 👉: Kierunek Java
20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania
e-book – „8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista”,
e-book – „Java Cheat Sheet”,
checklista – „Pytania rekrutacyjne”
i wiele, wiele wiecej!