Typy obiektowe

Typy obiektowe  – Java jest językiem zorientowany obiektowo. Co to właściwie znaczy? „Obiekty” ze świata rzeczywistego 🌎, w łatwy sposób możemy zaprezentować w Javowym świecie.

Człowiek 🧍, ma imię, nazwisko i wzrost – również w kodzie możesz stworzyć takiego człowieka ze swoimi atrybutami.  Brzmi super co nie? 🙂

W tym materiale chcę Ci powiedzieć – czym są typy obiektowe. Przedstawię Ci również głównych przedstawicieli typów obiektowych: klasę Object oraz String.

Java – Typy obiektowe – wprowadzenie

Z tego materiału dowiesz się:

  • Czym są typy obiektowe?
  • Czym jest klasa Object?
  • Czym jest klasa String?

Java – Programowanie obiektowe – Object Oriented Programming (OOP)

W ramach tego materiału zajmiemy się przede wszystkim typem obiektowym – natomiast kompletny materiał dotyczący programowania obiektowego znajdziesz poniżej.

➡ ZOBACZ 👉: Programowanie obiektowe  – Object Oriented Programming (OOP)

Java – Typy obiektowe

W Javie poza danymi przechowywanymi w formie typów prostych (takich jak int, float, …), istnieją również typy obiektowe, czyli konstrukcje przechowujące stan (aktualna wartość przechowywanych danych) oraz zachowanie (zbiór obsługiwanych metod).

Obiekty, podobnie jak zmienne, przechowywane są w pamięci komputera 💻. Dodatkowo na obiekt może wskazywać więcej niż jedna referencja.

Referencja to zmienna, która wskazuje na obiekt w pamięci.

Deklarując obiekt, musimy podać jego typ oraz typ zmiennej referencyjnej, która będzie na niego wskazywać. Te typy nie muszą być takie same, ale muszą być zgodne. Nowe obiekty tworzymy korzystając z operatora ’new’.

Java Object reference

Object obj1 = new Object();
Object obj2 = new String();
Object obj3 = obj2;

Object Java Reference

W powyższym przykładzie zostały zadeklarowane i zainicjowane trzy zmienne: obj1, obj2obj3 oraz dwa obiekty.

  1. Zmienna obj1 jest typu Object i wskazuje na obiekt typu Object.
  2. Zmienna obj2 jest typu Object i wskazuje na obiekt typu String. Możemy tak zrobić, ponieważ te typu są zgodne – obiekt typu String jest jednocześnie obiektem typu Object.
  3. Zmienna obj3 została przypisana do zmiennej obj2, to znaczy, że wskazuje na ten sam obiekt, co ona.

Java – Zmienne

W ramach tego materiału zajmiemy się przede wszystkim typem obiektowym – natomiast materiał dotyczący zmiennych znajdziesz poniżej.

➡ ZOBACZ 👉: Zmienne i typy danych

Klasa Object

Java jest językiem o prostej strukturze dziedziczenia, to znaczy, że każda klasa ma jednego rodzica 👩‍👦. Dziedziczenie klas zostanie omówione później, teraz wystarczy wiedza, że klasa, która dziedziczy po innej, przejmuje od rodzica zachowanie oraz dodaje swoje własne specyficzne cechy.

Wszystkie klasy w Javie, nawet jeżeli nie mają jawnie podanego rodzica, bezpośrednio lub pośrednio przez swoich przodków dziedziczą po bazowej klasie Object.

Klasa Object wprowadza domyślne zachowania dla wszystkich innych klas, np. metodę equals i hashCode.

Co również jest dla nas bardzo ważne – skoro każda klasa dziedziczy po klasie Object znaczy to, że każda klasa jest zgodna typem z Object. Dzięki temu do zmiennej referencyjnej typu Object możemy przypisać dowolny obiekt.

Klasa String

String jest to typ obiektowy przechowujący ciąg znaków, czyli zwykły tekst, np. ’Hello World!’.

String text = "Hello World!";
System.out.println(text);

Klasa String, tak samo jak wszystkie inne klasy dziedziczy zachowanie z klasy Object. W tym przypadku w tej klasie jest np. nadpisana metoda equals.

Oprócz metod klasy Object, klasa String posiada również swoje specyficzne zachowanie (metody), np. metodę trim, która pozbywa się białych znaków z początku i końca stringa.

Należy jednak pamiętać, że to jakie metody możemy wywołać na danym obiekcie zależy od tego, z jakiej referencji korzystamy. Czyli jeżeli będzie to referencja typu Object, do dyspozycji będziemy mieli tylko najbardziej ogólne metody.

String obj1 = new String();
Object obj2 = new String();

obj1.equals(null);  // OK
obj1.trim();  // OK

obj2.equals(null); // OK
obj2.trim(); // Błąd kompilacji!

Java – String

W ramach tego materiału zajmiemy się przede wszystkim typem obiektowym – natomiast materiał dotyczący metod klasy String oraz samego string’a znajdziesz poniżej.

➡ ZOBACZ 👉: String – najważniejszy typ danych

➡ ZOBACZ 👉: Klasa String – metody z przykładami

Java – Typy obiektowe – podsumowanie

W ramach tego materiału dowiedzieliśmy się, czym jest typ obiektowy. Bliżej zapoznaliśmy się z klasą Object oraz z klasą String. Jeżeli chcesz kontynuować swoją przygodę z Javą i poznać inne struktury, które oferuję ten język programowania – to zapraszam do kolejnego tematu z serii o Javie.  W kolejnym temacie będziesz miał możliwość bliżej zapoznać się z metodami klasy String.

➡ ZOBACZ 👉: Klasa String – metody z przykładami

Kierunek Java

W serii o Javie zapoznajesz się z podstawowymi tematami o Javie. Jeżeli chcesz bardziej kompleksowo zagłębić się w temat Javy, poczytać, posłuchać o Javie, to zachęcam Cię do zapoznania się z moim kursem „Kierunek Java”:

➡ ZOBACZ 👉: Kierunek Java


20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania

e-book – „8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista”,
e-book – „Java Cheat Sheet”,
checklista – „Pytania rekrutacyjne”
i wiele, wiele wiecej!

Jak zostać programistą

No comments
Share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *