Czy warto być programistą?

Czy warto być programistą?

Zanim rzucisz się bez opamiętania w wir nauki programowania, warto na chwilę się zatrzymać i zastanowić, czy naprawdę warto inwestować w to swój czas i wysiłek. W ostatnim czasie za sprawą głośnych akcji w stylu „Dziewczyny na politechniki”, czy wręcz mitycznego już„Programista15k” wiele osób zabrało się za naukę programowania.

Okrutna prawda jest jednak taka, że nie jest to zawód dla każdego. Jak każde inne zajęcie, to także ma swoje blaski i cienie. W mediach natomiast pokazuje się je zazwyczaj tylko w samych superlatywach. Jeżeli już zdecydujesz się na tę drogę, to zrób to przynajmniej z właściwych pobudek.

Poniżej lista najważniejszych plusów i minusów naszej branży, która pomoże Ci zdecydować, czy chcesz do niej dołączyć.

Dlaczego nie warto być programistą?

Zacznijmy najpierw od minusów oraz obalenia kilku powszechnie powtarzanych mitów.

Programowanie to “łatwa” praca w biurze

Wśród wielu osób pokutuje przekonanie, że skoro “tylko siedzisz przed komputerem całymi dniami”, to zbytnio się nie napracujesz. No cóż, to wszystko zależy od firmy i projektu, w którym aktualnie pracujesz oraz oczywiście w dużej mierze od Twojego podejścia. Całkiem inaczej się pracuje w małej, rodzinnej firmie, niż w dużej korporacji.

W wielu firmach zdarzają się okresy “przestoju”, bywa, że pracownicy mają więcej wolnego czasu, a nawet narzekają na brak zajęcia. Jednak zazwyczaj trzeba się nieźle napracować przed tym monitorem, żeby dostać wypłatę.

Zwykle okresy wyciszenia i wzmożonej pracy się przeplatają. Na początku projektu wszyscy są wyluzowani i na wszystko jest czas. Natomiast pod jego koniec wyjątkowo często okazuje się, że projekt był niedoszacowany lub klient zmienił wymagania nie zmieniając jednakże terminu oddania produktu. W efekcie trzeba nadrabiać zaległości, a dla nas kończy się sielanka i zaczyna się ciśnienie.

Jeżeli jeszcze masz wątpliwości i twierdzisz, że to nic trudnego, spróbuj przez kilka godzin siedzieć przy komputerze i rozwiązywać dowolne zagadki logiczne. O potencjalnych kontaktach z trudnym klientem już nie wspominając. Ból głowy na koniec dnia gwarantowany.

Musisz ciągle się rozwijać i śledzić nowości

Informatyka jest jedną z szybciej rozwijających się branży. W wielu wypadkach narzędzia, które poznałeś na studiach, czy kursie, po kilku latach są już przestarzałe i nikt nie chce z nimi pracować.

Cały czas trzeba trzymać rękę na pulsie i obserwować, jak rozwijają się nowe biblioteki, czy frameworki.

Niby sposób działania większości z nich jest zbliżony, jednak co jakiś czas trafiają się perełki, które potrafią zrewolucjonizować rynek. Dlatego trzeba uważać, by nie obudzić się zbyt późno na tonącym statku, w stylu Flash, czy PowerBuilder

Jeżeli masz wątpliwości, co w praktyce znaczy szybko zmieniająca się branża, to przypomnij sobie, jak wyglądał Twój telefon 5 lat temu. Gdyby programiści aplikacji mobilnych zatrzymali się w tamtym okresie, dziś mogliby mieć problemy ze znalezieniem nowego projektu.

Ten punkt jednak dla wielu osób jest również dużym plusem. Dzięki tym dynamicznym zmianom trudniej o nudę w pracy. Żeby być na bieżąco z nowościami, nie trzeba codziennie czytać nowej książki, czy obserwować 50 blogów. Wystarczy co pewien czas przejrzeć jakiś agregator branżowy (choćby: Java Magazine – Oracle). W razie potrzeby można również napisać sobie mały projekt na boku, żeby utrwalić nową technologię. Po takim przygotowaniu może się okazać, że masz wystarczającą wiedzę, by wykorzystać to rozwiązanie w pracy, a to najlepsza droga do dalszego rozwoju.

Wszyscy wytykają Ci błędy

Specyfika pracy w IT poniekąd wymusza wytykanie błędów współpracownikom. Podczas cyklu wytwarzania oprogramowania, na każdym kolejnym etapie Twoja praca poddawana jest ciągłej ocenie i weryfikacji. W celu zapewnienia lepszej jakości finalnego produktu wszystkie mniejsze lub większe niedociągnięcia muszą zostać znalezione i naprawione.

Świadomość, że ktoś inny mówi Ci otwarcie, że mylisz się w pewnych kwestiach lub coś można by zrobić lepiej, dla wielu ludzi jest nie do przełknięcia. Szczególnie jest to trudne, gdy masz świadomość, jak wiele wysiłku włożyłeś w swoje rozwiązanie. Jednak dla wydajnej pracy projektowej taka bezpośredniość jest wręcz kluczowa.

Czasami potrafi to prowadzić również do konfliktów w życiu prywatnym. Jeżeli ktoś przyzwyczajony do takiej bezpośredniości w ocenianiu innych, nie zostawi swoich nawyków w biurze.

Programowanie to nie tylko praca, to styl życia

Bardzo ciężko jest być programistą tylko w godzinach od 7 do 15. Programowanie jest na tyle specyficznym zajęciem, że po wyjściu z pracy trudno jest zwyczajnie zostawić wszystkie myśli i nawyki w biurze.

Sprawia to, że nawet po standardowych 8 godzinach pracy nasze myśli często jeszcze pracują. Wystarczy przysłuchać się rozmowie informatyków przy piwie 🙂

Wysoki próg wejścia

Programista, jak każdy inny specjalista, bazuje na swojej wiedzy i doświadczeniu. Sprawia to, że zwłaszcza na początku trzeba przyswoić bardzo dużą porcję nowej wiedzy. Jest to szczególnie trudne dla osób, które wcześniej nie miały odpowiedniego przygotowania technicznego.

Tego punktu jednak nie ma co demonizować. W porównaniu do innych specjalistów jak np. lekarz, czy prawnik i tak wystarczy zdecydowanie mniejsza wiedza, by rozpocząć praktykę zawodową. Coraz częściej słyszy się o osobach, które po kilkumiesięcznym, intensywnym kursie rozpoczynają swoją pierwszą pracę.

Dlaczego warto być programistą?

To dobrze, jeżeli wszystko, co do tej pory przedstawiłem, jeszcze nie zniechęciło Cię, żeby zostać programistą. Zastanówmy się, jakie są największe plusy tego zajęcia.

Zarobki

Finanse to niewątpliwie jedna z częściej podawanych zalet naszego zawodu. Szczególnie w Polsce ma to duże znaczenie. To właśnie u nas różnica między przeciętną pensją Polaka, a większością pensji w IT jest większa, niż w pozostałych krajach Europejskich. Jest to związane głównie z tym, że wielu klientów firm informatycznych stanowią koncerny zagraniczne, dla których pracownik opłacany w złotówkach i tak jest znacznie tańszy. Cały czas brakuje nam również wykwalifikowanych pracowników, przez co firmy próbują ich sobie wzajemnie podkupić.

W tej kwestii nie ma jednak co popadać w paranoję, nie tylko w IT można dobrze zarobić. Każdy wykwalifikowany specjalista w swojej branży jest poszukiwany i dobrze opłacany. Spójrzmy choćby na prawników, czy dentystów. Często lepszym wyjściem jest wyspecjalizowanie się w swoim fachu niż przejście do IT tylko ze względu na pieniądze.

Tani dostęp do materiałów edukacyjnych

Ciężko o inną branżę, w której jest dostępnych tak dużo tanich lub całkowicie darmowych materiałów do nauki. Jeżeli nie stać Cię na studia, kursy, czy nawet książki, to całą niezbędną wiedzę znajdziesz w Internecie.

Brakuje Ci doświadczenia w CV? To nie problem- wystarczy, że napiszesz jakiś projekt na domowym laptopie, wrzucisz go na GitHub i już masz czym się pochwalić.

Porównaj to teraz z kosztami i wysiłkiem włożonym w zdobycie doświadczenia, jaki musi podjąć prawnik, czy lekarz przed swoją pierwszą pracą. W przypadku programistów wystarczy trochę czasu i chęci, a wszystko inne da się załatwić praktycznie za bezcen.

Programowanie to rozwiązywanie łamigłówek

Podczas codziennej pracy będziesz zmagał się z najróżniejszymi zagadkami. Każdego dnia możesz spodziewać się nowych wyzwań i nowych problemów do rozwiązania. Natomiast tego typu pytania będą dla Ciebie chlebem powszednim:

  • dlaczego ten program nie działa u klienta? Przecież u mnie działało…
  • a właściwie jakim cudem to do tej pory działało!?
  • niby mój program działa, tylko jak zrobić, żeby działał 10 razy szybciej?

Dla ludzi, którzy lubią mierzyć się wciąż z nowymi wyzwaniami, jest to prawdziwy raj.

Współpracownicy

Ten punkt prawdopodobnie niektórzy zaliczyliby również do minusów. Niezależnie jednak od indywidualnych preferencji, jedno jest pewne: z tymi ludźmi nudno nie będzie! Chyba żadna branża nie jest tak przepełniona różnego rodzaju indywidualistami i “oryginałami”…

Bardzo często można spotkać ludzi “pozytywnie zakręconych” oraz wyjątkowo inteligentnych. Praca, a nawet sama rozmowa z nimi to prawdziwa przyjemność.

Dobra sytuacja w branży (szczególnie finansowa) przekłada się również na mniejszą ilość konfliktów na tym tle.

Uniwersalna wiedza

Programiści z całego świata mają do rozwiązania bardzo podobne problemy, posługują się również zbliżonymi narzędziami. W efekcie czego zdobyta wiedza jest wyjątkowo uniwersalna. Niezależnie, czy pracujesz w Polsce, czy w USA, powstałe rozwiązanie będzie bardzo podobne. Ty natomiast możesz czerpać z doświadczeń zawodowych ludzi z całego świata.

W razie potrzeby pozwala to również łatwiej znaleźć pracodawcę w innym kraju.

Wielkie możliwości

Lubisz pracować w samotności po nocach? Dobrze, poszukaj pracy jako niezależny konsultant w zdalnym projekcie.

A może wręcz przeciwnie? Lubisz pracować z ludźmi oraz preferujesz różnego rodzaju wyjazdy służbowe do klientów? Też dobrze! Zostań liderem technicznym zespołu, czy Scrum Masterem.

Praca w IT daje bardzo dużo możliwości i przy odrobienie chęci można znaleźć pracodawcę, który przystanie na Twoje warunki.

Rynek pracownika

Cały czas na rynku pracy jest większe zapotrzebowanie na nowych pracowników, niż uczelnie są w stanie dostarczyć. W efekcie tego deficytu mamy tak zwany “rynek pracownika”.

W praktyce wygląda to tak, że to pracodawca zabiega, by pracownicy pracowali właśnie u niego, a nie odwrotnie.

Dodatkowe benefity

Ten punkt jest bardzo mocno związany z poprzednim. Gdy pracodawca nie jest w stanie już konkurować samą wysokością wynagrodzenia, zaczyna wykorzystywać w tym celu różnego rodzaju dodatki, np.

  • prywatna opieka medyczna;
  • karta multisport lub karnet na siłownię;
  • możliwość darmowej nauki języków obcych;
  • prywatne opieka przedszkolna dla dzieci;
  • pokój zabaw, piłkarzyki, PlayStation;
  • praca zdalna;

Tutaj lista jest zdecydowanie jeszcze otwarta. Prowadzi to czasem wręcz do kuriozalnych sytuacji, poszukaj np. informacji o “IT arystokracja”.

Praca zdalna

Praca zdalna jest zjawiskiem stosunkowo nowym, również w świecie IT. Jednak już teraz znalazła wielu orędowników (również mnie).

Możliwość choćby częściowej pracy zdalnej daje ogromne plusy.
Bez konieczności codziennych dojazdów do biura zapomnij o porannym staniu w korkach.
Chcesz popracować sobie przez miesiąc z Tajlandii, czy Teneryfy? A właściwie, czemu by nie 🙂

Elastyczne godziny pracy

Obecnie coraz mniej firm decyduje się na sztywne godziny pracy, w stylu od 7 do 15. Dość często praktyką jest natomiast ustalenie tak zwanych korowych godzin, w celu poprawy komunikacji w zespole np. od 10 do 14, w których powinno się przebywać w biurze. Pozwala to zdecydowanie łatwiej pogodzić pracę z prywatnym życiem.

Programowanie to przyszłość

Nie ma wątpliwości, że programista jest zawodem z przyszłością. Coraz więcej urządzeń domowego użytku zawiera programowalne sterowniki. Coraz więcej firm chcę automatyzować swoje procesy. To wszystko sprawia, że prawie każdy chce mieć teraz swojego informatyka 🙂 Oczywiście nie wszyscy muszą być mistrzami programowania, jednak przynajmniej podstawowa wiedza w tej dziedzinie na pewno się przyda.

Programowanie zmienia sposób myślenia

Tak jak wcześniej wspomniałem, programowanie w dużej mierze polega na rozwiązywaniu różnych problemów. Jednak problem problemowi nie równy, dlatego szybko uczysz się dzielić je na mniejsze, łatwiejsze do rozwiązania. Starasz się również automatyzować i optymalizować swoją pracę. Ponieważ codziennie musisz stawiać czoła czemuś nieznanemu i trudnemu, po pewnym czasie dochodzisz do wniosku, że właściwie to każdy problem da się jakoś rozwiązać, trzeba tylko odpowiednio do niego podejść.

Nawyki (te dobre) zdobyte w pracy, z czasem przenosi się również na życie prywatne.

Czy warto być programistą? – Podsumowanie

Sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, co dla Ciebie jest najważniejsze oraz zdecydować o tym,na jakie kompromisy się zgodzić. Zawód programisty zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Jednak jeżeli tylko będziesz chciał, jest w stanie zaoferować Ci wiele.

Powodzenia!

Programista – Pytania rekrutacyjne

Lista pytań rekrutacyjnych, które pozwolą przygotować Ci się na rozmowę kwalifikacyjną.

No comments
Share:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *