Programowanie Dla Dzieci, Nauka Programowania Dla Dzieci – Scratch, Python, czy może Minecraft?

Nauka programowania dla dzieci

Programowanie Dla Dzieci! 👶 Jak połączyć pasję do programowania i … 👼DZIECI? + (Minecraft, 🐦Angry Birds i Epoka Lodowcowa).

Cześć. Dzisiaj chciałbym pochylić się nad całkowicie nowym tematem, do którego przymierzałem się już od pewnego czasu. Jednak dopiero kwarantanna i konieczność realizacji edukacji domowej ostatecznie mnie do tego skłoniła.

Temat na dziś to: programowanie dla dzieci + nauka programowania dla dzieci.

Programowanie dla dzieci

Programowanie dla dzieci, nauka

Programowanie dla dzieci, nauka

Ten temat jest mi bardzo bliski, ponieważ w domu dysponuję świetnym „materiałem” badawczym, a mianowicie dwójką kochanych dzieciaków – córcia prawie 9 lat i syn prawie 6 lat. To właśnie na nich miałem okazję „testować” kilka zebranych tutaj pomysłów.

Zastrzegam jednak, że przy tych testach nikomu nie stała się żadna krzywda. 😉

Od kiedy ja byłem w ich wieku, wiele rzeczy się zmieniło. Moje dzieciństwo pod względem dostępu do technologii wyglądało całkowicie inaczej. Żeby skorzystać z komputera, musiałem iść do pobliskiej szkoły. Własnego komputera dorobiłem się dopiero na studiach informatycznych. O edukacji informatycznej, czy tym bardziej nauce programowania dla dzieci, jaką znamy obecnie, można było tylko pomarzyć.

Pod wieloma względami było to jednak dużo prostsze i dużo bezpieczniejsze dla dzieci. Teraz nasze pociechy dosłownie bombardowane są ze wszystkich możliwych stron elektroniką – telewizja, komputer, tablet, konsola, telefon… Nie ukrywam, że jako młody (jeszcze) ojciec trochę wystraszyłem się takiego natłoku możliwości. Pracuję w IT, więc wiem, co to znaczy dla organizmu przesiedzieć kilkanaście godzin przed monitorem, a przecież młode organizmy reagują na takie bodźce zewnętrzne dużo bardziej niż dorosłe, już ukształtowane, jednostki. Nie chciałem tego dla swoich dzieci.

Te wątpliwości przekonały mnie, że nie jestem zwolennikiem zbyt szybkiego „podrzucania” dzieciom wszystkich nowinek technologicznych. Córcia zaczęła przygodę z komputerem i tabletem w wieku około 6 lat, syn zdecydowanie szybciej. Gdy o tym myślę i porównuję, wydaje mi się, że już 6 lat to bardzo szybko. Jednak po tym, co obserwuję i po rozmowach z innymi rodzicami wnoszę, że wielu rówieśników moich dzieci swoją przygodę z elektroniką zaczęło jeszcze szybciej.

Początki naszej 6-latki nie były zbyt łatwe – bała się, że coś zepsuje i całkowicie „nie czuła” technologii. Zadziwiające jest jednak to, jak dzieci szybko potrafią się odnaleźć w nowej sytuacji. Nim się obejrzałem, zaczęła wysyłać śmieszne buźki na hangouts i szukać kotków przez google images. 🙂

Nauka programowania dla dzieci

Od pewnego czasu staram się podrzucać dzieciakom nowe wyzwania, tak by ten czas spędzony przed elektroniką nie był bezproduktywny. Oczywiście bronią się, jak mogą, ale ostatecznie to my jesteśmy rodzicami i to my ustalamy zasady. 😉

Wychodzę z prostego założenia, że nie uciekniemy od technologii. Nie wiem, czy moje dzieci będą w przyszłości pracować w IT. Jednak ta podstawowa wiedza z obsługi komputera i podstaw algorytmiki z pewnością przyda im się w późniejszym życiu.

Kolejna rzecz, na której bardzo mi zależy to, to żeby ten czas spędzany przed tabletem czy komputerem był formą zabawy. Jednak nie chodzi o bierne zabawy na zasadzie oglądania bajek, a bardziej rozwijających i wymagających aktywności jak np. samodzielne poszukanie kolorowanek ze swoimi ulubionymi kotkami, czy rozwiązanie łamigłówki, w której nasz bohater musi przejść przez planszę w Minecraft.

Poniżej zebrałem kilka pytań, które sam zadawałem sobie jako rodzic chcący zająć się edukacją informatyczną swoich dzieci. Pamiętaj jednak, że każda rodzina i każde dziecko jest inne. Jak to powtarza moja żona: nic na siłę – dzieci potrzebują czasu – pokaż im możliwości, pokaż, że Tobie to też sprawia frajdę, a może uda Wam się razem spędzić trochę czasu na produktywnej i przyjemnej zabawie.

Co dzieci zyskują dzięki nauce programowania?

 • Przyjemnie spędzony czas na rozwiązywaniu łamigłówek – a przy odrobinie szczęścia również czas spędzony z Tobą.
 • Obycie się z technologią, której będzie coraz więcej w naszym życiu. Są to zdecydowanie umiejętności, które mogą przydać się później.
 • Pewność siebie i satysfakcję z rozwiązania problemu. Wiele razy obserwowałem tą nieukrywaną satysfakcję po przejściu kolejnego, coraz to trudniejszego, poziomu zadania.

ZOBACZ 👉:

Co rodzice zyskują dzięki temu, że ich dzieci uczą się programowania?

 • Tam, gdzie zyskują dzieci, zyskują i rodzice – wszystkie punkty z poprzedniego akapitu można spokojnie wymienić również tutaj.
 • Dumę patrząc, jak rozwijają się ich skarby. Ja dodatkowo czuję jeszcze małą satysfakcję, gdy słyszę jak dzieci „rozwiązują zadania”, „robią projekty”, bo w ich działaniach odnajduję moje własne słowa i zachowania.
 • Odpowiednio dobrane zadania dla starszych dzieci mogą też dać trochę wolnego czasu rodzicom. 🙂

Czy warto uczyć dzieci programowania,
nawet jeśli nie będą w przyszłości programistami?

Oczywiście, że warto! Programowanie to nie tylko „klepanie kodu”. Programowanie to rozwiązywanie łamigłówek, to sposób logicznego myślenia. Podejście algorytmiczne jest bardzo przydatne w życiu. Programowanie i nauka programowania może być również formą miłego spędzania wolnego czasu.

ZOBACZ 👉:

Kiedy zacząć uczyć dzieci programowania – w jakim wieku?

Chciałoby się powiedzieć im szybciej, tym lepiej. 🙂

Odwołam się jeszcze raz do stwierdzenia, że programowanie to nie tylko pisanie kodu – dlatego programowania też można uczyć na różne sposoby. Nasze pierwsze edukacyjne zabawy polegały na nauce alfabetu i cyfr, a później obsłudze klawiatury oraz myszki i touchpada.

Programowanie dla dzieci (code 1)

W tym celu świetnie sprawdziła nam się platforma code.orgjest tam kurs dedykowany dzieciom od 4 lat. Pierwsze zadania polegają przede wszystkim na zaznajomieniu się z obsługą myszki i samą platformą.

Może z punktu widzenia dorosłej osoby nie wygląda to zbyt ambitnie, ale gwarantuję Ci, że dla młodego adepta programowania będzie to już nie lada wyzwanie. Każde kolejne zadanie powoli zwiększa poziom trudności tak, że dzieci potrafią się bardzo zaangażować i jednocześnie nie zniechęcają się zbyt trudnymi wyzwaniami już na starcie.

code.org

Nauka programowania dla dzieci – code.org

Każdy kolejny projekt nie tylko jest trudniejszy, ale i ciekawszy. Możemy np. wcielić się w słynną wiewiórkę z Epoki Lodowcowej i poszukiwać żołędzia lub we wszędobylskie ptaki z Angry Birds. Możliwości jest naprawdę sporo, dzięki czemu jest duża szansa, że dzieci znajdą swoje ulubione postacie.

Jak uczyć dzieci programowania?

Nauka programowania dla dzieci – Ozobot

Nauka programowania dla dzieci – Ozobot

Pierwsza i najważniejsza rzecz, o której musimy pamiętać, to to, że dzieci to nie są tylko MALI dorośli. Poza tym, że są od nas mniejsi, różnią się jeszcze w wielu innych aspektach. 🙂 Między innymi inaczej przyswajają wiedzę.

Dlatego właśnie sposoby uczenia dzieci programowania, muszą być dostosowane do ich potrzeb i możliwości.
Nie zacznę przecież uczyć mojego syna Javy, skoro ten 6-latek nie opanował jeszcze całego alfabetu. 😉

Możliwości mamy naprawdę całkiem sporo, poniżej tylko kilka wybranych pomysłów:

 • Scratch,
 • Ozoboty,
 • platforma code.org (lub analogiczne rozwiązania).

To, co ja jednak preferuję na starcie, to zwykłe praktyczne zabawy przy komputerze. Gdy, pewnego razu córka przyszła do mnie z prośbą, bym wydrukował jej kolorowanki z kotkami – zgodziłem się pod warunkiem, że ona też będzie uczestniczyła w tym procesie.

Motywacja i ciekawość była tak duża, że w pierwszej chwili nawet zapomniała, że nie ma pojęcia, od czego zacząć.
Wspólnie przeszliśmy przez ten proces, który jak mu się bliżej przyjrzeć wcale nie należy do takich prostych i oczywistych :), szczególnie z punktu widzenia dziecka.

Wydrukować kolorowankę – tylko jak? Którą? Gdzie zacząć?

Zacząć należy od wybrania obrazka z ulubioną postacią lub kotkiem. Jednak, żeby to zrobić, trzeba uruchomić przeglądarkę, skorzystać z wyszukiwarki np. z Google i podjąć decyzję, co chcę wybrać! Później zostaje już tylko zapisanie wybranego pliku, połączenie się do drukarki i wydrukowanie obrazka.

Całkiem spore wyzwanie jak na kogoś, kto nigdy wcześniej tego nie robił. Gdyby nie wsparcie dorosłego prawdopodobnie niewiele by z tego wyszło – a tak udało się to zrobić i to jeszcze z ogromną satysfakcją i przyjemnością.

Takich praktycznych wyzwań może być dużo więcej:

 • ciekawsze obrazki przecież warto zapisać na dysku w katalogu ze swoim imieniem,
 • można też zrobić notatki w pliku tekstowym,
 • albo wysłać e-mail do swojej ukochanej babci.

Programowanie to nie jest tylko pisanie kodu i implementowanie algorytmów! Szczególnie jeżeli mówimy o nauce programowania dla dzieci, warto pomyśleć o innych sposobach, które z pewnością przygotują naszego młodego programistę do późniejszych już bardziej zaawansowanych projektów.

ZOBACZ 👉:

Jak zachęcić dzieci do nauki programowania?

Wielu dorosłych ma kłopoty ze skupieniem się choćby chwilę na zadaniach, które nie są dla nich interesujące – a co dopiero dzieci. Szczególnie małe dzieci są tak uwarunkowane, że nie potrafią jeszcze odwlekać w czasie przyjemności i głównie dążą do zaspokojenia swoich chwilowych, obecnych potrzeb i pragnień.

To jest właśnie największy problem i wyzwanie przy nauce programowania dla dzieci – utrzymać ich zainteresowanie. Jeżeli jednak naukę ubierzemy w formę odpowiedniej zabawy i połączymy ze wspólnie mile spędzonym czasem, efekty mogą być bardzo ciekawe.

Można wręcz pokusić się o zrobienie przysłowiowej kanapki. Czyli przeplatamy zabawę i naukę – trochę nauki, potem trochę zabawy i na koniec znowu trochę nauki. Ważny by była to forma przyjemnego spędzania czasu i by cały czas było coś ciekawego.

A co z grami, co z Minecraft? Czy to też nauka programowania?

Gry mogą być formą nagrody np. po wykonaniu bardziej wymagającego zadania – element naszej kanapki :).

Udało nam się w domu wypracować z dziećmi takie porozumienie, że każda sesja przed tabletem powinna zacząć się przynajmniej od chwili „debugowania”. Pod hasłem debugowanie w naszej rodzinie rozumiemy wszelkie aktywności na komputerze, czy tablecie, które bezpośrednio nie są, czy to oglądaniem bajek, czy graniem. Dopiero później dzieci mogą przejść do zwykłej zabawy, czyli np. do ulubionej gry.

Pamiętajmy jednak również o tym, że gry same w sobie mają bardzo duży walor edukacyjny:

 • zazwyczaj dużo się w nich dzieje – przez co bardzo mocno pobudzają dzieci (to akurat może być zarówno plusem, jak i minusem),
 • czasem są wymagające, trzeba np. rozwiązać jakiś problem lub łamigłówkę,
 • ćwiczą małą motorykę, a przede wszystkim sprawną obsługę myszki, touchpada i klawiatury,
 • część gier (lub chociaż pojawiających się komunikatów) jest po angielsku – przez co dzieci przynajmniej osłuchują się z tym językiem.

Warto jednak pamiętać, by nie przesadzić z tą zabawą. We wszystkim trzeba zachować umiar.

Programowanie dla dzieci – nauka Minecraft

Programowanie dla dzieci – nauka Minecraft

Programowanie dla dzieci online, nauka samodzielna, czy jednak dedykowane kursy programowania dla dzieci?

To jak w takim razie uczyć te dzieci programowania?

Do wyboru mamy różne programy online, można też pokusić się o samodzielną naukę lub przekazać dzieci pod opiekę profesjonalistów na dedykowanych kursach.

Ja jako zawodowy programista z doświadczeniem w nauce – co prawda dorosłych, ale jednak 😉 zdecydowałem się spróbować własnych sił, opierając się o programy i aplikacje, które znalazłem w internecie.

Po moich próbach, z pełnym przekonaniem mogę polecić tę drogę każdemu rodzicowi, który ma trochę wolnego czasu i przynajmniej podstawową znajomość obsługi komputera. Naprawdę na tym początkowym etapie nie trzeba umieć dużo, wystarczą chęci i odrobina czasu, żeby coś doczytać i sprawdzić.

Po początkowym okresie wprowadzenia dzieci same zaczną szukać informacji i kombinować. Obecnie mojej 9-latce tylko od czasu do czasu pomagam, np. gdy ma do rozwiązania jakiś trudniejszy problem.

Za jakiś czas nie wykluczam jednak, że mimo wszystko zaproponuję jej jakiś bardziej zorganizowany kurs, gdzie będzie mogła popracować w grupie z rówieśnikami. Praca w otoczeniu rówieśników i drobna rywalizacja są bardzo dużym bodźcem do rozwoju. To jednak dopiero za jakiś czas. 🙂

Języki programowania dla dzieci

Jaki język programowania wybrać do nauki programowania dla dzieci? Java, Python, C#, czy może Scratch?

Jeżeli chodzi o najmłodsze pociechy to na samym starcie, tak jak wspominałem, odpuściłbym sobie konkretny język i skupił się na obsłudze komputera, znajomości alfabetu i podstaw matematyki. Na bardziej zaawansowane programowanie jeszcze przyjdzie czas. 🙂

Dla odrobinę starszych dzieci można już zdecydować się na konkretny język. Jednak tutaj też skupiałbym się bardziej na obsłudze komputera, umiejętności rozwiązywania problemów, szukania informacji i podstawach algorytmiki.

Scratch

Ja zdecydowałem się na Scratch’a. Najpierw uproszczona wersja na tablecie, później już pełna wersja na komputerze.

Świetna platforma, która w bardzo dobry sposób adresuje potrzeby młodych programistów.

Nie jest to jedyna opcja, którą mamy do wyboru – tak naprawdę świetnie tutaj sprawdziłoby się większość graficznych języków programowania. Ja jednak zdecydowałem się na Scratch’a głównie ze względu na jego przyjazną, dopasowana do dzieci formę, rozbudowane możliwości i popularność. Popularność dzięki, której nie tylko nie ma problemów ze znalezieniem materiałów edukacyjnych, ale również większość osób zainteresowanych tematem wie, o co chodzi, gdy wspomni się o tym języku programowania.

Nauka programowania dla dzieci – Scratch

Nauka programowania dla dzieci – Scratch

Jeżeli przejdziemy już przez ten etap, można pomyśleć o wprowadzeniu innego języka programowania, np. Python. Nie ma jednak co spieszyć się z tym etapem. Wszystko na spokojnie. 🙂

ZOBACZ 👉:

Jak i CZY automatycznie OGRANICZYĆ dzieciom
czas spędzony przed komputerem?

Przy tak zorganizowanej nauce połączonej z dobrą zabawą czas leci naprawdę szybko. Nie tylko dzieciom, ale i rodzicom również. 😉

Nie chcemy jednak, żeby nasze smyki chodziły później jak zombie naładowane promieniowaniem z monitora… Żeby lekko wspomóc silną wolę (zarówno dzieci, jak i dorosłych) my wspomagamy się aplikacją od Google: Family Link.

W bardzo prosty sposób można określić ile godzin dziennie dane urządzenie może działać. W razie potrzeby można też nałożyć ograniczenia na poszczególne aplikacje, np. oglądanie bajek tylko 30 minut dziennie, a Scratch już do oporu. 😉

Google family link, nauka dla dzieci

Programowanie dla dzieci – co dalej?

Programowanie dla dzieci to bardzo duży i złożony temat, a my dziś tylko lekko go zaczęliśmy. W zanadrzu mam jeszcze dość długą listę zagadnień, które potencjalnie moglibyśmy poruszyć – potrzebuję jednak najpierw potwierdzenia, że nie tylko mnie interesuje ta tematyka.

Jeżeli masz podobne problemy / przemyślenia / pytania – daj mi o tym znać np. w komentarzu poniżej. Chętnie wymienię się doświadczeniami. Pomoże mi to też podjąć decyzję, czy kontynuujemy ten pomysł.

Pozdrawiam i trzymajcie się zdrowo.

ZOBACZ 👉:

 


Jak zostać programistą

8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista.

Jak zostać programistą
No comments
Share:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołączam do newslettera
i odbieram materiały!

PAMIĘTAJ, żeby odebrać wiadomość potwierdzającą i kliknąć w przycisk.


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisami stormit.pl i kierunekprogramista.pl. Będzie to marketing bezpośredni. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Tomasz Woliński prowadzący działalność gospodarczą Tomasz Woliński Storm IT, Przytulna 38/43, 80-176 Gdańsk, NIP: 7431875586. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na stormit.pl/polityka-prywatnosci/.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Młodszy programista (Junior developer) – jak zostać?, CV, zarobki, praca

Chcesz zostać programistą? Szukasz pracy jako młodszy programista / Junior Developer? Jesteś w dobrym miejscu! Przed sobą masz zbiór najlepszych darmowych...

Zamknij