Planowanie pracy kwartalnie # raport styczeń – maj 2018

Planowanie kwartalne

Ostatnie wydarzenia skłoniły mnie do zweryfikowania mojego podejścia do planowania pracy. Mimo iż poświęcam sporo uwagi swoim planom, miałem wrażenie, że coś mi ucieka. Poniżej znajdziesz informacje, jak zmodyfikowałem system planowania pracy oraz krótkie podsumowanie ostatnich wydarzeń, w których miałem okazję uczestniczyć.

W artykule zamieściłem też listę tematów, nad którymi chciałbym pracować w najbliższej przyszłości, jednak to od Was zależy, w jakiej kolejności zostaną one opracowane. Zapraszam do lektury oraz do głosowania.

System planowania pracy

Zacznijmy najpierw od tego, dlaczego uważam, że warto planować swoje zadania zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jeżeli sam nie wiesz, dokąd chcesz dojść i co chcesz osiągnąć, to jaka jest szansa, że tam trafisz? Wielokrotnie przekonałem się, że jeżeli mam przynajmniej zarys jakiegoś planu, to dużo łatwiej jest mi podążać w wytyczonym kierunku. Dodatkowo istnieje wówczas większe prawdopodobieństwo, że w trudniejszych chwilach nie zrezygnuję tak łatwo.

Planowanie planowaniem, ale praktyka pokazuje, że czasem nie udaje mi się zrealizować nawet połowy tego, co sobie zamierzyłem (inne obowiązki, wydarzenia losowe lub zwyczajnie zmęczenie). Niby to trochę przybijające, ale mam świadomość, że gdyby nie ten plan, to nie udałoby się zrobić nawet tego.

Do tej pory mój system planowania podzielony był na 4 etapy: rok, miesiąc, tydzień oraz dzień.

 • rok – ogólny zarys celów, które chcę osiągnąć w danym roku, czyli najważniejsze zagadnienia, na których chciałbym się skupić w najbliższym czasie. Bardzo często są to luźne pomysły, jeszcze bez konkretów, np. rozwój bloga z naciskiem na tematy związane z Javą;
 • miesiąc – bardziej sprecyzowane tematy, jednak jeszcze bez dokładnych oszacowań, np. przeprowadzenie szkolenia lub napisanie 2 tekstów na blogu;
 • tydzień – jednoznaczne zadania z przypisanym orientacyjnym czasem i priorytetem, np. przygotowanie prezentacji do szkolenia – 4h. Pojawiają się tu też zadania cykliczne, które chcę realizować przynajmniej raz w tygodniu, ale konkretny dzień realizacji nie ma znaczenia, np. nauka angielskiego;
 • dzień – wybrane zadania z tygodnia. Tutaj zwracam uwagę, by taki plan był ułożony już poprzedniego dnia. Dzięki temu rano nie muszę się zastanawiać, co robić, a od razu przechodzę do realizacji najważniejszych tematów.

Od niedawna postanowiłem dołożyć do tego jeszcze planowanie kwartalne. Wyraźnie brakowało mi czegoś między rokiem a miesiącem. Część zadań zdecydowanie wykracza poza zakres jednego miesiąca, a pozostawienie ich jako plan roczny powoduje, że te wymagania są strasznie rozmyte. Perspektywa roku jest jednak bardzo odległa i często zbyt abstrakcyjna, by można było łatwo ją przełożyć na konkretny plan. Zależało mi również na skróceniu tego okresu, gdy mówię „sprawdzam” i weryfikuję, czy idę w dobrym kierunku. Mam wrażenie, że kwartał jest właśnie dobrym na to momentem.

Jeżeli wydaje Ci się, że takie planowanie zajmuje dużo czasu, to muszę Cię uspokoić. Wbrew pozorom jest to dość prosty model, a pracując w ten sposób, mam wrażenie, że nie ucieka mi tak wiele rzeczy i choć trochę lepiej panuję nad tym, co robię.

Dlaczego tworzę raporty?

 • chcę udokumentować to, co robię – zwiększa to też moją samoświadomość;
 • jest to dla mnie też dodatkowa motywacja, by poprawiać to, co robię;
 • lubię otwartość i wierzę, że może to być przydatna wiedza i motywacja dla innych.

Co było?

Nie przepadam za rozpamiętywaniem tego, co było, widzę jednak w tym wiele wartości. Przynosi to korzyści mnie samemu, ponieważ pozwala mi to na spokojnie zweryfikować rezultaty pracy, ale także może być przydatne dla innych – dlatego się tym dzielę. Zawsze to lepiej uczyć się na cudzych błędach, niż tylko popełniać własne. Wiem również, że sam lubię czytać takie podsumowania.

Pisanie, pisanie i zakopanie się

Ostatnie miesiące minęły mi w dużej mierze nad pracami nad projektem CV Programisty. Niestety nie jestem do końca zadowolony z osiągniętych efektów, dlatego postanowiłem na chwilę się zatrzymać, by móc spojrzeć na to z innej perspektywy: świeższej i – mam nadzieję – bardziej optymistycznej.

Podczas realizacji projektu narzuciłem sobie reżim związany z dość systematycznym pisaniem. Początkowo byłem bardzo zadowolony z postępów prac, jednak dość szybko przekonałem się, że nie ma nic za darmo. Im dalej w las, tym zmęczenie materiału narastało, a chęci ubywało. Udało mi się dokończyć prace nad całością materiału, jaki sobie zaplanowałem, jednak niestety odbiło się to na jakości moich działań. W efekcie czego publikacja nie przeszła mojej weryfikacji jakości. Nie chcę wypuścić czegoś, pod czym nie mógłbym się podpisać obiema rękoma oraz całym sercem, dlatego na ostateczne upublicznienie prac trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Zapisz się na listę osób zainteresowanych projektem CV Programisty

i oczekuj na pierwszy przykładowy rozdział.

Wpisy

Od początku roku ukazały się tylko te wpisy:

Garść statystyk

Użytkownicy wg Google Analytics:

 • styczeń: 4339
 • luty: 4145
 • marzec: 5181
 • kwiecień: 5017
 • maj: 5468
Statystyki Google Analytics

Statystyki Google Analytics

Mimo niewielkiej ilości postów w ostatnim czasie ruch na blogu się nie zmniejszył, a nawet minimalnie wzrósł. Jest to niewątpliwie związane z charakterem publikowanych treści. Od początku starałem się wybierać tak zwane „ever greeny”, które nawet wiele miesięcy po publikacji będą przydatne dla nowych użytkowników. Potwierdza to również kolejny screen ze źródłami ruchu. Jednoznacznie z niego wynika, że najwięcej użytkowników na stronie pojawia się z wyszukiwarki Google.

Statystyki najlepsze kanały Google Analytics

Statystyki najlepsze kanały Google Analytics

Newsletter

To mój mały sukces, wreszcie zdecydowałem się ruszyć z newsletterem i dostaliście pierwszą wiadomość. Statystyki newslettera też wyglądają całkiem dobrze – średnio zapisują się na niego 2–3 osoby dziennie. Jeżeli chcesz do niego dołączyć i zobaczyć, o czym tam piszemy – zapraszam tutaj.

Trener infoShare Academy

W marcu rozpocząłem też współpracę z infoShare Academy jako trener Java. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Cieszę się, że mam możliwość zobaczyć od środka, jak wyglądają prowadzone przez tę firmę kursy przygotowujące do zawodu. Jestem przekonany, że wszyscy na tym skorzystamy.

Trener infoShare Academy

Trener infoShare Academy

Inwestowanie na giełdzie

Ponieważ nie samą pracą człowiek żyje, ostatnie dwie pozycje nie są bezpośrednio związane z programowaniem. Mniej więcej od początku roku zacząłem bardziej interesować się inwestowaniem na GPW. Mam za sobą już parę przeczytanych książek oraz kilka mniej lub bardziej udanych transakcji. Jednak przede wszystkim kupę frajdy i całkiem sporo nerwów. Kwoty, które na to poświęcam, są stosunkowo niewielkie – ostatecznie na ten moment robię to głównie w celach edukacyjnych, jednak mimo to zauważyłem, że sprawia mi to dużo przyjemności. Jest to też świetna okazja, żeby trochę lepiej siebie poznać. Człowiek potrafi dziwnie się zachowywać w obliczu potencjalnej utraty swoich „ciężko zarobionych” pieniędzy.

Jeżeli masz w tej kwestii jakieś doświadczenia i chciałbyś wymienić się spostrzeżeniami – zapraszam do kontaktu.

Fotografia

Od pewnego czasu jestem w posiadaniu nowej zabawki Sony a6300. Bardzo żałuję, że tak długo odkładałem ten zakup. Od kiedy go mam, zwyczajnie zakochałem się w fotografii. Wreszcie udało mi się zrozumieć zasadę działania przesłony, migawki, ISO itp. Niby nic wielkiego, ale jeszcze niedawno istniał dla mnie tylko jeden tryb: AUTO.

Ubolewam tylko nad tym, że to dość drogie hobby i niestety na ten moment muszę zadowolić się kitowym obiektywem.

Przy okazji szukania informacji o fotografii i aparatach cyfrowych trafiłem na świetny kurs na Udemy. Chłopaki zrobili naprawdę świetną robotę – gorąco polecam. Właściwie większość mojej wiedzy na ten temat pochodzi właśnie z tego kursu:

Photography Masterclass 2.0

Photography Masterclass 2.0

Co będzie?

Wiemy już, co było, przejdźmy teraz do tego, co będzie. W najbliższych miesiącach na blogu planuję głównie skupić się na tematach związanych z pierwszą pracą i przygotowaniem CV. Powinny też pojawić się pojedyncze wpisy z kursu Java, jednak nie będzie to priorytetem.

Tym, na czym najbardziej zależy mi w tym kwartale, jest popracowanie nad systematycznością wpisów na blogu. Chciałbym, by pojawiały się przynajmniej 2 merytoryczne wpisy w miesiącu.

Dalsze wpisy – pytanie do Ciebie

Poniżej zebrałem tematy, nad którymi chciałbym pochylić się w najbliższym czasie. Jednak to właśnie od Was zależy, w jakiej kolejności to zrobię.

Mam do Ciebie gorącą prośbę – zostaw poniżej komentarz z numerami tematów, które najbardziej Cię interesują. Jeżeli uważasz, że warto rozszerzyć tę listę o nowe pozycje, również jestem otwarty na propozycje.

 1. Najczęściej popełniane błędy w CV.
 2. Jak napisać CV bez doświadczenia komercyjnego?
 3. Co trzeba umieć, by dostać pierwszą pracę?
 4. Jak zdobyć pierwsze doświadczenie? / Gdzie szukać pierwszej pracy?
 5. Praca za darmo – dlaczego to robić?

Wyniki głosowania opublikuję już niebawem na blogu. W tym miejscu chciałbym Ci jednak gorąco podziękować za wspólnie spędzony czas i do usłyszenia już niebawem.

Programista – Pytania rekrutacyjne

Lista pytań rekrutacyjnych, które pozwolą przygotować Ci się na rozmowę kwalifikacyjną.

No comments
Share:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *