Chcesz zostać programistą? Szukasz pracy jako młodszy programista / Junior Developer?
Jesteś w dobrym miejscu!
Przed sobą masz zbiór najlepszych darmowych materiałów pomocnych podczas nauki programowania oraz podjęcia pierwszej pracy jako programista.
Dzięki nim otrzymasz odpowiedź na poniższe pytania:
- Kim jest oraz co robi programista?
- Czy każdy może zostać programistą i czy warto to robić?
- Co trzeba umieć i zrobić, żeby zostać programistą?
- Jak przygotować CV nawet nie mając doświadczenia komercyjnego?
- Jak będzie wyglądała Twoja pierwsza praca?
Powodzenia w nauce i zapraszam do lektury!
Spis treści
- 1 Programista
- 2 Jak zostać programistą?
- 3 Wymagania – co trzeba umieć, a co powinno się umieć?
- 4 Programista Junior – Młodszy programista (Junior developer)
- 5 Jak zostać Junior developerem – młodszym programistą?
- 6 Młodszy programista – od czego zacząć?
- 7 Ile zarabia programista? – Programista zarobki
- 8 Rodzaje programistów – opcje programisty
- 9 Dzień programisty
- 10 Prezent dla programisty
- 11 Programista – praca
- 12 Programista Java
- 13 20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania
Programista
Programista to osoba, która zajmuje się tworzeniem programów komputerowych.
Są to specjaliści, którzy potrafią pisać kod, tworzyć aplikacje i rozwiązywać problemy związane z oprogramowaniem.
Programiści mogą pracować w różnych dziedzinach, takich jak gry komputerowe, aplikacje biznesowe, strony internetowe lub systemy operacyjne.
„Zanim rzucisz się bez opamiętania w wir nauki programowania, warto na chwilę się zatrzymać i zastanowić, czy naprawdę chcesz inwestować w to swój czas i wysiłek. (…) Okrutna prawda jest jednak taka, że nie jest to zawód dla każdego. Jak każde inne zajęcie, to także ma swoje blaski i cienie.”
Jak zostać programistą?
Wymagania – co trzeba umieć, a co powinno się umieć?
-
Co trzeba umieć, żeby dostać pierwszą pracę jako programista?
„(…) zastanówmy się jakie umiejętności trzeba posiąść, by dostać swoją pierwszą, wymarzoną pracę. Nie ma co się oszukiwać, to nie jest matematyka i nie znajdziemy jednej prostej recepty, która jednoznacznie odpowie nam na to pytanie. Każda firma, technologia, czy nawet miasto, w którym szukasz pracy, jest to całkowicie inna sytuacja i wymagania oczywiście będą trochę inne. Jednak mimo to, można wyróżnić zbiór takich podstawowych umiejętności, które powinna posiąść osoba starająca się o pracę jako programista.”
Programista Junior – Młodszy programista (Junior developer)
Jak zostać Junior developerem – młodszym programistą?
-
Jak zostać programistą – historia prawdziwa
„(…) Powstają rozmaite kursy, a nawet szkoły, których jedynym zadaniem jest zrobienie z Ciebie programisty. Większość z nich opracowało jeden określony sposób, by tego dokonać. (…) Niektóre drogi są oczywiście bardziej kręte od innych, jednakże to, czy osiągniesz zamierzony efekt, zależy od Ciebie i Twojej wytrwałości.”
-
30+ praktyków radzi jak rozpocząć karierę w IT
„(…) Tym razem zadanie polegało na zastanowieniu się nad swoją dotychczasową ścieżką kariery i jednocześnie wytknięciu sobie największych błędów. Warto zapoznać się z tą historią, by samemu uniknąć podobnych błędów. Jest to również swoisty zbiór rad od starszych kolegów z branży.”
Młodszy programista – od czego zacząć?
-
Od czego zacząć naukę programowania? Jakich języków się uczyć?
„Wybór pierwszego języka programowania do nauki jest sprawą kontrowersyjną i zawsze budzi wiele emocji. (…) sam możesz zadecydować o tym, od jakiego języka zaczniesz naukę, zapoznaj się z tym materiałem i podejmij tę decyzję bardziej świadomie.„
Więcej na 👉 https://stormit.pl/junior-developer/
Ile zarabia programista? – Programista zarobki
„Ile tak naprawdę zarabia programista? Podobno gentlemani nie rozmawiają o pieniądzach. Osobiście nie do końca zgadzam się z takim podejściem – albo zwyczajnie nie jestem prawdziwym gentlemanem…🙃
Dlatego też nagrałem cały odcinek podcastu SprawnyProgramista na ten temat 🙂
Zarobki w IT to jeden z powodów, dla którego wiele osób myśli o zmianie branży i chce zostać programistami. Wiąże się z nimi też wiele szumu informacyjnego i mitów – dlatego uporządkujmy te tematy:
Ile tak naprawdę zarabiają programiści oraz co na to się składa?
Dlaczego te zarobki są wyższe w porównaniu np. z innymi specjalistami?
Jak jeszcze możemy wykorzystać to na własną korzyść – czyli co można zrobić, by podnieść je jeszcze bardziej?!„
Rodzaje programistów – opcje programisty
Opcji jest naprawdę sporo! – Frontend, Backend, Mobile, FullStack, a może tester lub analityk? Warto zapoznać się z możliwościami i podjąć najlepszą możliwą decyzję.
Z pomocą przychodzą poniższe wpisy:
„Jak wybrać język programowania? Jaki język programowania jest odpowiedni na start, kiedy dopiero zaczynam? – te i wiele podobnych pytań zadaje sobie niejeden początkujący adept sztuki programowania. (…) Wybór pierwszego języka programowania do nauki jest sprawą kontrowersyjną i zawsze budzi wiele emocji.„
„Backend developer pełni bardzo ważną funkcję w zespole. Bardzo często jest odpowiedzialny za dostarczenie całej funkcjonalności przy współpracy z innymi członkami zespołu.(…) Zdecydowanie nie jest to najłatwiejszy zawód, jednak praca na tym stanowisku daje bardzo dużo możliwości i satysfakcji.„
Dzień programisty
„Dzień Programisty to (nie tylko) 256. dzień roku.
Podobno prawdziwy informatyk, to
osoba, która rozwiąże problem,
o którego istnieniu nie wiesz,
w sposób, którego i tak nie zrozumiesz.
Tak mniej więcej widzi nas reszta świata. 🙂
Całe szczęście, że nawet jeżeli nie wszyscy rozumieją, na czym polega praca programisty, to i tak dorobiliśmy się swoich dedykowanych świąt.”
Prezent dla programisty
„Pomysły na prezent dla programisty, informatyka czy innego wyjadacza nowinek technologicznych wcale nie muszą być z kosmosu – ani trudnodostępne, ani limitowane – by zadowolić obdarowanego.(…) Pomysły na prezent dla programisty to wbrew pozorom całkiem pojemna kategoria, w której znaleźć można prawdziwe rarytasy! Z naszą listą zdecydowanie zaoszczędzisz sobie czasu na szukanie ciekawych gadżetów po sklepach i zagwarantujesz sobie spokojny sen.”
Programista – praca
-
Pierwsza praca – jak ją znaleźć? Jak wygląda proces rekrutacji?
„(…) prędzej czy później każdy z nas stanie przed koniecznością poszukania swojej pierwszej pracy. Ja całe szczęście mam to doświadczenie już za sobą i teraz wraz z kolegami i koleżankami chciałbym podzielić się z Tobą naszymi doświadczeniami. Mam nadzieję, że dzięki tej wiedzy uda Ci się łatwiej przejść przez ten trudny okres.”
-
Pierwszy dzień w pracy – Jakie było Twoje pierwsze zadanie w pracy?
„Przychodzi Twój pierwszy dzień w nowej pracy. Jest strach? Przerażenie? U mnie trochę tak było… To normalne, zawsze boimy się tego, co nowe, czego nie znamy. Zapoznaj się z pierwszymi zadaniami, jakie dostali inni, a zrozumiesz, że to nic strasznego.”
Programista Java
Jeżeli chcesz bardziej kompleksowo zagłębić się w temat Javy, poczytać, posłuchać o Javie, to zachęcam Cię do zapoznania się z moim programem „Kierunek Java”:
➡ ZOBACZ 👉: Kierunek Java
20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania
e-book – „8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista”,
e-book – „Java Cheat Sheet”,
checklista – „Pytania rekrutacyjne”
i wiele, wiele wiecej!