Od czego zacząć naukę programowania? Jakich języków się uczyć?

Od czego zacząć naukę programowania? Od jakiego języka?

Wybór pierwszego języka programowania do nauki jest sprawą kontrowersyjną i zawsze budzi wiele emocji. Jeżeli naukę programowania zaczynasz już w szkole, bardzo często jest to środowisko graficzne, w stylu Logo czy Scrach, a później Pascal. Natomiast na studiach zazwyczaj zaczyna się od nauki C/C++, by potem przejść do Javy i C#.

Czy jest to dobry wybór? Ciężko to jednoznacznie stwierdzić, jednak na pewno nie jest to wybór najgorszy.

Jeżeli już bardzo nie możesz doczekać się by zacząć naukę i stoisz przed wyborem języka, to zdecyduj się na język z czołówki, np.: Java, C#, PHP czy JavaScript. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem będzie do dobry wybór.

Natomiast jeżeli masz chwilę czasu i sam możesz zadecydować o tym, od jakiego języka zaczniesz naukę, zapoznaj się z tym materiałem i podejmij tę decyzję bardziej świadomie.

Dzięki pomocy zaprzyjaźnionych blogerów mamy również możliwość prześledzić jak ten proces wyglądał u nich w praktyce. Jak to zwykle w życiu bywa, nie zawsze wszystko idzie tak gładko i po naszej myśli. Gorąca zapraszam do dalszej lektury i podzielenia się swoją historią.

Nie ufaj wszystkiemu, co przeczytasz, myśl samodzielnie

Prawda stara jak Internet, a właściwie nawet starsza. Jednak to właśnie w Internecie każdy bez większego problemu może opublikować swoje zdanie. Efekt jest taki, że w większości przypadków ludzie zachwalają to, co znają, czyli w tym wypadku to, czego sami się uczyli. To jednak wcale nie musi być najlepszy wybór dla Ciebie.

To, że kolega nauczył się programować w C#, dobrze zarabia i chwali sobie tę technologię wcale nie znaczy, że i Ty musisz iść tą drogą. Możliwe, że preferujesz frontend i w Twoim wypadku lepszym wyborem byłby JavaScript. Myśl samodzielnie i podejmuj decyzje odpowiednie z Twojego punktu widzenia.

Zacznij od angielskiego

Niestety, bez przynajmniej podstawowej znajomości języka angielskiego ciężko jest myśleć o programowaniu na poważnie. Oczywiście zdarzają się jednostki, które chwalą się, że programują już X lat i angielski nie jest im do niczego potrzebny. No cóż, na takie uwagi trzeba patrzeć z przymrużeniem oka. Możliwe, że te osoby nawet nie zdają sobie sprawy z tego, ile mogłyby osiągnąć, gdyby odrobinę zmieniły podejście.

Znajomość angielskiego to najlepsza inwestycja, jaką można poczynić na początku swojej drogi do programowania. Jest to jedna z większych dźwigni, która sprawi, że nauka będzie dużo prostsza i bardziej efektywna. Zdecydowana większość dostępnych materiałów oraz dokumentacji jest pisana po angielsku. Składnia wszystkich liczących się języków programowania oraz bibliotek również jest po angielsku. Dodatkowo komunikacja w zespołach często odbywa się w tymże języku.

Właśnie dlatego mówi się, że angielski jest językiem programistów. Swoje podejście do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku opisałem w podlinkowanym artykule.

Nie ucz się języka, ucz się programowania

Przeciętny programista zna dobrze kilka, a jest w stanie posługiwać się kilkunastoma językami programowania. Języki zmieniają się, ewoluują lub nawet są wymieniane na inne. Jednak sposób myślenia, sposób programowania, w większości przypadków zostaje taki sam, albo przynajmniej bardzo podobny.

Zwłaszcza na początku drogi nie skupiaj się za bardzo na składni samego języka. Poświęć lepiej ten czas na zdobycie dobrych podstaw, takich jak algorytmika, dekompozycja problemów, czy logiczne myślenie.

Poszukaj sobie kolegi

Poszukaj sobie kolegi

Poszukaj sobie kolegi

Podczas nauki nowych technologii nieoceniona jest pomoc kogoś bardziej obeznanego w danym rozwiązaniu. Szczególnie na początku dość często będziesz trafiał na ścianę programistyczną. Dlatego, jeżeli Twój brat/siostra/żona lub ktokolwiek z Twojego bliskiego otoczenia dobrze zna jakiś język, warto skorzystać z jego wiedzy i zacząć naukę właśnie od tego języka.

Oczywiście nie chodzi tutaj o to, by ta osoba odwaliła za Ciebie całą brudną robotę, jednak zwłaszcza na początku nauki może Ci ona bardzo pomóc. Powinna uchronić Cię przed blokadą na prostych błędach i utratą mnóstwa czasu i nerwów.

Jeżeli nauczysz się już podstaw programowania, zawsze będziesz mógł zmienić język.

Dobierz język do Twoich potrzeb

W zależności od tego, czym w przyszłości chcesz się zajmować, możesz już teraz wybrać odpowiedni język.

Przykładowo, jeżeli interesujesz się frontendem, skup się na JavaScript, jeżeli chcesz pisać gry na Androida, wybierz Javę, lub na IOS to ObjectiveCSwift.

Nie musisz znać na starcie wszystkich języków programowania ani technologii. Jednak prawdopodobnie jesteś już teraz w stanie stwierdzić, czy bardziej pociąga Cię robienie stron internetowych, pisanie gier, aplikacje mobilne, czy może bazy danych.

Zastanów się chwilę nad tym i miej to na uwadze przy wyborze swojego pierwszego języka programowania.

Miej na uwadze swoje finanse

Nie wszyscy mają tyle szczęścia, że mogą dobierać sobie technologie wedle własnego uznania, nie zważając w ogóle na rynek. Przy wyborze języka warto również zwrócić uwagę, czy włożony wysiłek w jego naukę zwyczajnie Ci się opłaci. Bardzo dobrym wyjściem jest zwykłe przejrzenie ogłoszeń o pracę i zorientowanie się, czego obecnie wymagają pracodawcy.

Język to nie tylko pętle i if’y

Nie możesz zapomnieć, że język programowania nie kończy się na samej składni. Istotny jest również cały ekosystem, który go otacza.

Mam tutaj na myśli przede wszystkim:

  • społeczność zebraną wokół technologii;
  • dostępne materiały do nauki;
  • istniejące biblioteki oraz frameworki;
  • wsparcie ze strony najpopularniejszych narzędzi, takich jak IDE;

Wartość konkretnego języka to tak naprawdę składowa wszystkich tych czynników. Przykładowo, Java ustępuje miejsca pod wieloma względami wielu nowszym technologiom, jednak ze względu na ogromną i aktywną społeczność (wliczając w to również wielkie korporacje), która ją wspiera, jestem spokojny o jej przyszłość. Natomiast ze względu na to, że obecnie jest wykorzystywana w bardzo wielu projektach mam też pewność, że przez długie lata będzie na nią zapotrzebowanie na rynku pracy.

Unikaj prehistorii

Unikaj prehistorii

Unikaj prehistorii

Obserwuj, jak zmieniają się trendy i unikaj przestarzałych technologii. Kiedyś bardzo popularne było rozpoczynanie nauki programowania od Pascala, dziś mało kto o nim jeszcze pamięta…

Jeżeli już masz poświęcić swój czas na naukę, to w tym wypadku lepiej iść z prądem i zacząć od topowych rozwiązań. Później, gdy nabierzesz więcej doświadczenia i będziesz miał chęci, możesz oczywiście zmienić zdanie.

Zmieniaj zdanie i nabieraj doświadczenia

Pamiętaj, że wybór pierwszego języka to nie jest podpisanie cyrografu na całe życie. Powiem więcej, dość rzadko programiści zostają wierni swojemu pierwszemu językowi przez całą karierę. Zdecydowana większość osób zna po kilka/kilkanaście języków, a czasem i więcej. Każda kolejna poznana technologia poszerza Twój horyzont i sprawia, że trochę bardziej krytycznie patrzysz na swoje poprzednie wybory.

Oczywiście i w tym nie ma co przesadzać. Pracownik, który jest w stanie napisać proste Hello World w 20 językach, jest mniej wart, niż gdyby znał dobrze jedną, nawet trochę starszą technologię.

Obecnie Java jest moim głównym językiem, jednak nie żałuję czasu poświęconego na C/C++, czy PHP. Doświadczenia z C/C++ nauczyły mnie dobrych praktyk zarządzania pamięcią, a dzięki PHP i JavaScript dobrze poznałem standardy webowe i nauczyłem się tworzyć strony www. Patrząc z perspektywy czasu, jest to nieoceniona wiedza, którą mimo zmiany technologii wykorzystuję cały czas w praktyce.

Przerwa na Facebooka

Jeżeli podoba Ci się moja praca, poświęć chwilę i daj lajka.

Od czego zacząłeś naukę programowania? Jakiego języka się uczyłeś?

To tyle, jeżeli chodzi o moją teorię odnośnie wyboru pierwszego języka programowania. Zobaczmy teraz, co na ten temat myślą inni praktycy i jak to wyglądało w ich przypadku.