Wokół programowania powstało mnóstwo mitów – na pewno niejeden z nich obił Ci się o uszy 🙂
Niektórzy po ich usłyszeniu rezygnują z nauki programowania, więc dzisiaj przyjrzymy się kilku i sprawdzimy, ile mają wspólnego z rzeczywistością.
Spis treści
- 1 8 mitów na temat programowania – wprowadzenie
- 2 8 mitów na temat programowania i programistów
- 2.1 Mit #1. Żeby zostać programistą, muszę znać świetnie matematykę
- 2.2 Mit #2. Jestem za stary/ stara na bycie programistą 👨🦳
- 2.3 Mit #3. By znaleźć pracę jako programista, muszę skończyć studia informatyczne 👩🎓
- 2.4 Mit #4. Programowanie to tylko męskie zajęcie
- 2.5 Mit #5. Po bootcampie łatwo znajdę pracę
- 2.6 Mit #6. Jak tylko zostanę Junior Developerem, będę zarabiać [przynajmniej!] 10-15K 💰
- 2.7 Mit #7. Język programowania wybiera się raz na zawsze
- 2.8 Mit #8. Wszyscy programiści to introwertycy
- 3 8 mitów na temat programowania – podsumowanie
- 4 20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania
8 mitów na temat programowania – wprowadzenie
Z tego materiału dowiesz się m.in.:
- Czy można być za starym, żeby zostać programistą?
- Czy trzeba skończyć studia, żeby myśleć o programowaniu?
- Ile naprawdę zarabia Junior Developer?
8 mitów na temat programowania i programistów
Mit #1. Żeby zostać programistą, muszę znać świetnie matematykę
Skąd to przekonanie? Może stąd, że w procesie edukacji dzielimy ludzi na humanistów oraz umysły ścisłe – a to zazwyczaj Ci drudzy są naturalnie wskazywani na adeptów sztuki programowania.
Prawda jest taka, że programista zazwyczaj nie musi wykonywać zaawansowanych zadań matematycznych, ale z pewnością przyda się mu umiejętność logicznego i analitycznego myślenia.
Jeśli z matematyką nie jest Ci po drodze, ale uważasz się za osobę umiejącą rozwiązywać problemy, to nie porzucaj jeszcze marzeń o programowaniu 🙂 Jeśli na jakimś etapie Twojej drogi pojawi się konieczność przeprowadzenia trudniejszych obliczeń, zawsze możesz użyć w tym celu specjalnych wtyczek czy programów.
Mit #2. Jestem za stary/ stara na bycie programistą 👨🦳
Wiek zazwyczaj nie gra tutaj większej roli – ważniejsze jest zaangażowanie i chęć sumiennej nauki. Oraz praktyczne umiejętności 😉
Całe szczęście programowanie nie wymaga żadnych zdolności, które ograniczałby wiek – coraz częściej można spotkać ludzi, którzy zdecydowali się na zmianę branży po 30-stym roku życia (a nawet później!).
Co więcej, osoby, które posiadają już doświadczenie zawodowe, mają pewną przewagę, bo wiedzą już jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, oraz jak radzić sobie w określonych sytuacjach.
Mit #3. By znaleźć pracę jako programista, muszę skończyć studia informatyczne 👩🎓
Tak wyglądała droga Tomka, ale Twoja nie musi 🙂
Pracodawcy oczekują wiedzy i umiejętności, a nie dyplomu – pokaże Ci to prawie każde ogłoszenie o pracę na stanowisko programisty.
Ukończone studia nie gwarantują, że kandydat posiada kompetencje i będzie świetnym pracownikiem. Z pewnością ktoś, kto poświęci czas na naukę, realizację projektów oraz przygotowanie odpowiedniego CV ma większe szanse na zdobycie pracy, niż ktoś, kto ukończył studia informatyczne, ale nie posiada portfolio.
Mit #4. Programowanie to tylko męskie zajęcie
To też oczywiście bzdura 🙂 Może faktycznie nadal obserwujemy przewagę mężczyzn–programistów, jednak kobiety, również coraz częściej wybierają tę ścieżkę kariery. Pracodawców nie obchodzi płeć, tylko umiejętności, więc każdy ma równe szanse.
Warto zauważyć również, że kobiety są dużo bardziej wymagające wobec siebie. Statystycznie większość pań nawet nie wyśle swojej kandydatury, jeżeli nie spełnia blisko 100% wymagań! Z drugiej strony są mężczyźni, których zazwyczaj zadowala 60% dopasowania. Ciekawe, co? 🙂
Branża IT jest bardzo przyjazna dla kobiet – wiele firm oferuje pracę zdalną/ elastyczne godziny pracy, co z perspektywy np. młodych mam jest szczególnie istotne. Branża IT daje chyba najwięcej możliwości połączenia życia prywatnego z karierą.
Mit #5. Po bootcampie łatwo znajdę pracę
Gdyby to tylko było takie proste 🙂
Bootcampy to rozwiązanie, które w ostatnim czasie bardzo zyskało na popularności. Budzi jednak również sporo kontrowersji – głównie za sprawą coraz bardziej skomercjalizowanego rynku, który zwyczajnie nadużywa tej formy nauki.
Sama idea jest jednak dość słuszna:
- „wrzucamy” osobę zainteresowaną w projekt, czyli mamy pełne zanurzenie w nowy temat,
- uczymy tylko tego co jest niezbędne,
- i przez to w dość krótkim czasie możemy przygotować delikwenta do pracy.
Niestety idee nie zawsze mają wiele wspólnego z rzeczywistością…
Po bootcampie praktycznie zawsze trzeba zdobyć jeszcze dużo kolejnych umiejętności. Ważne jest również opanowanie umiejętności zaprezentowania się podczas rozmowy rekrutacyjnej, tak aby wyróżnić się wśród innych kandydatów.
👉 Od czego zacząć naukę programowania? Jakich języków się uczyć?
Mit #6. Jak tylko zostanę Junior Developerem, będę zarabiać [przynajmniej!] 10-15K 💰
Osobom, które podejmują decyzję o byciu programistą, wydaje się, że odkryli kopalnię złota i od momentu otrzymania pierwszej pracy będą kąpać się w pieniądzach – nie zaprzeczę, byłoby miło 🙂
Jednak prawdziwe życie wygląda nieco inaczej – Junior (w zależności od firmy) może liczyć na początkowe zarobki rzędu 3-4 tysięcy netto.
Oczywiście wraz ze zdobywaniem doświadczenia zarobki będą rosnąć proporcjonalnie i dosyć szybko. W branży IT łatwo możesz podnieść swoje zarobki do kwoty, która Cię satysfakcjonuje. Wymaga to jednak nieustannej nauki, zaangażowania w projekty i rozwoju.
Mit #7. Język programowania wybiera się raz na zawsze
Wybór pierwszego języka to nie jest podpisanie cyrografu na całe życie. Powiem więcej, dość rzadko programiści zostają wierni swojemu pierwszemu językowi przez całą karierę. Zdecydowana większość osób zna po kilka/kilkanaście języków, a czasem i więcej. Każda kolejna poznana technologia poszerza Twój horyzont i sprawia, że trochę bardziej krytycznie patrzysz na swoje poprzednie wybory.
Dla programisty nauka nowego języka programowania jest naturalnym elementem rozwoju, który czasem jest wymuszony przez sytuację, a czasem jest zwyczajnie świadomą decyzją, by poszerzyć swoje horyzonty i możliwości zawodowe.
Mit #8. Wszyscy programiści to introwertycy
Programiści to też ludzie i można spotkać wśród nich cały wachlarz osobowościowy. Tak jak w każdej innej dziedzinie znajdziesz wesołków, głośnych ekstrawertyków, czy osoby ciche, nielubiące zbyt wiele atencji.
Jednak warto zaznaczyć, że obraz brudnego programisty z zarostem do kolan, siedzącego w bluzie z kapturem na głowie w piwnicy to totalny mit!
Umiejętności miękkie stanowią pochodną naszego charakteru i czasem bardzo ciężko jest je zmienić. Wiedzą o tym również osoby rekrutujące, dlatego zwracają na nie coraz większą uwagę. Braki w znajomości jakiejś technologii można nadrobić stosunkowo szybko. Jednak zmiana charakteru pracownika, tak by pasował do zespołu, to praca na wiele miesięcy, lub czasem jest po prostu niemożliwa.
👉 Umiejętności i kompetencje miękkie – soft skills
8 mitów na temat programowania – podsumowanie
Jaki jest morał tego wpisu? Nie ufaj wszystkiemu, co przeczytasz lub usłyszysz – myśl samodzielnie i weryfikuj informacje 🙂
20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania
e-book – „8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista”,
e-book – „Java Cheat Sheet”,
checklista – „Pytania rekrutacyjne”
i wiele, wiele wiecej!