Podsumowanie roku 2017

Podsumowanie roku 2017

Właśnie mija pierwszy pełen rok, od kiedy prowadzę tę stronę. Wydawałoby się, że rok to wcale nie tak długo, jednak jak się bardziej nad tym zastanowię, to ciężko mi sobie przypomnieć jak to było wcześniej.

Nie ma co się oszukiwać. Blog na dobre zagościł w moim codziennym życiu i dobrze mi z tym.

Jakiś czas temu pokusiłem się o podsumowanie pierwszego kwartału. Jest tam więcej informacji, jak to wszystko się zaczęło.

Końcówka roku to świetna okazja, żeby zrobić większe podsumowanie. Od kiedy udało mi się usystematyzować proces planowania nowych rzeczy, nie tylko z większą radością patrzę w przyszłość, ale też na to, co już udało mi się osiągnąć. Obecnie prowadzę plan w mniejszym lub większym stopniu na kilku poziomach czasowych: dziennym/tygodniowym/miesięcznym i właśnie rocznym. Do perfekcji jeszcze bardzo dużo mi brakuje. Jednak już teraz gołym okiem widać, że nawet tak nieudolne planowanie jak moje pozwala zrealizować dużo więcej niż wtedy, gdy idzie się na całkowity żywioł. Przede wszystkim udało mi się trochę ograniczyć słomiany zapał. Zdecydowanie zbyt często budziłem się w sytuacji, gdzie miałem rozgrzebanych kilka różnych inicjatyw bez wyraźnych widoków na ukończenie którejkolwiek z nich w krótkim czasie.

Teraz jest trochę lepiej. Gorąco zachęcam do spróbowania takiej formy działania.

Pierwszy rok w liczbach

No dobrze, przejdźmy do konkretów. Sam uwielbiam patrzeć w liczby, dlatego po prostu nie może ich tu zabraknąć.

 • 50 wpisów na blogu – to daje prawie jeden wpis tygodniowo. Sam jestem w szoku 🙂
 • 200+ fanów na Facebooku – jest coraz lepiej. Są to naprawdę ludzie zainteresowani tą tematyką.
 • 500 osób zapisanych na newsletter
 • 60 000+ odsłon bloga
 • 34 000+ sesji
 • 21 000+ użytkowników

Statystyki napawają mnie optymizmem. Mam długą listę rzeczy, które chciałbym usprawnić i poprawić (a z każdym miesiącem wydłuża się ona jeszcze bardziej!). Wiem, że nie dam rady zrobić wszystkiego jednocześnie. Mimo to świadomość, że wszystko idzie do przodu, jest bardzo motywująca.

Podsumowanie 2017 statystyki analytics

Podsumowanie 2017 statystyki analytics

Podsumowanie 2017 analytics pozyskanie

Podsumowanie 2017 analytics pozyskanie

Podsumowanie 2017 analytics najlepsze kanały

Podsumowanie 2017 analytics najlepsze kanały

Najpopularniejsze wpisy

Patrząc na te liczby, nie ma wątpliwości, co Was interesuje i o czym chcecie czytać. Kurs Java, pierwsza praca i tematy związane z rekrutacją – to niekwestionowani liderzy.

Porażki 2017

Żeby jednak nie było zbyt kolorowo, opowiem również o tym, co mi się w tym roku nie udało. Sukcesy też będą, ale trochę później – by zatrzeć to potencjalnie niemiłe wrażenie.

 • Social media i aktywność użytkowników
  Niestety nie miałem żadnego konkretnego planu na social media. Na FB udało mi się jeszcze zachować względną regularność publikacji, jednak Twitter, Instagram i LinkedIn poszły całkowicie w odstawkę. Zabrakło też jakiegoś konkretnego planu na to, jak zachęcić Was, odwiedzających, do większej aktywności.
 • Kurs Java
  Mimo wielkich planów w drugiej połowie roku nie pojawiło się więcej lekcji z tego kursu. Uważam to za szczególny błąd/porażkę, patrząc na to, jak bardzo popularne są te treści.
 • Newsletter
  Mimo kilku podejść w tym roku nie pojawiła się ani jedna wiadomość do subskrybentów.
 • Konkurs DSP i projekt mobilnych
  Zdecydowanie nie udało mi się wykorzystać możliwości, jakie dawał sam konkurs oraz projekt mobilny, który rozpocząłem.
 • Przerwy i brak regularności
  Pojawiło się kilka dłuższych przerw w publikowaniu nowych treści. Niestety, strona, na której nic się nie dzieje, zwyczajnie umiera.

Dużo? Bo i oczekiwania były spore. Jednak gdyby nie planowanie, ta lista byłaby zdecydowanie dłuższa.

Sukcesy tego roku

W tym roku miało również miejsce kilka inicjatyw, z których jestem szczególnie dumny i cieszę się, że mogłem w nich uczestniczyć.

 • Wytrwanie
  To mój największy prywatny sukces. Większość prac realizowanych na blogu odbywa się albo bardzo wcześnie rano, albo późno wieczorem. Nie jest łatwo godzić pracę zawodową, życie prywatne i blogowanie. Udało mi się jednak znaleźć w blogowainu bardzo dużo radości oraz satysfakcji i z tego jestem szczególnie zadowolony.
 • Seria wpisów: Jak zostać programistą
  Razem z licznym gronem kolegów po fachu zrealizowaliśmy serię ośmiu artykułów pomagających początkującym osobom z większą łatwością wejść do branży IT. Dla mnie jest to najważniejszy punkt na tej liście, ponieważ dzięki tej inicjatywie przekonałem się, jak dużo osób całkowicie bezinteresownie jest w stanie pomagać.
 • Konsultacje w sprawie pierwszej pracy oraz CV
  Pod koniec roku przeprowadziłem serię konsultacji mających na celu pomóc przygotować CV programisty oraz znaleźć pierwszą pracę w zawodzie. W akcji brało udział łącznie blisko 100 osób! A same rozmowy z zainteresowanymi zajęły mi około miesiąca.
  Jednak była to jedna z moich lepszych decyzji. Nawiązane znajomości i zdobyta wiedza – po prostu bezcenne.

Finanse

W podsumowaniu nie może również zabraknąć kwestii ekonomicznych. Pozytywna informacja (szczególnie dla mnie) jest taka, że pojawiły się pierwsze przychody. Są to głównie wpływy z afiliacji. Przez formularz kontaktowy zgłosiły się również dwie osoby, dla których zrobiłem małe zlecenia.

Niestety, były to na tyle niewielkie kwoty, że nawet nie pokryły kosztów, które poniosłem w związku z prowadzeniem strony. Jednak nie o zarabianie na blogu chodziło w tym roku, także sam fakt pojawienia się jakiegokolwiek dodatkowego przychodu i tak cieszy.

Dalsze plany

Jest to tylko ogólny zarys tego, czym chciałbym zająć się w nadchodzącym roku. Plan może również ulec zmianie przy kwartalnej i miesięcznej weryfikacji.

 • Newsletter
  Czas najwyższy zabrać się za ten newsletter 🙂
 • Pierwszy produkt
  W ostatnich miesiącach udało mi się zebrać bardzo dużo cennych materiałów oraz potwierdzić ich przydatność dla innych (choćby przez przeprowadzone konsultacje). Chciałbym dopracować te materiały i wydać je w formie gotowego produktu.
 • Wideo
  Koniec ukrywania się za klawiaturą! Plan na ten rok to również dodanie materiałów wideo do wydawanych treści.
 • Wyzwanie programistyczne
  Ponieważ jestem zwolennikiem nauki programowania przez praktykę, chciałbym, by w kursie Java pojawiło się więcej zadań praktycznych. Zastanawiam się nad realizacją wyzwania programistycznego w formie kilku zadań do samodzielnego rozwiązania oraz późniejszej weryfikacji z moim przykładowym rozwiązaniem.

Koniec

Dziękuję Wam bardzo za to, że jesteście i korzystacie z tego, co robię. Świadomość, że moje działania mogą komuś pomóc, bardzo mnie motywuje.

Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Czasem trzeba zweryfikować własne założenia, a czasem zwyczajnie czynniki zewnętrzne uniemożliwiają nam realizację zamierzeń. Mimo to warto mieć swoje plany i warto działać. Tylko w taki sposób można iść do przodu i się rozwijać.

Jestem bardzo zadowolony z tego roku – zarówno w sprawach zawodowych, jak i prywatnych. Jednak ponieważ po prostu uwielbiam zaczynać nowe rzeczy, z radością patrzę na nowy rok i zwyczajnie nie mogę się już go doczekać 🙂

Wszystkiego dobrego w nadchodzącym nowym roku! Wierzę, że będzie on dla nas wszystkich bardzo owocny.

 


Jak zostać programistą

8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista.

Jak zostać programistą
2 komentarze
Share:

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *