7 Kluczowych Umiejętności, Które Zapewniają Przewagę Na Rynku Dla Nowoczesnego (i Początkującego) Programisty

Przewaga nowoczesnego programisty

Miękkie umiejętności odgrywają kluczową rolę w karierze programisty, często okazując się nawet ważniejsze niż aktualna wiedza techniczna, czy analityczne myślenie. Szczególnie na początku drogi zawodowej jako programista.

7 Kluczowych Umiejętności, Które Zapewniają Przewagę Na Rynku Dla Nowoczesnego (i Początkującego) Programisty – wprowadzenie

Z tego materiału dowiesz się:

  • Czy polscy programiści są najlepsi na świecie?
  • Które umiejętności zapewnią Ci przewagę na rynku pracy?
  • Czy jesteś przyszłym programistą, który osiągnie sukces?

7 Kluczowych Umiejętności, Które Zapewniają Przewagę Na Rynku Dla Nowoczesnego (i Początkującego) Programisty – słowem wstępu

Nazywam się Tomasz Woliński i jestem programistą Java od 18 już lat.

Zaczynałem od zupełnego zera. Nic nie umiałem, nie miałem znajomości, nie znałem języka angielskiego, a nawet miałem dość mocno ograniczony dostęp do Internetu. Trudne czasy, ale nauczyło mnie to pokory i wielu cennych umiejętności.

Dziś jako programista, ale też trener programowania prowadzę własną działalność, realizuje międzynarodowe projekty dla bardzo znanych firm – takich jak SAP, Nordea, czy Siemens. Prowadzę swoją szkołę programowania, zatrudniam programistów oraz rekrutuje stale nowych.

Przez ostanie 5 lata miałem do czynienia z setkami początkujących programistów – zarówno na stacjonarnych bootcampach jak i w ramach mojego programu mentoringowego KierunekJava.

I zauważyłem, że istnieją pewne cechy programisty, który stanie się nie tylko bardzo bogaty w ciągu 1-3 lat, ale również będzie specjalistą rozchwytywanym na cały świat w programowaniu.

Bo musisz wiedzieć, że Polscy Programiści są uważani za jednych z najlepszych na świcie i potwierdza to wiele rankingów. Jakiś czas temu portal HackerRank (popularny serwis z zadaniami dla programistów) opublikował ranking z podziałem na Kraje, w którym Polska została sklasyfikowana na 3 pozycji, zaraz po Chinach i Rosji.

programista

 

➡ ZOBACZ 👉: Umiejętności i kompetencje miękkie – soft skills

7 Kluczowych Umiejętności, Które Zapewniają Przewagę Na Rynku Dla Nowoczesnego (i Początkującego) Programisty – rady

Oto 7 cech, które możesz nabyć i stać się bogatym programistów i jednym z topowych specjalistów w Polsce:

➡ ZOBACZ 👉: Sztuczna inteligencja

1. Adaptacja do zmieniającego się środowiska

Branża IT szybko się rozwija, a technologie, które dzisiaj są na topie, jutro mogą stać się przestarzałe.
Jeszcze nie tak dawno AI, kojarzyła się większości osób z filmami science fiction – a dziś jest już całkowicie normalne, że wykorzystujemy ją w swojej pracy.
Do tego stopnia, że mi osobiście chwilami trudno jest sobie przypomnieć jak mogłem to robić bez niej…

Umiejętność szybkiej adaptacji i nauki nowych rzeczy jest więc bardziej wartościowa niż bieżąca wiedza, która może szybko stracić na aktualności.

Jest to akurat dosyć skrajny przypadek, ale dobrze pokazuje, że podejście popularne w pokoleniu naszych rodziców – czyli nauczę się umiejętności na 5-letnich studiach i potem przez większość dorosłego życia będę z nich korzystał – w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie traci rację bytu.

2. Rozwój kompetencji interpersonalnych

W świecie, gdzie programowanie staje się coraz częściej grą zespołową, umiejętności takie jak komunikacja, praca w zespole i zarządzanie konfliktami są niezbędne do efektywnej współpracy.

Nawet najlepsza wiedza techniczna nie zastąpi zdolności do efektywnego komunikowania się i budowania relacji z innymi.

Ok, wiedza techniczna jest bardzo ważna – ale nie zapominajmy, że to nie wszystko.

Przeciętny programista spędza bardzo dużo czasu na różnego rodzaju spotkaniach podczas, których ustalamy jak będziemy pracować, co jest do zrobienia itp.

W moim obecnym projekcie nad rozwijanym produktem pracuje około 50 osób, które zostały podzielone na mniejsze zespoły. Taki ogrom ludzi sprawia, że ten aspekt związany z komunikacją jest niezwykle ważny.

3. Rozwiązywanie problemów

W programowaniu często napotyka się na nieoczekiwane wyzwania.

Najróżniejszego typu – każdy, kto chociaż raz był w projekcie i próbował zaimplementować coś większego wie, o czym tutaj mówię.

Umiejętność kreatywnego myślenia i znajdowania niestandardowych rozwiązań jest nieoceniona, a to wymaga więcej niż tylko wiedzy technicznej; wymaga elastyczności umysłu i otwartości na nowe podejścia.

Problemy komunikacyjna, korporacyjne – ale tak, też techniczne.

Problem z dostępem do danych, niedziałające środowisko, ktoś na urlopie
– to codzienność, z którą musimy sobie radzić.

Pracujemy na różnych problemach, na które często nie ma jednoznacznej odpowiedzi,
a trzeba sobie z tym radzić.
Dlatego zadajemy pytania i szukamy informacji. – czyli uczymy się rozwiązywać nie do końca zdefiniowane problemy.

➡ ZOBACZ 👉: CV Programisty – Twojego CV nikt nie czyta! Sprawdzone sposoby na zhakowanie rekrutacji i CV!

4. Samodyscyplina i zarządzanie czasem

W erze pracy zdalnej i elastycznych godzin pracy, umiejętność samodzielnego zarządzania czasem i dyscyplina są kluczowe do utrzymania produktywności i skuteczności.

Mój przykład: Wstaję rano, prawie że, o której chcę. Mam jedno spotkanie od poniedziałku do czwartku – zazwyczaj o 10:30 – przez 15 minut a jak nie mogę to piszę wiadomość.

Mogę pracować od siebie z domu, od rodziców, czy z dowolnego innego miejsca na świecie.

Bardzo komfortowe warunki – ale jest pewien haczyk. Skoro nikt nad Tobą nie stoi i nikt Cię nie pilnuje, to trzeba wykazać się samodyscypliną i umiejętnością zarządzania czasem – by zwyczajnie coś zrobić.

Podobnie jest z samą nauką programowania.

Rozumiem jednak, że nie jest to takie proste. Sama nauka programowania NIE jest trudna, Choć w początkowym okresie trudno utrzymać motywację i skupienie… Trochę jak z ćwiczeniami i dietą – wiesz, że to dla Ciebie dobre, ale ten kebab wieczorem i piwko kusi 🙂

Strategie na podtrzymanie motywacji przy minimalnym wysiłku

Regularne rozliczanie efektów – spotkania z mentorem przynajmniej raz w tygodniu Trochę głupio przyjść na spotkanie bez pracy domowej 🙂

Mentor podpowie, wyjaśni co niezrozumiałe. Po pewnym czasie widać efekt procentu składanego. Ucz się tylko tego, co niezbędne! Dobre materiały i mentor, który doradzi, co ma znaczenie, a co można teraz odpuścić

Jak znaleźć czas i motywację na naukę?

Jakie jest Twoje DLACZEGO? Po co to robisz? Uczyć się tego, co trzeba, a nie głupot… Możliwie jak najmniej! I szybko pójść do pracy Indywidualna ścieżka edukacji, każdy co innego. Rób to, co CIEBIE interesuje najbardziej.

➡ ZOBACZ 👉: Nauka programowania – jak się uczyć programowania, mimo braku czasu i motywacji

5. Skupienie na detalu i dbanie o jakość

W programowaniu nawet drobne błędy mogą mieć duże konsekwencje.

Przykładowo – błąd w zapisie danych, który nie zostanie wcześniej wyłapany – może doprowadzić do bezpowrotnej utraty informacji w systemie produkcyjnym.
Użytkownik próbuje zapisać dane, ale mu się to nie udaje – właśnie przez nasz błąd.

Utrata danych, niezadowolenie klienta i potencjalnie strata pieniędzy i czasu.
Nic przyjemnego.

Dlatego – zdolność do koncentracji i uwagi na detale to cechy, które przekładają się na jakość i niezawodność kodu i są bardzo w cenie.

Całe szczęście mamy też różnego rodzaju rozwiązania i procesy,
które pomagają nam zadbać o jakość kodu.
Dla przykładu automatyczne testy regresji, które potwierdzają, czy aplikacja dalej działa tak jak powinna po naszej zmianie.

Zazwyczaj też droga, jaką musi pokonać nowa funkcjonalność od komputera programisty do serwera produkcyjnego jest tak zaprojektowana, że dana zmiana musi przejść przez różne serwery testowe – co dodatkowo zwiększa szansę na wyłapanie ewentualnych niedoróbek.

6. Cierpliwość i wytrwałość

Programowanie często wymaga godzin prób i błędów.
Dlatego posiadanie cierpliwości i wytrwałości w rozwiązywaniu problemów jest równie ważne jak techniczne umiejętności.

Programowania nie nauczysz się w tydzień, czy nawet miesiąc.
Mamy co prawda speedrunnerów co w 4 miesiące potrafią to ogarnąć, ale jednak to rzadkość – trzeba liczyć te 10 m-cy/rok intensywnej pracy, szczególnie gdy zaczynamy od zera.

7. Nauka przez całe życie

Dostałem pierwszą pracę w IT jako programista i co teraz?

Koniec mojej nauki? no niekoniecznie 😉
Można wręcz powiedzieć, że to dopiero początek.
Tylko teraz już na całkowicie innych zasadach.

W IT nieustanna nauka jest czymś normalnym i niejako wpisanym w naszą codzienną pracę.
Przykładowo – masz do napisania funkcjonalność gdzie będzie wykorzystywana baza NoSQL, to najpierw dostajesz trochę czasu w godzinach pracy, żeby nauczyć się przynajmniej podstaw tej technologii – a później doszkalasz się już podczas samej implementacji.
I tak sukcesywnie zdobywasz coraz to nowe kompetencje.

Ważne jest jednak, by chcieć się uczyć i chcieć się dalej rozwijać.
Szczególnie że warto to robić – bo zdobywając nowe kompetencje, zwiększamy swoją wartość na rynku pracy.

7 Kluczowych Umiejętności, Które Zapewniają Przewagę Na Rynku Dla Nowoczesnego (i Początkującego) Programisty – podsumowanie

  • To tyle jeżeli chodzi o – 7 Kluczowych Umiejętności, Które Zapewniają Przewagę Na Rynku Dla Nowoczesnego (i Początkującego) Programisty
  • Jestem przekonany, że inwestując swój czas właśnie w te 7 obszarów, zdobędziesz przewagę nad konkurencją i zapewnisz sobie dużo lepszy start w IT
  • Na koniec zapraszam Cię do odwiedzenia strony – 👉 https://stormit.pl/test-predyspozycji

 

Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną listę kontrolną, która pomoże Ci ocenić, czy programowanie jest ścieżką kariery odpowiednią dla Ciebie.

Ta lista skupia się na kluczowych umiejętnościach i predyspozycjach, które są ważne dla każdego programisty, niezależnie od poziomu doświadczenia. A jeśli chcesz zostać bogatym programistą, to musisz odpowiedzieć sobie na poniższe pytania.

Znajdziesz tu pytania dotyczące różnych aspektów, od analitycznego myślenia, przez umiejętność pracy w zespole, aż po adaptację do zmian i rozwiązywanie problemów.

Przejrzyj każdy punkt i odpowiedz sobie szczerze „tak” lub „nie”.

Każde „tak” to jeden punkt.

Na końcu podlicz swoje punkty i sprawdź, w której kategorii się znajdujesz. Czy to dopiero początek Twojej drogi w IT, czy już jesteś na dobrej drodze do zostania rozchwytywanym specjalistą?

Pamiętaj, że ta lista to narzędzie motywacyjne – niezależnie od wyniku, zawsze możesz rozwijać swoje umiejętności i dążyć do celu. Powodzenia!

Dzięki za wspólnie spędzony czas i do usłyszenia.


20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania

e-book – „8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista”,
e-book – „Java Cheat Sheet”,
checklista – „Pytania rekrutacyjne”
i wiele, wiele wiecej!

Jak zostać programistą

No comments
Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *