STAŁE – final | Kurs Java

Stale

Czym stała różni się od zmiennej?

Omawiając zmienne, warto również wspomnieć o stałych, czyli w pewnym sensie ich przeciwieństwie. W Javie stałe deklaruje się bardzo podobnie do zmiennych, z tą różnicą, że przed deklarowanym typem trzeba dodać jeszcze słowo kluczowe: final.

Zadeklarowanej w ten sposób stałej można przypisać wartość tylko raz. Późniejsze próby jej modyfikacji zakończą się błędem kompilacji.

final double CONSTANT_PI = 3.14;
final int OTHER_CONSTANT;
OTHER_CONSTANT = 1;

Nie ma takiego wymogu składniowego, jednak według konwencji nazewnictwa w Javie stałe powinno nazywać się wielkimi literami i cyframi, a kolejne słowa powinny być oddzielone znakiem podkreślenia.

long maxValue = Long.MAX_VALUE;
long minValue = Long.MIN_VALUE;

W Javie stałe są wykorzystywane dość powszechnie, np. w klasach opakowujących.

Dobrym zwyczajem jest przechowywanie różnego rodzaju niezmiennych wartości właśnie jako stałych, dzięki czemu unikniemy ich przypadkowej modyfikacji oraz, jeżeli zaszłaby potrzeba zmiany tej wartości w całym systemie, możemy to zrobić modyfikując kod tylko w jednym miejscu.

Long stałe

Long stałe

 

kierunek java


Jak zostać programistą

8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista.

Jak zostać programistą
No comments
Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Chcesz wejść do IT lub zmienić branżę i zostać programistą?

Skorzystaj z DARMOWEJ WIEDZY o Javie! >> KierunekJava.pl

Lista 8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista!

Dołączam do newslettera
i odbieram materiały!

PAMIĘTAJ, żeby odebrać wiadomość potwierdzającą i kliknąć w przycisk.


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisami stormit.pl i kierunekprogramista.pl. Będzie to marketing bezpośredni. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Tomasz Woliński prowadzący działalność gospodarczą Tomasz Woliński Storm IT, Przytulna 38/43, 80-176 Gdańsk, NIP: 7431875586. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na stormit.pl/polityka-prywatnosci/.