IDE Zintegrowane środowisko programistyczne | Kurs Java

Zintegrowane środowisko programistyczne IDE

IDE – Umiejętność pisania kodu w edytorze tekstowym 🗒️, szczególnie na początku nauki programowania, jest istotna i uczy zrozumienia działania kodu. Jednak im bardziej skomplikowane aplikacje, tym tworzenie kodu tylko z wykorzystaniem notatnika byłoby niezwykle skomplikowane, mozolne i zdecydowanie podatne na błędy. Tak jak w życiu codziennym szukamy narzędzi ⚒️, które pomogą nam przyspieszyć pracę lub wykonać niektóre czynności za nas. W świecie programowania takim narzędziem jest IDE 💡, czyli zintegrowane środowisko programistyczne.

W ramach tego materiału dowiesz się, czym jest IDE (ang. Integrated Development Environment) i jakie korzyści ze sobą niesie.

Java IDE – wprowadzenie

Z tego materiału dowiesz się:

 • Czym jest IDE?
 • Jakie są najpopularniejsze Javowe IDE?
 • Co oferuje Intellij i NetBeans?

IDE (ang. Integrated Development Environment)

IDE (Integrated Development Environment) – czyli zintegrowane środowisko programistyczne jest to aplikacja lub zespół aplikacji (środowisko) projektowany z myślą o maksymalizacji produktywności programisty.

Korzystanie z IDE daje ogromne możliwości i niewątpliwie usprawnia pracę programisty, w porównaniu np. do korzystania z notatnika lub vim’a. Niesie za sobą jednak ryzyko, że osoby pracujące tylko i wyłącznie przy pomocy tych dobrodziejstw nie będą w stanie sobie poradzić bez nich. Dlatego bardzo zachęcam do poświęcania trochę czasu i próby kompilacji i uruchomienia aplikacji z poziomu „czystej” konsoli.

IDE – Funkcjonalności

IDE charakteryzuje się tym, że udostępnia bardzo dużo różnorakich funkcjonalności, np.:

 • edycję kodu źródłowego
 • kompilację
 • automatyzację procesu budowania aplikacji
 • tworzenie baz danych
 • podpowiadanie składni
 • debugger
 • profiler
 • zarządzanie wersją kodu
 • oraz wiele innych

Większość tych czynności można wykonać bez pomocy IDE, wykorzystując inne zewnętrzne narzędzia, jednak dzięki wykorzystaniu zintegrowanego środowiska praca z kodem staje się dużo przyjemniejsza i bardziej produktywna.

IDE – Przykłady

Dla aplikacji javowych najczęściej wybieranym IDE jest m.in.:

Intellij IDEA

Intellij to obecnie jedno z najbardziej popularnych zintegrowanych środowisk programistycznych (IDE) do tworzenia aplikacji w Javie.  Pierwsza wersja IntelliJ’a została wydana w 2001 r.. Środowisko to  jest rozwijane i utrzymywane przez JetBrains.

Intellij IDEA posiada szereg dostępnych wtyczek, które, dają wsparcie dla różnych języków takich jak np. Python, Ruby, PHP, SQL.
Wtyczki, duża baza funkcjonalności oraz możliwa integracja z narzędziami deweloperskimi takimi jak np. Git,  Maven, JUnit sprawiają, że Intellij jest w czołówce Javowych IDE.
Intellij jest dostępny w dwóch wersjach:

 • community (darmowa)
 • ultimate (płatna)

Najnowszą wersję oprogramowania można ściągnąć ze strony https://www.jetbrains.com/idea/download/.
IDE Intellij Java

Intellij Community

Intellij Community Edition to darmowa, open-source’owa edycja IntelliJ Idea. Obsługuje tylko kilka wybranych języków programowania, takich jak np. Java, HTML, Kotlin. Nie obsługuje natomiast np. Javascript, SQL i PHP.
IDE w tej wersji oferuje ograniczone narzędzia do wdrażania oraz do budowania, w porównaniu do edycji Ultimate.
Pomimo faktu, że wersja płatna jest znacznie „bogatsza” jeżeli chodzi o różne funkcjonalności, to wersja Community jest zdecydowanie wystarczająca, dla początkującego programisty. Posiada wszystkie niezbędne elementy do tworzenia pierwszych aplikacji.
IDE Intellij Java

Intellij Ultimate

Intellij Ultimate, obsługuje wiele języków programowania, takich jak np. Java, HTML, Python, CSS i Go. Oprócz podstawowych frameworków z edycji Community, obsługuje również kilka innych frameworków, m.in. Spring, React oraz Selenium. Edycja Ultimate IntelliJ IDE zapewnia różne narzędzia do wdrażania, do budowania oraz zintegrowane narzędzia deweloperskie do wykorzystania przez dewelopera.

Nie ma wątpliwości, że Ultimate Edition zapewnia wiele funkcji w porównaniu do wersji Community. Intellij Ultimate jest to jednak licencjonowane IDE, a zatem trzeba zapłacić pieniądze, aby uzyskać licencję.

Dość przydatną ciekawostką jest to, że jeżeli jesteś studentem lub nauczycielem, to możesz uzyskać dostęp do bezpłatnej licencji edukacyjnej, aby korzystać ze wszystkich IDE Jetbrains za darmo, w tym z wersji Ultimate IntelliJ Idea.

W ramach programu KierunekJava.pl oferujemy również darmową półroczną licencję na IDE Intellij Idea w wersji Ultimate.

Intellij IDEA – Pierwszy projekt

Mamy już podstawowe informacje na temat IDE, przyszedł czas na stworzenie pierwszego własnego projektu Java z wykorzystaniem Intellij. W tym celu wybieramy pozycję New Project.

IDE Intellij Java

W pierwszym kroku musimy wybrać typ projektu. Chcąc stworzyć podstawowy projekt Javowy wybierz typ Java. Jak można zobaczyć na zdjęciu Intellij oferuje dużo więcej różnych typów projektu np. Maven’owy lub Gradle.

IDE Intellij Java

W kolejnym kroku uzupełniamy nazwę projektu i jego lokalizację.

IDE Intellij Java

Po utworzeniu projektu naszym oczom po lewej stronie ukazuje się bazowa struktura projektu. Teraz już nie pozostaje nic innego jak stworzenie pierwszej klasy 😊.

IDE Intellij Java

NetBeans IDE

Netbeans IDE to jeden z bardziej popularnych IDE wśród programistów Java. Aplikacja powstała w Czechach jako projekt studencki, a pod koniec 1999 roku prawa do projektu wykupione zostały przez firmę Sun Microsystems. Obecnie Netbeans rozwijany jest jako wolne oprogramowanie (na licencji Apache) przez Apache.

Jego wieloplatformowość oraz wsparcie dla wielu popularnych języków, takich jak: Java, PHP, HTML/CSS, C++ sprawiły, że cieszy się coraz większą popularnością, a baza pluginów rozszerzających jego funkcjonalność stale się rozrasta (https://plugins.netbeans.apache.org/).

IDE Java NetBeans

Najnowszą wersję oprogramowania można ściągnąć ze strony https://netbeans.apache.org/download/. IDE NetBeans Java

Sama instalacja przebiega raczej standardowo, przechodząc przez kolejne kroki, musimy: zaakceptować licencję, wskazać miejsce docelowej instalacji oraz zainstalowanej Javy (lokalizacja powinna zostać podpowiedziana). Opcjonalnie możemy zgodzić się na wysyłanie statystycznych danych na temat naszej aktywności – uwaga checkbox domyślnie aktywny.

 

Instalacja Netbeans IDE

Instalacja Netbeans IDE

 

Wysyłanie danych przez Netbeans IDE

Wysyłanie danych przez Netbeans IDE

 

Ekran powitalny Netbeans IDE

Ekran powitalny Netbeans IDE

Po pomyślnej instalacji uruchamiamy nasze nowe środowisko. Na pierwszym ekranie zobaczymy stronę startową: Start Page, między innymi z ostatnio otwartymi projektami i listą zainstalowanych pluginów. Jeżeli nie chcemy, żeby ta strona pojawiała się przy każdym uruchomieniu programu, odznaczamy opcję: Show On Startup.

Z lewej strony aplikacji widzimy zakładkę Projects, z której będziemy bardzo często korzystać. Znajduje się na niej lista aktualnie otwartych projektów z możliwością przeglądania katalogów i plików projektu w formie drzewa. Wszystkie potrzebne widoki możemy włączyć wchodząc do menu Window i wybierając interesujący nas widok. Na początku przyda nam się jeszcze widok Output zawierający informacje wyświetlone z aplikacji oraz potencjalne błędy. Rozmiar i układ wszystkich widoków możemy dowolnie dostosować do swoich potrzeb, korzystając z przycisków w prawym górnym rogu zakładek lub zwyczajnie „łapiąc” zakładki kursorem myszki i je przesuwając.

NetBeans IDE – Pierwszy projekt

Aby stworzyć pierwszy projekt Java z wykorzystaniem Netbeansa, należy z menu File wybrać pozycję New Project.

W pierwszym kroku musimy wybrać typ projektu, w naszym wypadku będzie to kategoria: Java i typ: Java Application. Netbeans oferuje dużo więcej różnych typów projektu, w zależności od zainstalowanych pluginów. Bardzo ciekawą opcją są Samples, zawierające przykładowe aplikacje, gdzie można podejrzeć możliwości języka.

 

Wybór typu projektu w Netbeans IDE

Wybór typu projektu w Netbeans IDE

W kolejnym kroku uzupełniamy nazwę projektu i jego lokalizację. Ważne jest również, żeby zaznaczyć opcję: Create Main Class, żeby IDE wygenerowało główną klasę projektu.

 

Uzupełnienie informacji o projekcie w Netbeans IDE

Uzupełnienie informacji o projekcie w Netbeans IDE

 

Uruchomienie projektu w Netbeans IDE

Uruchomienie projektu w Netbeans IDE

Po utworzeniu projektu automatycznie zostanie otwarty plik z główną klasą projektu. Wygenerowany plik uzupełniamy o dodatkową linijkę: System.out.println(„Jestem programistą Java”); zgodnie z obrazkiem i uruchamiamy aplikację wybierając z menu Run opcję Run Project lub korzystając ze skrótu: F6. W zakładce: Output zobaczymy efekt działania naszego pierwszego projektu.

W ramach tego materiału dowiedzieliśmy się, czym jest IDE. Bliżej zapoznaliśmy się z  Intellij i NetBeans. Jeżeli chcesz kontynuować swoją przygodę z Javą i poznać inne struktury, które oferuję ten język programowania – to zapraszam do kolejnego tematu z serii o Javie. Dowiesz się jak poprawnie używać komentarzy.

➡ ZOBACZ 👉: Komentarze i samodokumentujący się kod

Kierunek Java

W serii o Javie zapoznajesz się z podstawowymi tematami o Javie. Jeżeli chcesz bardziej kompleksowo zagłębić się w temat Javy, poczytać, posłuchać o Javie, to zachęcam Cię do zapoznania się z moim kursem „Kierunek Java”:

➡ ZOBACZ 👉: Kierunek Java


20+ BONUSOWYCH materiałów z programowania

e-book – „8 rzeczy, które musisz wiedzieć, żeby dostać pracę jako programista”,
e-book – „Java Cheat Sheet”,
checklista – „Pytania rekrutacyjne”
i wiele, wiele wiecej!

Jak zostać programistą

2 komentarze
Share:

2 Comments

 1. nyzdor says:

  Świetna robota. Brawo Mistrzu. Pisownia prosta i bez zbędnych regułek. Pierwszy raz stworzyłem jakiś swój programik. ( HelloWorld ). 🙂 Wielkie dzięki, tym bardziej od osoby, która nie ma bladego pojęcia o Javie . Liczę na dalszy rozwój strony 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *