Spring oraz Spring Boot – Czym są? Oraz dlaczego MUSIMY je znać? 👻

Spring to obecnie najpopularniejszy framework dla Java – dlatego jeżeli myślisz poważnie o swoim rozwoju jako Java Developer, to zwyczajnie musisz zapoznać się przynajmniej z tym, co nam oferuje.
W tym materiale znajdziesz podstawowe informacje na temat Spring – Spring Framework oraz Spring Boot. Miłej lektury!

Spring oraz Spring Boot

Ten materiał jest dla Ciebie jeżeli chcesz wiedzieć:

  • Co to jest Spring oraz Spring Framework i Spring Boot?
  • Dlaczego warto zacząć uczyć się Spring Framework już teraz?
  • Dlaczego Spring Boot jest tak popularny?

Spring – Spring Framework

Spring Framework – lub zwyczajnie Spring, bo taka nazwa najczęściej jest wykorzystywana – to bardzo kompleksowe narzędzie, które przez szereg różnego rodzaju usprawnień pozwala tworzyć w Javie aplikacje dużo szybciej i przyjemniej.

Oczywiście w samej „czystej” Javie możemy zrobić dokładnie to samo co oferuje nam Spring Framework – jednak z wykorzystaniem Springa, będzie to zwyczajnie dużo, dużo szybsze 🙂

Spring Framework

 

Spring Boot

Duży sukces Spring Framework przyczynił się do rozwoju kolejnych narzędzi z tej samej stajni, między innymi Spring Boot – który został określony jako „framework do frameworka”.

Już tłumaczę o co chodzi 🙂

Spring Boot wykorzystuje najlepsze praktyki Springa i łączy je w jedną spójną całość, dodatkowo zapewniając: predefiniowaną konfigurację oraz kontener aplikacji.

Czyli mamy coś takiego:

Spring Boot = Spring Framework + Kontener Aplikacji + konfiguracja

Można powiedzieć, że Spring Boot to kolejny poziom frameworku przygotowany na bazie podstawowej wersji Springa.
Tutaj oczywiście sami możemy wszystko skonfigurować w „czystym” springu – jednak korzystając z gotowych narzędzi Spring Boota będzie to jeszcze sprawniejsze 🙂

Spring Boot – popularność

Wystarczy spojrzeć na repozytorium git projektu, żeby stwierdzić, że takie podejście BARDZO przyjęło się w społeczności developerów. Oba rozwiązania Spring Framework i Spring Boot zdecydowanie króluję jeżeli chodzi o popularność javowych frameworków.

Spring Boot GitHub

 

Spring i Spring Boot – oferty pracy

Spring to narzędzie, którym warto się zainteresować nie tylko ze względu na jego funkcjonalności, ale również ze względu na jego popularność – a co za tym idzie również ilość ofert pracy, które są dostępne na rynku.

Poniżej krótkie zestawienie przygotowane na podstawie ofert pracy na LinkedIn.

Spring Boot – oferty pracy

Spring – oferty pracy
Tutaj trzeba jednak uważać na nazewnictwo, jeżeli zależy nam, by pracować w konkretnej konfiguracji – ponieważ firmy często dość swobodnie podchodzą do określania, czy projekt jest napisany z wykorzystaniem Spring Framework, czy Spring Boot.

W praktyce dość rzadko pisze się już projekty w czystym springu, a najczęściej korzysta się właśnie ze Spring Boot (chyba że są ku temu jakieś bardzo wyraźne powody).

Spring oraz Spring Boot – linki

Spring oraz Spring Boot – podsumowanie

Projekt Spring swoimi rozwiązaniami odpowiada na potrzeby programistów – by pisać aplikacje jeszcze szybciej i jeszcze lepiej.
Jest to niewątpliwie jedno z tych narzędzi programistycznych, z którymi warto się zapoznać – ze względu na ich możliwości oraz popularność.

Gdzie zacząć naukę  Spring?

Jeszcze do końca tygodnia można dołączyć do nowo powstającego programu [EAI] Efektywne Aplikacje Internetowe.
W ramach programu poznamy podstawy Spring Framework oraz Spring Boot i przygotujemy aplikację webową wykorzystującą te rozwiązania w praktyce.


20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania

e-book – „8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista”,
e-book – „Java Cheat Sheet”,
checklista – „Pytania rekrutacyjne”
i wiele, wiele wiecej!

Jak zostać programistą

No comments
Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *