Szukaj w Google

Umiesz szukać w Google? A może tylko tak Ci się wydaje? Szukanie informacji to jedna z podstawowych umiejętności każdego programisty, zaś wyszukiwarka Google to jego podstawowe narzędzie pracy. Jeżeli nie mam dostępu do Internetu z możliwością korzystania z tej wyszukiwarki, czuję się jak bez jednej ręki. Niby przez pewien czas da się robić niektóre rzeczy, ale na dłuższą metę o wydajnej pracy nie ma mowy.

Szukaj z Google

Statystyki nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości. Google jest najczęściej wybieraną wyszukiwarką zarówno w Polsce, jak i na świecie. Przyjrzyjmy się trochę bliżej jej możliwościom.

Wyszukiwarki świat

Wyszukiwarki świat
(źródło: statcounter.com)

Jakie pytania zadawać?

Umiejętność zadawania właściwych pytań tak naprawdę stanowi już połowę sukcesu. Niestety ta wiedza w większości przypadków przychodzi dopiero z doświadczeniem. Im ma się większą wiedzę z danej dziedziny, tym łatwiej jest konstruować dobre pytania, czy to skierowane do wyszukiwarki, czy do człowieka.

Skupmy się jednak na kilku prostych zasadach, które z pewnością pomogą Ci w codziennej pracy z Google.

Precyzyjne zapytania

W Internecie mamy miliony stron, jeżeli będziesz zadawał zbyt ogólne zapytania, będziesz musiał ręcznie przeglądać ich większą ilość zanim znajdziesz informacje, które rzeczywiście Cię interesują.

Przykładowo, zamiast wyszukiwać informacji w stylu: kurs programowania, możesz poszukać: darmowy kurs programowania java. Niby taka prosta rzecz, ale potrafi oszczędzić sporo szukania. O bardziej zaawansowanych operatorach wyszukiwarki Google opowiem za chwilę.

Komunikaty w języku angielskim

„Polski” Internet w skali globalnej jest raczej mniejszy niż większy. Dlatego, jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na znalezienie ciekawych informacji np. o błędzie, który znalazłeś w konsoli, przełącz się na angielską wersję strony.

Tutaj bardzo pomocna okaże się zmiana wersji językowej systemu na angielską, tak by komunikaty o błędach były pokazywane również po angielsku.

Szukaj by Example

Osobiście preferuję dostać odpowiedź na wyszukiwane  hasło w formie prostego przykładu, dlatego do szukanych haseł zdarza mi się dopisać słowo kluczowe: example.

Można wtedy liczyć, że znajdziemy strony z prostym fragmentem kodu, który demonstruje rozwiązanie dla wyizolowanego problemu.

Google parse json example

Google parse json example

Powiązane hasła

Czasami mam wrażenie, że Google samo wie lepiej, czego tak naprawdę mi trzeba. I nie chodzi tutaj tylko o proste poprawianie literówek jak w przykładzie poniżej. Google układa już swoje rankingi, korzystając z synonimów słów kluczowych oraz ich przynależności do konkretnej kategorii tematycznej.

W praktyce oznacza to dla nas, że nie zawsze musimy dokładnie sprecyzować nasze pytanie, by otrzymać właściwą odpowiedź.

Gdańsk monopolowy

Gdańsk monopolowy

Zaawansowane operatory Google

Google udostępnia szereg rozwiązań, które pozwolą doprecyzować to, czego szukamy.

Wyszukiwanie ścisłego dopasowania

Jeżeli chcesz wyszukać konkretną frazę z zachowaniem kolejności poszczególnych słów, umieść ją w cudzysłowie („”). Bardzo dobrze to się sprawdza w przypadku fragmentów kodu, czy stack trace.

Pamiętaj jednak, że w ten sposób ograniczasz się tylko do wyników, które posiadają dokładnie tę frazę.

„konkretne hasło”

Wykluczenie słów

Jeżeli nie chcesz, żeby jakieś frazy pojawiły się w wynikach wyszukiwania, wstaw przed nimi znak minus (-).

To bardzo przydatny operator, zwłaszcza gdy w wynikach znajdziemy dwie całkowicie różne rzeczy o takiej samej nazwie. Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy przeszukując Internet po haśle: Ionic znalazłem suszarki do włosów! Co ciekawsze okazało się, że mam nawet taką w domu 😉

-suszarka

Wyszukiwanie wszystkich słów w tekście

Przy pomocy operatora allintext: można znaleźć strony, które zawierają wszystkie podane przez nas zwroty.

allintext: java react native stormit

Łączenie zapytań

Poszczególne zapytania można ze sobą łączyć przy pomocy operatora OR

stormit OR java

Wyszukiwanie w obrębie strony

Wyniki wyszukiwania można również ograniczyć do konkretnej strony lub do końcówki domeny jak .pl

site:stormit.pl java

Ciekawe wyniki można uzyskać również, łącząc ze sobą poszczególne operatory. Można np. wykluczyć z wyników wszystkie wyniki z wybranej strony:

java -site:java.com -site:wikipedia.org

Więcej przykładów operatorów znajdziecie w pomocy Google.

Ukryty Internet

Poza standardowymi wynikami wyszukiwania mamy do dyspozycji również kilka mniej popularnych, aczkolwiek czasami również przydatnych baz.

Google Wiadomości [Google News]

Przy pomocy Google News możemy przeszukać wszystkie zindeksowane wiadomości i blogi.

Google wiadomosci

Google wiadomosci

Google Książki [Google Books]

Google Books to świetny sposób na wybiórcze przejrzenie książki przed jej zakupem. Można w ten sposób znaleźć również sporo cennych informacji niedostępnych w pozostałych indeksach.

Książki poddawane są mechanizmowi OCR (Optical Character Recognition), by można było je swobodnie przeszukiwać.

Google books

Google books

Google Scholar

Google Scholar zawiera różnorodne publikacje naukowe z wielu różnych dziedzin wiedzy. Baza zawiera przede wszystkim artykuły naukowe udostępnione przez największe na świecie wydawnictwa.

Google Scholar

Google Scholar

Google wyszukiwanie obrazem

Jako ciekawostkę można również pobawić się wyszukiwarką, podając jako wyszukiwane hasło obraz. Algorytmy Google radzą sobie już całkiem nieźle z rozpoznawaniem zawartości obrazu, jednak cały czas wyszukiwanie tekstowe jest bardziej precyzyjne.

Dzięki wyszukiwaniu obrazu można znaleźć nie tylko strony najlepiej pasujące do danego zdjęcia, ale i obrazki najbardziej zbliżone wyglądem do oryginału. Jest to również bardzo przydatne narzędzie do odnajdywania wszystkich zaindeksowanych stron, które załączyły nasz obrazek.

Google images

Google images

Poszukam w Google za Ciebie

Natomiast jeżeli nie wiesz jak znaleźć Google polecam ten link.


20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania

e-book – „8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista”,
e-book – „Java Cheat Sheet”,
checklista – „Pytania rekrutacyjne”
i wiele, wiele wiecej!

Jak zostać programistą

2 komentarze
Share:

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *