START -> StormSnapshot #0

START -> StormSnapshot

Miło mi zaprezentować nową serię postów, która będzie prowadzona w ramach tego bloga.

Seria StormSnapshot będzie pisana w formie kursu, a po każdym artykule będzie dostępna nowa wersja kodu do samodzielnej analizy. Na koniec powstanie w pełni funkcjonalna aplikacja.

Co to za aplikacja?

StormSnapshot to aplikacja mobilna przetwarzająca video w czasie rzeczywistym. Aplikacja wprowadza filtry na obraz pobrany z kamery.

Ten krótki akapit to esencja tego, jak aplikacja ma działać z punktu widzenia użytkownika. Rozbudujmy to jednak trochę w formie założeń projektowych.

Założenia projektowe

Każdy projekt musi mieć jakieś wymagania, tak będzie i tym razem. Ponieważ projekt nie ma zewnętrznego klienta, sam musiałem je sobie narzucić.

Gotowy produkt

Chciałbym, żeby na koniec tej serii został przedstawiony w pełni działający i funkcjonalny produkt, który będzie można zaprezentować np. w portfolio. Jest to mój najważniejszy wymóg.

Aplikacja mobilna

Aplikacja powinna być dostępna na urządzenia mobilne. Nie określam jeszcze, jakie to będą platformy, ustalimy to w kolejnym tekście.

Konkurs DSP

Projekt został zgłoszony do konkursu dajsiepoznac.pl, co dodatkowo wymusza rygor przynajmniej 2 postów technologicznych w tygodniu, w tym minimum 1 na temat samego projektu.

DSP 2017

DSP 2017

Zmienność

Wszystkie zebrane tu założenia są płynne. Jeżeli podczas trwania projektu okaże się, że coś można zmienić lub udoskonalić, oczywiście to zrobimy.

Forma wpisów

W ramach projektu będę udostępniał wpisy typowo techniczne, omawiające konkretne zmiany wprowadzone w aplikacji oraz teksty bardziej ogólne, związane z analizą rozwiązań i problemów.

Wszystkie wpisy będą jednak stanowiły jedną spójną całość, a każdy kolejny tekst będzie wynikał z poprzednich. Do ich zrozumienia będzie wymagana podstawowa wiedza z zakresu Javy, dlatego zacznij proszę od zapoznania się z kursem Javy.

Technologie

Konkretne technologie przedstawię w kolejnych wpisach, jednak na ten moment mogę określić, że będzie on rozwijany w Javie. Wybór konkretnych frameworków będzie podyktowany wcześniejszą analizą, którą wspólnie przeprowadzimy.

Repozytorium projektu

Wszystkie źródła będą dostępne na GitHub.

Dodatkowo dla każdego wpisu zostanie wydzielony osobny branch, żeby również po zakończeniu projektu można było łatwo prześledzić, jak on był rozwijany.

Jeżeli potrzebujesz powtórki z gita możesz zajrzeć do wpisu: Git tutorial.

Podsumowanie

Zapraszam do wspólnej realizacji tego lub podobnego projektu. Jeżeli macie jakieś uwagi odnośnie założeń, czekam na komentarze.


Jak zostać programistą

8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista.

Jak zostać programistą
No comments
Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *